Jak wycofać wniosek o umieszczenie rodziców w DPS?

Forum prawneKategoria: Wzór pismaJak wycofać wniosek o umieszczenie rodziców w DPS?
Irena zapytał 3 lata temu

Dzień dobry. Potrzebuję wycofać wniosek z Sądu o umieszczenie rodziców bez zgody. Złożyłam wniosek do Sądu o umieszczenie rodziców w DPS, ponieważ tak pokierowała mnie pani z Opieki Społecznej. Moi rodzice mają stwierdzonego Alzheimera w znacznym stopniu i na tym etapie nie jestem w stanie zapewnić im całodobowej opieki.

Jednak dowiedziałam się, że Sąd mi ten wniosek odrzuci, a ja mam prawo bezpośrednio złożyć wniosek zgodnie z ustawą o pomocy społecznej w odpowiedniej placówce, więc chcę to uczynić bez przymusu Sądu. Jednakże nie wiem jak mam taki wniosek napisać do sądu o wycofanie wniosku.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam Panią serdecznie,

niestety ma Pani rację pisząc, że wniosek o umieszczenie w DPS bez zgody zostanie przez sąd odrzucony, bowiem nie posiada Pani legitymacji czynnej do złożenia przedmiotowego wniosku, o czym więcej w przepisach ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 roku o ochronie zdrowia psychicznego.

Powyższe przekłada się na okoliczność, że nie musi Pani wycofywać niniejszego wniosku. Na etapie „przygotowawczym” wniosek zostanie odrzucony, a sprawa nie ruszy z miejsca. Dlatego zapewne na dniach może spodziewać się Pani korespondencji z sądu z postanowieniem o odrzuceniu wniosku bez rozpoznania.

Dla podsumowania napiszę, że jeśli złoży Pani oświadczenie o cofnięciu wniosku jedynie dołoży sobie niepotrzebnej fatygi, bo tak jak napisałam sprawa i tak nie nabierze toku, sąd nie wyznaczy posiedzenia i nie wezwie zainteresowanych.

Natomiast co do samej procedury umieszczenia rodziców w DPS, to musi mieć Pani świadomość, że bez orzeczenia sądu będzie niezbędna ich zgoda na pobyt w ośrodku.

Dlatego, jeśli nie jest Pani pewna, czy będą oni  w stanie złożyć odpowiednie oświadczenia, zasadnym wydaje się podjęcie kontaktu z właściwym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, by ten wystąpił do sądu z wnioskiem o umieszczenia osoby chorej w DPS bez jej zgody.

Podobne tematy: