Wpis w BIK o niespłaconym kredycie w SKOK Wołomin – jak wyczyścić?

Forum prawneKategoria: BIKWpis w BIK o niespłaconym kredycie w SKOK Wołomin – jak wyczyścić?
Avatardariusz w. zapytał 9 miesięcy temu

Mam wpis o niespłaconym kredycie w SKOK Wołomin. Bank przestał istnieć, a wpis w BIK-u pozostał. Jak go usunąć? Zostało mi do spłacenia około 24,000 złotych. Pracuję za granicą i potrzebuję wziąć nowy kredyt na budowę domku rekreacyjnego, ale negatywny wpis w BIK mnie blokuje.

Co mogę zrobić, żeby wyczyścić BIK abym mógł dostać kredyt?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj,

jeżeli udało Ci się zaciągnąć kredyt w SKOK Wołomin, to byłeś członkiem kasy. Zatem wszelkie sprawy związane z członkostwem i niespłaconymi zobowiązaniami powinieneś regulować z syndykiem masy upadłościowej. Jeżeli nie spłacisz długów względem upadłej kasy, to trudno mówić o możliwości usunięcia wpisu w BIK.

Pamiętaj, że BIK jest jedynie administratorem danych, które docierają do niego bezpośrednio od banków i innych podmiotów zajmujących się pożyczaniem pieniędzy.

Podstawą usunięcia danych w BIK może być: – odwołanie przez osobę, której dane dotyczą zgody na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania kredytowego (art. 105a ust.2 Ustawy Prawo bankowe) lub upływ terminu, na jaki została udzielona zgoda – upływ 5-letniego terminu przetwarzania danych klienta bez jego zgody po wygaśnięciu zobowiązania – dane są błędne bądź omyłkowo wprowadzone do systemu BIK.

Podane powyżej przesłanki usunięcia danych z systemu BIK Ciebie nie dotyczą. Radzę więc, podjąć kontakt z osobą zajmującą się wierzytelnościami upadłego SKOK-u Wołomin i wynegocjowanie spłaty długu w zamian za usunięcie danych z BIK.

Musisz bowiem wiedzieć, że jeśli nawet spłacisz dług, to informacja na temat pożyczki uregulowanej z ogromnym kilkuletnim opóźnieniem będzie mogła widnieć w BIK jeszcze przez kolejne 5 lat i zablokuje Cię w możliwości zaciągnięcia kredytu o którym myślisz. Rozmowa z syndykiem lub inną uprawnioną osobą wydaje się więc niezbędna. Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź