Kiedy T-mobile wykreśli mnie z KRD i BIK? dług spłaciłem

Forum prawneKategoria: DługiKiedy T-mobile wykreśli mnie z KRD i BIK? dług spłaciłem
Leszek M. zapytał 4 lata temu

Witam, chodzi o usunięcie wpisu z KRD i BIK po spłacie zobowiązania. Mam sytuację taką, że firma T-Mobile wpisała mnie do bazy KRD za nieopłacone faktury, które nie doszły na moją pocztę mejlową, gdyż był w ww. firmie zły e-mail do mnie.

Firma T-Mobile wysyłała faktury na nieprawidłowy e-mail, w związku z zaistniałą sytuacją kwota za usługi wyniosła 2640,33 zł, o której nie wiedziałem. Sam się sprawdziłem w KRD i otrzymując raport, dowiedziałem się, ze firma T-mobile S.A. wpisała mnie do bazy dłużników i jest po terminie 1053 dni.

Obecnie po konsultacji z windykacją, na dzień dzisiejszy cała kwota została uregulowana i chciałbym się dowiedzieć, jaki jest czas ww. firmy, by dokonała aktualizacji w KRD i BIK w mojej sprawie i wykreśliła mnie z obu rejestrów KRD i BIK. Pozdrawiam Leszek M.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Panie Leszku,

jeżeli błąd leżał niekoniecznie po Pana stronie, to doradzam stały kontakt z windykacją firmy T-Mobile celem naciskania na usunięcie wpisów.

Jeśli pozostawi Pan bieg spraw samych sobie, to przez kilka kolejnych lat wpis o zadłużeniu, a dokładanie nieterminowej spłacie należności może figurować w BIK.

Jak wskazują bowiem przepisy ustawy o BIK, dane zobowiązania przeterminowanego mogą być przetwarzane bez zgody klienta przez kolejne 5 lat jeśli zapłata nastąpiła z opóźnieniem dłuższym niż 60 dni.

Powyższa okoliczność miała miejsce w Pana sytuacji, dlatego anulowanie niekorzystnego wpisu może nastąpić jedynie na wniosek wierzyciela. Sam Pan niewiele zdziała, podejmując kontakt z BIK-em. Dlatego tak, jak napisałam powyżej, doradzam „współpracę” z T-Mobile, bo tylko T-Mobile może wyczyścić Pana BIK.

Natomiast jeśli chodzi o KRD,  to wpis powinien zostać usunięty zaraz po spłacie zadłużenia. Dodam jeszcze, że jeśli sprawa zadłużenia przedstawiała się dokładnie tak, jak Pan podaje, czyli, że nie miał Pan wiedzy o istnieniu zobowiązania oraz nie otrzymał wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem, że wierzyciel zamierza wpisać Pana do rejestru dłużników, może Pan samodzielnie wystąpić do KRD z wnioskiem o usunięcie jego danych.

Radzę więc podjąć kontakt z T-Mobile, a jeśli się nie uda, nie czekając dalej, złożyć wniosek do KRD o aktualizację danych podnosząc spłatę wierzytelności.

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o usunięcie danych z KRD lub ich aktualizacja

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Warto przeczytać: