Wniosek o wykreślenie z BIK – Santander

Forum prawneKategoria: BIKWniosek o wykreślenie z BIK – Santander
AvatarIwko zapytał 9 miesięcy temu

Witam, chcę złożyć w Santander wniosek o wykreślenie z BIK. Czy wniosek trzeba wysłać do banku Santander czy do BIK-u? Wiele lat temu miałem kredyt w Santanderze i przez moją głupotę nie spłacałem rat, zapomniałem o nich.

Teraz pobrałem raport z BIK i widać tam ten dług. Kredyt oczywiście spłaciłem dawno temu, chcę tylko żeby bank usunął mi ten wpis w BIK-u, żeby mieć czysty BIK, bo będziemy starać się o kolejny kredyt.

Jak wykreślić dane z rejestru Biura Informacji Kredytowej? proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj,

wniosek o usunięcie danych z BIK kredytobiorca zobowiązany jest przesłać do instytucji, która umieściła jego dane w rejestrze. W Twoim przypadku będzie, to Santander Consumer Bank S.A.

Jeśli od spłaty problematycznego zobowiązania minęło już 5 lat (od dnia całkowitej spłaty), dane powinny zniknąć z rejestru BIK. Bowiem jak wynika z regulacji ustawowej – prawo bankowe – informacje o kredycie spłaconym z opóźnieniem (opóźnienie powyżej 60 dni), mogą być przetwarzane bez zgody zobowiązanego przez kolejne 5 lat.

Po upływie tego terminu, dane na temat przedmiotowego zobowiązania powinny przestać być widoczne.

Wydaje mi się, że jeśli w Twoim przypadku upłynęło wspomniane 5 lat, co wyczytasz z wygenerowanego raportu BIK, Santander Bank po Twoim zgłoszeniu, bez zbędnej zwłoki powinien złożyć wniosek o usunięcie wpisu.

Musisz jednak pobrać poniższe oba wnioski i przesłać je do Santander-u:

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Jeśli będziesz miał problemy w banku, wniosek o usunięcie danych może złożyć bezpośrednio do BIK, powołując się na te same okoliczności.

Jednak tak jak napisałam powyżej, co do zasady BIK aktualizuje i usuwa wpisy na wniosek instytucji, od której dane pochodzą, dlatego w pierwszej kolejności zasadne będzie wysłanie do banku powyższych pism.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź