Tata zmarł i zostawił długi …co teraz? jak postępować?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówTata zmarł i zostawił długi …co teraz? jak postępować?
extazy zapytał 4 lata temu

Tata zmarł i zostawił długi … dużo długów. Zobowiązania, jakie znalazłem to parę chwilówek i największy dług to 22 000 zł, którego zmarły tata już nie spłacał dość długo. Na umowie pożyczki był zapis, czy żona wie -Nie.

Moja mama żyje i nie było testamentu, żadnych papierów nie podpisywała, Jak możemy wyjść z tej sytuacji? Boimy się, że zabiorą nam dom. Działka była po babci od strony mamy, stoi tam budynek, który remontujemy.

Proszę o pomoc, dług po zmarłym ojcu to ponad 30 000 zł.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

na początku napiszę, że musisz na spokojnie podejść do kwestii ewentualnej odpowiedzialności za długi spadkowe po zmarłym ojcu, być może analizując ją z prawnikiem na miejscu.

Jest to o tyle ważne, że w mojej ocenie warto rozważyć zasadność odrzucenia spadku lub przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Obie opcje mogą pomóc uniknąć obowiązku spłaty długów po zmarłym dłużniku. Z tym że, przez odrzucenie spadku sprawa długów dla danego spadkobiercy jakby się zamyka.

Ale do dziedziczenia dochodzą kolejni ustawowi spadkobiercy – wnuki, rodzice, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa zmarłego, i wówczas rodzi się problem dla dalszej rodziny.

Dlatego warto rozważyć przyjęcie spadku, jednak nie wprost, lecz z ograniczoną odpowiedzialnością za długi spadkowe.

Aby odrzucić spadek z długami, należy w przeciągu 6 miesięcy od dnia powołania do spadku (dzień śmierci ojca) złożyć oświadczenie przed sądem lub u notariusza. \

Dla przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza można złożyć oświadczenie przed sądem lub u notariusza w okresie wspomnianych 6 miesięcy, lub po prostu pozostać biernym (nic nie robić).

Należy zwrócić uwagę na to, że przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe jest bezpiecznym spadkobraniem, bowiem spadkobierca nie odpowiada za zobowiązania zmarłego swoim majątkiem. Jego odpowiedzialność ogranicza się jedynie do wartości nabytego spadku.

Co więcej, spadek z dobrodziejstwem inwentarza można przyjąć również wtedy, gdy zmarły nie pozostawił żadnego majątku, prócz długów.

Dla wyjaśnienia – ojciec nie zostawił po sobie żadnego majątku, a wyłącznie długi, to przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza, nie jesteście nic winni jego wierzycielom.

Co więcej, przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza w Waszym przypadku, może być wygodniejsze dla całej rodziny niż odrzucenie spadku.

Koniecznie przeczytaj: