Chodzi o usunięcie danych z BIK po spłacie kredytu

Dzień dobry. Chodzi o usunięcie danych z BIK po spłacie kredytu. Mój problem polega ma tym, że jestem w BIK, bo kiedyś miałam problemy finansowe i nadal tam widnieję. Oczywiście wszystko zapłaciłam. Moje pytanie, co zrobić, żebym była czysta? jak wyczyścić BIK? kiedy to wygasa? Teraz mam problem z kredytem lub wzięciem czegokolwiek na raty. Bardzo proszę o jakąś radę. Dziękuję.


Witaj, aby uzyskać wszelkich informacji, na których ci zależy należy sięgnąć do przepisów ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe. Ponieważ właśnie na podstawie regulacji zawartych w niniejszej ustawie zostało utworzone i działa do chwili obecnej Biuro Informacji Kredytowej, czyli w skrócie BIK.

Przedmiotowa ustawa w zapisie art. 105 pozwoliła bankom oraz innym podmiotom finansowym utworzyć praktyczną dla celów przetwarzania danych dotyczących zobowiązań swych klientów instytucję.

Na tej właśnie podstawie od ponad 15 lat działa w Polsce BIK, a jego głównym zadaniem jest gromadzenie, przetwarzanie oraz udostępnianie danych przekazywanych mu przez banki, oraz inne firmy zajmujące się udzieleniem pożyczek i kredytów.

Usuniecie danych w BIK, czy jest możliwe?

Dane, które trafiają do BIK-u, pochodzą bezpośrednio od podmiotu, który je przesłał, czyli najczęściej od banków. Sam BIK nie ma prawa ingerować w informacje na temat poszczególnych zobowiązań. Nie ma również prawa dokonywać zmian, czy korekt w odbieranych raportach.

O zmianę nieaktualnych lub nieprawdziwych danych znajdujących się w BIK osoba zainteresowana może wystąpić jedynie do podmiotu, który dane przekazał do BIK-u, składając wniosek bądź o usunięcie danych z BIK, bądź wniosek o aktualizację danych w BIK, ewentualnie wniosek o zaprzestanie przetwarzania danych w BIK.

Wniosek o aktualizację BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Ustawodawca nałożył na instytucje sektora finansowego, czyli przede wszystkim na banki, obowiązek aktualizacji danych przekazywanych do BIK w terminie 7 dni od daty wystąpienia nowych okoliczności takich jak całkowita spłata zobowiązania, wygaśnięcie zobowiązania, stwierdzenie nieistnienia zobowiązania itp. Także dane, które przetwarza BIK, powinny być aktualne i zgodne ze stanem faktycznym.

Jak długo dane na temat kredytów znajdują się w bazie BIK?

A teraz przechodząc do sedna sprawy, która najbardziej cię interesuje, czyli jak długo dane na temat poszczególnych zobowiązań znajdują się w BIK.

Co do zasady, informacje o kredytach i innych zobowiązaniach regulowanych w terminie powinny zostać usunięte z bazy BIK po całkowitej spłacie dokonanej w ustalonym w harmonogramie spłaty terminie.

Ta sytuacja jednak nie dotyczy twojej osoby, bowiem ty wspominasz o tym, że miałaś jednak problemy ze spłatą zobowiązań.

W przypadku opóźnienia w spłacie powyżej 60 dni informacje na temat danego zobowiązania mogą być przetwarzane bez zgody kredytobiorcy przez kolejne 5 lat od dnia uregulowania całości zobowiązania.

Ponadto przez okres kolejnych 12 lat od daty wygaśnięcia zobowiązani BIK może przetwarzać dane dotyczące zobowiązań wszystkich klientów dla swoich celów zewnętrznych, zwanych w ustawie celami stosowania przez banki metod statystycznych. Co więcej, przetwarzanie danych dla celów statystycznych nie wymaga zgód klientów.

Jak usunąć dane z BIK?

Jak widzisz, jeśli dokonałaś spłaty kredytu z opóźnieniem większym niż 60 dni, musisz liczyć się z tym, że twoje dane na temat opóźnień będą dostępne dla innych podmiotów finansowych przez okres do pięciu lat od daty ostatecznej spłaty zobowiązania.

Jeżeli owe pięć lat jeszcze nie upłynęło, to nie masz praktycznej możliwości usunięcia swych danych przekazanych przez bank do BIK. Nie możesz również żądać zaprzestania przetwarzania informacji na swój temat przed upływem owych pięciu lat.

Jedynie w przypadku kiedy termin ten już upłynął, możesz wystąpić do banku, w którym miałaś uregulowane z opóźnieniem zobowiązanie z wnioskiem o usunięcie danych z rejestru BIK i zaprzestanie ich przetwarzania.

I tak jak napisałam na wstępie, jeśli dane, które znajdują się BIK na temat twoich zobowiązań, nie są danymi prawdziwymi, masz prawo żądać ich aktualizacji.

Czy negatywna ocena BIK zamyka drogę do kredytu?

Na koniec dodam jeszcze, iż wierzę, że ze względu na negatywną ocenę BIK masz problemy z zaciąganiem kolejnych zobowiązań. Ale nie trać nadziei. Na ocenę zdolności kredytowej mogą wpłynąć również inne okoliczności m.in. posiadanie stałego zatrudnienia, wysokie wynagrodzenie za pracę.

Dlatego, jeśli bardzo zależy ci na podniesieniu oceny punktowej generowanej przez BIK, możesz spróbować skonsultować się z doradcą finansowym, który znajdzie dla ciebie bank lub firmę pożyczkową, która pomimo historii wygenerowanej przez BIK, przyzna ci pożyczkę, dzięki której będziesz miała szansę poprawić swój BIK.

Wiedz, że dane w BIK są zmienne. Ocena punktowa, czyli tzw. scoring BIK może poprawić się w krótkim czasie, jeśli nowe zobowiązanie będziesz spłacać w terminie.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze