Odrzucenie spadku po zmarłej mamie

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówOdrzucenie spadku po zmarłej mamie
AvatarDorota N. zapytał 11 miesięcy temu

Dzień dobry, chodzi o odrzucenie spadku po zmarłej mamie. Mama miała dług w wysokości ok. 5000 zł, o którym wiem. Nie wiem, czy miała jeszcze jakieś długi, dlatego chciałabym odrzucić spadek.

Mam brata, który jest po rozwodzie. Mam czwórkę dorosłych dzieci i dwoje wnuków. Jedna córka mieszka za granicą. Pozostałe dzieci w Polsce.

Czy można tę sprawę załatwić u notariusza, czy lepiej w sądzie? Jakie są opłaty?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam Panią,

wspomniany dług jest moim zdaniem stosunkowo niewielki. Zatem należy dokładnie przeanalizować chęć odrzucenia spadku po mamie.

Przede wszystkim ze względu na okoliczność, że kiedy złoży Pani oświadczenie o odrzuceniu spadku po mamie, do dziedziczenia z ustawy dojdą Pani dzieci, które chcąc uniknąć dziedziczenia po babci, będą zobowiązane spadek po niej odrzucić.

Jeśli to zrobią, to do spadkobrania dojdą Pani wnuki, a prawnuki zmarłej. W ich imieniu spadek będą mogli odrzucić rodzice, ale dopiero po uzyskaniu zgody Sądu Rodzinnego – domniemywam bowiem, że wnuki są małoletnie.

Jak Pani widzi – jedno Pani oświadczenie może postawić na baczność całą rodzinę, wywołując niepotrzebny niepokój i generują koszty.

Oczywiście nie namawiam Pani do dziedziczenie długów po mamie. Chcę jedynie wyjaśnić, że może Pani przyjąć spadek z tzw. dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem odpowiedzialności za długi mamy do wysokości nabytego spadku.

Odnosząc się jednak do Pani pytań, to spadkobierca może przyjąć lub odrzucić spadek u notariusz, lub przed sądem cywilnym.

Na odrzucenie spadku ma 6 miesięcy od dnia powołania do spadku. Natomiast oświadczenie o przyjęciu spadku może zostać złożone w każdym czasie.

Należy wiedzieć, że w obecnym stanie prawnym, brak oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w określonym sześciomiesięcznym terminie, skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Odnośnie opłaty za złożenie oświadczenia spadkowego, to wynosi ona 50 zł. Do kwoty tej należy doliczyć koszty przygotowania niezbędnych dokumentów tj. akt zgonu zmarłej, aktów urodzenia spadkobierców, czy aktów małżeństwa w przypadku kobiet, które pozostają w małżeństwie.

Dodatkowe koszty to opłaty za wydane odpisy.

Jak Pani widzi, sprawy spadkowe nie wiążą się z wysokim wydatkiem, bez względu, na to czy spadkobiercy wybiorą sąd, czy notariusza.

Dlatego, to od Pani zależy, czy wybierze sąd, czy notariusza.

Chcę jeszcze dodać, że obecnie oświadczenie spadkowe można złożyć w sądzie spadku w wyznaczonych przez sąd godzinach lub na posiedzeniu wyznaczonym przez sąd na skutek wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.

Natomiast wybierając notariusza, należy umówić się z nim na dogodny termin. Za każdym razem przyjęcie oświadczenia nie powinno trwać dłużej niż kilka minut.

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź