Muszę usunąć złe wpisy z części statystycznej w raporcie BIK

Witam, muszę usunąć złe wpisy z części statystycznej w raporcie BIK. Miałam kilka lat temu problemy w spłacie kilku kredytów gotówkowych. Aktualnie wpisy te są w części statystycznej w rejestrze BIK. Teraz chciałam wziąć kredyt hipoteczny, ale dostałam negatywną odpowiedź, ponieważ bank widzi taki raport jak ja i widzi niekorzystne wpisy w części statystycznej.

Doradca kredytowy sugeruje, abym napisała pismo do banków, aby usunęli wpisy z części statystycznej. Minęło już 5 lat, kiedy BIK ma prawo przetwarzać te dane. Zgody na przetwarzanie zostały jakiś czas temu anulowane. Jak ma wyglądać to pismo o wycofanie wpisów z rejestru? Proszę o szybką odpowiedź, ponieważ muszę to jak najszybciej załatwić, bo działka czeka, aby zacząć budowę domu.


Negatywny BIK, a zdolność kredytowa

Witaj, rzeczywiście masz rację – dane, które znajdują się w BIK na temat danego kredytobiorcy, w dużej mierze rzutują na ocenę jego zdolności kredytowej. Ponadto, jeśli w grę wchodzi dobry kredyt, na korzystnych warunkach, z niskim oprocentowaniem i w sporej kwocie, to ocena punktowa generowana przez BIK, czyli tzw. scoring będzie dla banku priorytetem. Ty piszesz o kredycie na budowę domu, czyli w grę wchodzi duża kwota, a takiej żaden „normalny” bank ci nie przyzna, jeśli twój BIK nie zostanie „wyczyszczony”.

Jak wyczyścić BIK?

Oczywiście zakładam, że wiesz już, iż nie ma takiej procedury jak czyszczenie BIK-u. Ponieważ, zgodnie z zapisem art. 105a ustęp 3 w związku z ustępem 5 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe przetwarzanie informacji stanowiących tajemnicę bankową w przypadkach opóźnienia w spłacie zobowiązania wynoszącego więcej niż 60 dni może być wykonywane przez okres nie dłuższy niż 5 lat od dnia wygaśnięcia zobowiązania.

Skoro uregulowałaś dług względem banku z opóźnieniem, teraz musisz liczyć się z faktem, iż twoje dane dotyczące danego zobowiązania będą widoczne w BIK dla innych banków i instytucji finansowych przez okres kolejnych 5 lat, od dnia całkowitej spłaty i aby twój BIK był znów czysty, nie wystarczy pismo z wycofaniem zgody na przetwarzanie danych po spłacie kredytu.

Pismo z wycofaniem zgody na przetwarzanie danych w BIK będzie zasadnym jedynie w przypadku tych klientów, którzy zobowiązanie spłacili w terminie, jednak w tym momencie nie chcą już w rejestrze BIK figurować. Ty natomiast, jako ten mniej solidny dłużnik banku musisz cierpliwie czekać, aż przewidziane w ustawie 5 lat upłynie.

Usunięcie negatywnych danych z BIK

Jeśli od spłaty zobowiązań – kredytów, o których wspominasz, rzeczywiście minęło już 5 lat, to dane z BIK powinny zniknąć same. Jeśli jednak czas ten jeszcze nie upłynął, wątpię, by którykolwiek z banków zgodził się na cofnięcie wpisów.

Musisz jednak próbować, skoro zależy ci na kredycie na budowę domu. Uważam, że zasadnym będzie wniosek o usunięcie danych dotyczących spłaconego zobowiązania z rejestru BIK. Pamiętaj, że pismo z prośbą o zaprzestanie przetwarzania danych dotyczących danego kredytu kierujesz zawsze do banku, który przyznał ci kredyt, nie zaś do samego BIK.

Wniosek o aktualizację BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

W każdym wniosku musisz zawrzeć informacje dotyczące danego zobowiązania, pisząc czy był to kredyt, pożyczka, karta kredytowa, debet na rachunku, czy inne zobowiązanie z podaniem numeru umowy i daty jej zawarcia.

Ponadto we wniosku z zaprzestanie przetwarzania danych w BIK wskazujesz termin całkowitej spłaty zobowiązania od którego, tak jak powyżej napisałam, należy liczyć pięcioletni termin, o którym mowa w prawie bankowym.

Wniosek należy dobrze uzasadnić, podając przyczyny, dla których uważasz, że dane powinny z rejestru BIK zniknąć. Oczywiście, jeśli chodzi o dane, które nadal figurują w BIK pomimo upływu czasu przewidzianego w prawie bankowych, to sprawa jest jasna. Tu wystarczy podać podstawę prawną – art. 105a, z którego jednoznacznie wynika, że bank ma prawo przetwarzać informacje na temat danego zobowiązania przez okres nie dłuższy niż 5 lat.

Jeśli jednak termin ten jeszcze nie upłynął, należy nieco bardziej się wysilić, argumentując wniosek. Jednak na pocieszenie dodam, że nawet z literalnego brzmienia przepisu wynika, że informacje mogą być przetwarzane przez okres nie dłuższy niż 5 lat. Zatem owe 5 lat będzie górną granicą, a nie ścisłym, wiążącym bank terminem.

Tak więc, jeśli opiszesz swoją sytuację oraz okoliczności, które wpłynęły na powstanie opóźnienia w spłacie poprzednich kredytów, a także plany związane z inwestycją, być może spotkasz się z przychylnością ze strony dawnych kredytodawców. Pamiętaj również, aby wniosek poprzeć odpowiednią podstawą prawą – tu art. 105a ustęp 3-5 ustawy prawo bankowe.

Chcę jednak podpowiedzieć ci, że czasem warto zwrócić się do tego banku, w którym miało się problemy ze spłatą zobowiązania. Być może właśnie bank, który przesyła do BIK negatywne dla twojej zdolności kredytowej dane, będzie chciał przyznać ci kredyt na budowę domu. Pamiętaj, że życie potrafi zaskakiwać, dlatego, nawet jeśli twoje dane będą figurować w BIK jeszcze przez pewien czas, spróbuj zawnioskować o kredyt w jednym z banków, których byłaś dłużnikiem i może akurat tu się uda!

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze