Jak długo jest ważny raport BIK pobrany z rejestru?

Jak długo jest ważny raport BIK pobrany z rejestru? Potrzebuje pobrać raport BIK szczegółowy ze strony BIK i takie pytanie: ile taki raport po pobraniu jest ważny? Za raport trzeba zapłacić jednorazowo 39 zł – jak się nie mylę. Dlatego pytanie takie ile po pobraniu takiego raportu jest on ważny, aby nie przepadło to, co pobiorę szybko. Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.


Witaj, zawarte w BIK dane na temat aktywnych zobowiązań kredytowych – pożyczki, chwilówki, kredyt, debety na koncie i karcie kredytowej itd… są na bieżąco aktualizowane.

Inaczej jest ze zobowiązaniami już zamkniętymi, one nie obniżą już twojej oceny punktowej, czyli tzw. scoring BIK.

Aktualizacja danych w BIK

Jeśli więc masz aktywne zobowiązania względem banków, Skoków lub innych podmiotów finansowych, na których ustawodawca nałożył obowiązek wysyłania informacji na temat poszczególnych rat, to trudno jest powiedzieć, ile czasu ważny będzie pobrany przez ciebie raport, a dokładnie rzecz ujmując jak długo raport BIK będzie aktualny.

Wiedz, że twój raport BIK może zmienić się w każdej chwili, a jest to wielce prawdopodobne, jeśli masz większą otwartych ilość zobowiązań.

Dzieje się tak dlatego, że zgodnie z normami zawartymi w art. 105 ustęp 4 prawa bankowego, banki i instytucje udzielające pożyczek obowiązane są do informowania BIK o:

  • całkowitej spłacie zobowiązań,
  • ich wygaśnięciu,
  • stwierdzeniu nieistnienia zobowiązania,
  • korekcie jego wysokości,
  • oraz o nowo powstałych zobowiązaniach i ich aktualizacji, w terminie 7 dni od wystąpienia okoliczności uzasadniających przekazanie informacji.

Natomiast BIK na podstawie ustępu 4 obowiązane jest wprowadzić informacje, o których mowa w zdaniu poprzedzającym, do zbioru, w którym są one przetwarzane, w terminie nie dłuższym niż 7 dni od dnia ich otrzymania.

Jak długo ważny jest raport BIK?

Także, jeśli masz, choć kilka aktywnych zobowiązań wiesz już, że raport BIK może zmienić się co najmniej kilka razy w miesiącu.

Jednakże jeśli nie masz wpływu na utrwalenie danych, to masz jednak wpływ na to, by twoja ocena punktowa nie pogorszyła się.

Wystarczy, że zobowiązania będziesz regulował w określonych w umowach terminach, by mieć pewność, że po pobraniu raportu ocena punktowa nie spadnie.

Darmowy raport BIK

Dodam jeszcze, że masz rację, pisząc, iż za pobranie jednorazowego raportu BIK zapłacić należy 39 zł.

ile-kosztuje-raport-bik

Jednak raz na 6 miesięcy możesz sprawdzić swój BIK za darmo. W tym celu należy złożyć wniosek o kopię danych BIK i przesłać go do Centrum Obsługi Klienta na adres:

ul. Postępu 17a
02-676 Warszawa.

Wniosek o darmowy BIK można złożyć również, logując się na stronie internetowej BIK-u. O tym, jak pobrać darmowy raport z BIK <– pisałam tutaj, jest tam instrukcja jak to zrobić krok po kroku, koniecznie zajrzyj!

Na koniec dodam jeszcze, że w przypadku, kiedy starasz się o kredyt lub pożyczkę, to bank sam pobiera raport, na podstawie którego analizuje twoją zdolność kredytową.

Za pobrany przez bank raport kredytobiorca nic nie płaci bez względu na fakt czy dojdzie do zawarcia umowy, czy też nie.

Wzory pism, które mogą Ci się przydać:

Aktualizacja BIK – wniosek

Wycofanie zgody na przetwarzanie danych przez BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze