Raport BIK pokazuje zadłużenie na 1 zł – czy dostanę kredyt w banku?

Forum prawneKategoria: BIKRaport BIK pokazuje zadłużenie na 1 zł – czy dostanę kredyt w banku?
AvatarKarol M. zapytał 8 miesięcy temu

Witam,

Pobrałem raport BIK i okazało się, że mam w kwocie raty: 1 zł, w kwocie do spłaty 0 zł, a w kwocie do konsolidacji 1 zł. Co jest brane przy ocenie badania historii kredytowej? Chciałbym starać się o kredyt hipoteczny i nie wiem teraz, czy złotówka może popsuć mi historię kredytową i skutkować odmową udzielenia kredytu?

Pozdr.
Karol M.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witaj Karolu, ocena punktowa BIK jest bardzo złożona. Obecnie maksymalna ilość punktów, przy tzw. scoringu wynosi 100. Jednakże większość banków jest w stanie przyznać wnioskowany kredyt, jeśli przyszły kredytobiorca uzbiera zaledwie 70.

Dlatego trudno mi powiedzieć, czy zaległość w kredycie wynosząca 1 zł, może skutkować odmową udzielenia kredytu.

Przede wszystkim dlatego, że przy ocenie raportu może być brana pod uwagę nie tyle kwota zaległości, co przekroczenie terminu płatności. Dziwi mnie jednak, że zaległość została ujawniona w BIK, a Ty nie zostałeś przez bank poinformowany o istniejących zaległościach blokujących zamknięcie kredytu.

Być może miało miejsce jakieś uchybienie ze strony banku. Doradzam Ci więc kontakt z byłym kredytodawcą i ewentualny wniosek o aktualizację danych w BIK.

Jeśli kredyt będzie widniał, jako zobowiązanie zamknięte, będziesz miał znaczne większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego.

Dodatkowo dodam, że bank na Twój wniosek powinien niezwłocznie zwrócić się do BIK o aktualizację danych kredytobiorcy (pobierz poniższy wniosek). Dlatego jeśli spłacisz brakującą kwotę, niebawem wpis o zaległości powinien zniknąć z rejestru.

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź