Jak zrzec się długu w Holandii?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówJak zrzec się długu w Holandii?
Karolina zapytał 2 lata temu

W lipcu zmarł ojciec mojego dziecka (Córka ma niecałe 4 lata), w Polsce załatwiłam zrzeczenie się spadku. Moje pytanie jak mam to zgłosić w Holandii, żeby kiedyś jej nie znaleźli za długi od taty?

Ojciec dziecka zmarł w Lelystad w Holandii, przebywał za granicą około półtora roku i nie wiem, czy nie narobił tam długów. Pozdrawiam

4 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli ojciec dziecka był Polakiem, nie widzę żadnej potrzeby, by regulować sprawy ewentualnych długów również w jego ostatnim miejscu zamieszkania, czyli w Holandii.

W tym przypadku zastosowanie znajdują bowiem wyłącznie polskie przepisy prawa spadkowego. Powinna więc Pani czuć się spokojna, tym bardziej że otrzymała zgodę sądu na  odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Musi Pani zdać sobie sprawę, że odrzucając spadek, spadkobierca wyzbywa się odpowiedzialność za długi spadkowe. Zatem pani córka w żaden sposób nie odpowiada za nieuregulowane zobowiązania ojca i nie ma też obowiązku o tym fakcie informować jego wierzycieli.

Za argumentem, aby przestała się Pani niepokoić, przemawia również okoliczność, że istnienie długów nie jest faktem, lecz jedynie podejrzeniem. Co więcej, nie zna Pani potencjalnych wierzycieli i nie ma żadnych narzędzie, by do nich dotrzeć. Trzeba zaznaczyć, że zarówno w Polsce, jak i w Holandii nie znajduje się żadna baza zbierająca podobne informacje.

Mając powyższe na uwadze, w moim mniemaniu zasadne będzie porzucenie myśli o ewentualnych długach spadkowych z nadzieją, że do córki nigdy nie dotrze żaden z wierzycieli ojca.

Jeśli jednak tak by się stało, należy wówczas poinformować wierzyciela o braku podstaw do dochodzenia zaspokojenia od córki zmarłego, jako tej, która spadek po ojcu odrzuciła. Być może trzeba będzie posłużyć się odpisem aktu notarialnego lub orzeczenia sądu w tym zakresie.

Podobne wątki:

dwex odpowiedział 1 rok temu

Dziś u notariusza w Polsce zrzekałam się spadku po dziadku, moje dzieci mieszkają w Holandii, mają też meldunek w Polsce, czy mogę złożyć w sądzie rodzinnym w Polsce wniosek o zrzeczenie się spadku w imieniu dzieci 3 i 5 lat? Czy muszę to zrobić w Holandii, bo tam mieszkają ze mną? Proszę o pomoc z góry dziękuję.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

jak zdajesz sobie już sprawę, sądem właściwym do udzielenia zgody na złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku po dziadku, będzie sąd Waszego miejsca zamieszkania. Skoro na stałe przebywacie w Holandii, to właśnie tam należy złożyć przedmiotowy wniosek.

Jeśli jednak obawiasz się formalności związanych z przedmiotową sprawą, chcę Cię uspokoić pisząc, że Twoje dzieci, które obecnie mają 3 i 5 lat w razie przyjęcia spadku po dziadku będą odpowiadać za ewentualne długi spadkowe jedynie do wartości czynnej spadku. Zastanów się więc, czy dziadek faktycznie posiada długi, a jeśli tak, to w jakiej wysokości i czy zostawił po sobie majątek, który należałoby ewentualnie rozliczyć, regulując te długi.

Dodam jeszcze, że jeśli zdecydujesz się złożyć oświadczenie o przyjęciu przez dzieci spadku po dziadku z dobrodziejstwem inwentarza, wówczas nie będziesz potrzebować zgody sądu rodzinnego. Po złożeniu oświadczenia należy jednak przygotować w imieniu dzieci i złożyć w sądzie spadku (w Polsce) wykaz inwentarza z uwzględnieniem aktywów i pasywów spadkowych.

Natomiast jeśli zdecydujesz się na złożenie wniosku o wyrażenia zgody na odrzucenia spadku w imieniu małoletnich dzieci, to tak jak napisałam na wstępie, musisz to zrobić w Holandii.

Grażyna odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam.Còrka wraz z zięciem i dzieckiem mieszkali w Holandii przez 10 lat.zawarli tam też związek małżeński.Z uwagi na to ,że pracował tylko zięć powstały u nich problemy finansowe.nie uregulowane sprawy doprowadziły do tego ,że pogubili się w należnościach.Teraz zajęła się tą sprawą specjalna instytucja która próbuje ustalić ile komu są winni.Niestety zięć nie wytrzymał tego wszystkiego i odebrał sobie życie.Co mòwi holenderskie prawo o zadłużeniu w takiej sytuacji?Czy długi przechodzą na còrkę i 9 letnie dziecko?Co powinna zrobić w tej sytuacji?Jest w trakcie powrotu na stałe do Polski.Kto mògłby jej pomòc w Holandii i pokierować nią co i gdzie  powinna załatwić.Còrka nie zna języka na tyle by posługiwać się nim w urzędach.Proszę o pomoc.

Twoja odpowiedź

3 + 4 =