Jak zrzec się długu w Holandii?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówJak zrzec się długu w Holandii?
AvatarKarolina zapytał 2 miesiące temu

W lipcu zmarł ojciec mojego dziecka (Córka ma niecałe 4 lata), w Polsce załatwiłam zrzeczenie się spadku. Moje pytanie jak mam to zgłosić w Holandii, żeby kiedyś jej nie znaleźli za długi od taty?

Ojciec dziecka zmarł w Lelystad w Holandii, przebywał za granicą około półtora roku i nie wiem, czy nie narobił tam długów. Pozdrawiam

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli ojciec dziecka był Polakiem, nie widzę żadnej potrzeby, by regulować sprawy ewentualnych długów również w jego ostatnim miejscu zamieszkania, czyli w Holandii.

W tym przypadku zastosowanie znajdują bowiem wyłącznie polskie przepisy prawa spadkowego. Powinna więc Pani czuć się spokojna, tym bardziej że otrzymała zgodę sądu na  odrzucenie spadku w imieniu małoletniego dziecka.

Musi Pani zdać sobie sprawę, że odrzucając spadek, spadkobierca wyzbywa się odpowiedzialność za długi spadkowe. Zatem pani córka w żaden sposób nie odpowiada za nieuregulowane zobowiązania ojca i nie ma też obowiązku o tym fakcie informować jego wierzycieli.

Za argumentem, aby przestała się Pani niepokoić, przemawia również okoliczność, że istnienie długów nie jest faktem, lecz jedynie podejrzeniem. Co więcej, nie zna Pani potencjalnych wierzycieli i nie ma żadnych narzędzie, by do nich dotrzeć. Trzeba zaznaczyć, że zarówno w Polsce, jak i w Holandii nie znajduje się żadna baza zbierająca podobne informacje.

Mając powyższe na uwadze, w moim mniemaniu zasadne będzie porzucenie myśli o ewentualnych długach spadkowych z nadzieją, że do córki nigdy nie dotrze żaden z wierzycieli ojca.

Jeśli jednak tak by się stało, należy wówczas poinformować wierzyciela o braku podstaw do dochodzenia zaspokojenia od córki zmarłego, jako tej, która spadek po ojcu odrzuciła. Być może trzeba będzie posłużyć się odpisem aktu notarialnego lub orzeczenia sądu w tym zakresie.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź