Wzór wniosku do sądu o umieszczenie w DPS bez zgody

Forum prawneKategoria: Wzór pismaWzór wniosku do sądu o umieszczenie w DPS bez zgody
Piotr T. zapytał 2 lata temu

Witam, zastanawiam się jak napisać wniosek o umieszczenie w DPS bez zgody mojego ojca. Sytuacja rodzinna jest taka, że jestem jedynym synem i pracuję oraz mieszkam za granicą. Ojciec nie radzi sobie z higieną, karmieniem siebie, sprzątaniem w mieszkaniu i codziennymi zakupami. Nie wspominając o sprawach bardziej skomplikowanych – jak np. płacenie rachunków za media i czynsz mieszkania, czy chodzenie do lekarza.

Z tego co wyczytałem, to potrzebna jest zgoda sądu na skierowanie oraz umieszczenie osoby do Domu Pomocy Społecznej DPS. Oczywiście chciałbym, aby ojca przyjęto na opiekę całodobową, bo nie ma kto się nim opiekować.

1 odpowiedzi
Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

w pierwszej kolejności wyjaśnię, że umieszczenie osoby w DPS-ie może mieć miejsce na wniosek tej osoby lub jej opiekuna prawnego. Pierwsza sytuacja jest znacznie łatwiejsza, bowiem cała procedura ogranicza się do złożenia wniosku przez osobę ubiegającą się o skierowanie do DPS-u.

Dodam, że wniosek należy złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się.

Natomiast umieszczenie w DPS-ie bez zgody, musi zostać poprzedzone uzyskaniem stosownego orzeczenia sądu.

Jest to procedura dość długa i nieco skomplikowana, często wymagająca zaangażowania prawnika. Radzę więc porozmawiać z ojcem w tej sprawie, a jeśli kontakt z ojcem jest faktycznie ograniczony, radze zaangażować do sprawy właściwy ośrodek pomocy społecznej.

I dopiero, jeśli potwierdzi się, że ojciec nie zgodzi się na pobyt w DPS-ie – radzę bez zbędnej zwłoki złożyć wniosek do sądu o ustanowienie opiekuna prawnego lub kuratora dla ojca.

Jest to ważne, bo dopiero posiadając odpowiednie orzeczenie – o ubezwłasnowolnieniu – będzie można złożyć do sądu wniosek o wydanie postanowienia zezwalającego opiekunowi/kuratorowi na umieszczenie osoby ubezwłasnowolnionej w DPS.

Wzór wniosku do sądu o umieszczenie w DPS bez zgody

wzor-wniosku-do-sadu-o-umieszczenie-w-dps-bez-zgody-pdf-doc

Wzór wniosku do sądu o umieszczenie w DPS bez zgody

Zaznaczę, że w obu wnioskach należy powoływać się na nieporadność i samotność ojca.

Dodam, że w trakcie całego postępowania warto mieć kontakt z pracownikami OPS. Warto też zadbać, by ojciec jako osoba samotna i nieporadna otrzymał właściwą pomoc m.in. w postaci opiekunki z mops-u.

Podobne: