Dziedziczenie mieszkania po babci a komornik [PORADNIK]

Jak uchronić spadek przed komornikiem? Mam komornika, czy jak podejmę pracę i komornik zajmie mi cześć wynagrodzenia, a babcia chce przepisać mieszkanie na mnie po jej śmierci, to czy komornik może mi zabrać to odziedziczone mieszkanie? pracuję dalej i komornik ściąga mi wynagrodzenie z pracy.

PS. jak komornik może dowiedzieć się o spadku?


Nabycie spadku a komornik

Wszystko zależy od tego, jak duże masz długi. Jeśli Twój wierzyciel będzie usatysfakcjonowany wpływającą na jego konto bankowe kwotą, która pochodzi z egzekucji Twojego wynagrodzenia, to prawdopodobnie komornik nieruchomości nie zajmie.

Jeśli natomiast Twoje długi są wysokie, rzędu co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych, to mimo potrącania przez komornika części Twojej pensji, wierzyciel może zażądać, aby komornik wszczął egzekucję z nieruchomości.

Art. 925 Chwila zajęcia i skutki zajęcia nieruchomości

§ 1. W stosunku do dłużnika nieruchomość jest zajęta z chwilą doręczenia mu wezwania. W stosunku do dłużnika, któremu nie doręczono wezwania, jako też w stosunku do osób trzecich, nieruchomość jest zajęta z chwilą dokonania wpisu w księdze wieczystej lub złożenia wniosku komornika do zbioru dokumentów.

§ 2. Jednakże w stosunku do każdego, kto wiedział o wszczęciu egzekucji, skutki zajęcia powstają z chwilą, gdy o wszczęciu egzekucji powziął wiadomość, chociażby wezwanie nie zostało jeszcze dłużnikowi wysłane ani wpis w księdze wieczystej nie był jeszcze dokonany.

§ 3. O dokonanym zajęciu komornik zawiadamia wierzyciela.

Przepisanie mieszkania a komornik

Samo przepisanie na Ciebie mieszkania przez babcie, nie daje komornikowi absolutnie żadnych uprawnień, by komornik mógł to mieszkanie zająć, gdy jeszcze babcia żyje. Problem powstanie w chwili, kiedy Twoja babcia umrze i otrzymasz mieszkanie w spadku po niej.

… jak uchronić spadek przed komornikiem?

Aby uchronić się przed zajęciem dopiero co odziedziczonej nieruchomości, powinnaś już dziś zacząć pracować nad tym, aby dług, który masz zdążyć spłacić, zanim mieszkanie zostanie przekazane w Twoje ręce po śmierci Twojej babci.

Nawet gdyby udało Ci się mocno zminimalizować zadłużenie, to komornik również w takim wypadku nie będzie zajmował nieruchomości za małe długi. Choć zdarzają się wyjątki, gdzie jednak do takich sytuacji czasem dochodzi, ale to bardzo rzadko. Choćby ten wpis:

Dlatego namawiam Cię, abyś miała święty spokój, pospłacaj do zera wszystkie swoje długi. W innym wypadku może ziścić się najgorszy z możliwych scenariusz, czyli wierzyciel (firma/firmy, którym jesteś winna pieniądze), może wskazać poprzez wniosek do komornika, egzekucję z nieruchomości.

Wtedy komornik wezwie Cię do spłaty całego zadłużenia w terminie 14 dni, pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania nieruchomości i ewentualnej licytacji odziedziczonej nieruchomości.

Jak komornik może dowiedzieć się o spadku?

Komornik ma ograniczone pole w tym zakresie, dopóki sam nie postanowi sprawdzić, czy w  danym sądzie rejonowym zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe z Twoim udziałem, to komornik inaczej nie dowie się odziedziczeniu przez Ciebie nieruchomości.

Ale to jest raczej liczenie na łut szczęścia, że komornik nigdy przenigdy nie dowie się, że otrzymałaś w spadku mieszkanie. Dlatego tutaj nie ma co liczyć na to, że komornik nie dowie się o odziedziczonej nieruchomości, bo to się może stać za rok, trzy czy pięć lat.

Nie wiem, czy mieszkasz z babcią, czy nie, ale nawet zmiana Twojego adresu, może dać komornikowi do myślenia… pamiętaj, że komornik wielokrotnie przerabiał już takie scenariusze i jest wykwalifikowany w poszukiwaniu majątku dłużnika.

Dlatego skup się na spłacie swojego zadłużenia, abyś nie musiała ukrywać się przed komornikiem z odziedziczoną nieruchomością.

Skarga na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze