Kolejność zajęcia komorniczego konta i wynagrodzenia

Kategoria: KomornikKolejność zajęcia komorniczego konta i wynagrodzenia
df zapytał 7 miesięcy temu

Dzień dobry,

Od 1 maja będę zatrudniona na umowę o prace na kwotę 14 tys. netto. Obecnie nie pracuje. I mam zablokowane wszystkie konta przez komornika z ZUS i US. Jaka jest kolejność zajęcia przez komornika? Czy może on nie chcieć zająć mi wynagrodzenia na 50% wysokości pensji i ograniczyć się tylko do konta bankowego? Co mogę wtedy zrobić? I drugie pytanie.

Czy jeśli komornik zajmie 50% wynagrodzenia to to co zostanie przesłane na konto, czyli np. 7 tys. będzie znów zajęte przez komornika, to mogę faktycznie i realnie uratować 7 tysięcy? Mam sporo innych długów u znajomych i potrzebuje drugiej części wynagrodzenia. Mówi się o kwocie wolnej od potrącenia a jak to się ma do mojego zajęcia gdy pracodawca już przekazał zajęcie?

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 7 miesięcy temu

Witam serdecznie

przy dochodach – wynagrodzeniu za pracę w kwocie 14 000 zł miesięcznie netto, należy zastosować procentowe ograniczenie zajęcia. Obowiązek odpowiedniego wyliczenia kwot dla Ciebie i dla komornika spoczywa na pracodawcy, który powinien wiedzieć, że zajęciu podlegać będzie maksymalnie 50% pensji.

Zatem połowa miesięcznego wynagrodzenia powinna trafić do Ciebie. W zależności od tego, jak to zostanie między Tobą a pracodawcą uregulowane, wynagrodzenie może zostać przelane na podane przez Ciebie konto bankowe lub  wypłacone bezpośrednio do Twoich rąk.

Musisz jednak wiedzieć, że jeśli pieniądze z wynagrodzenia za pracę trafią na zablokowane konto bankowe, to bank zobowiązany będzie dokonać zajęcia i przekazać komornikowi całą kwotę ponad saldo wolne od zajęcia. Na rok 2021 kwota wolna od zajęcia z rachunku bankowego wynosi 2 100 zł miesięcznie.

Uważam jednak, że problem z egzekucją z rachunku bankowego będziesz miała bez względu na okoliczność, czy komornik utrzyma jedynie zajęcie z konta bankowego, czy również zajmie Twoją pensję.

Musisz mieć bowiem świadomość, że jeśli na konto trafi kwota wyższa niż wolna od zajęcia (2 100 zł miesięcznie), bank zablokuje całą nadwyżkę. Dlatego, choć faktycznie komornik może ograniczyć egzekucję jedynie do rachunku bankowego to i tak możesz mieć problemy z wypłatą połowy pensji.

Jednak aby tak się stało, będziesz musiała podjąć kontakt z bankiem, by ten zwolnił saldo do kwoty 7 000 zł. Czynności tej należy dokonać, zanim pensja trafi na zajęte konto, inaczej przez dłuższy czas możesz mieć problem z wypłatą kwoty wolnej –  do czasu wyjaśnienia sprawy w banku i u komornika.

Uważam jednak, że nie powinnaś czekać na taki rozwój sprawy. Skoro wiesz, że niebawem podejmiesz pracę i znasz wysokość wynagrodzenia, zacznij rozmawiać z wierzycielami. Pamiętaj, że ugodę o spłatę ratalną możesz zawrzeć także z Urzędem Skarbowym i ZUS-em. Twój przyszły miesięczny budżet jest spory, masz więc szansę negocjować warunki spłaty długu. Co więcej, nie musisz biernie czekać, aż komornik zacznie działać.

Myślę, że odpowiedziałam już na Twoje drugie pytanie. Natomiast co do kolejności zajęcia to żaden przepis kwestii tej nie reguluje. Można jednak napisać, że w większości spraw egzekucyjnych komornicy zaczynają od zajęcia tych składników majątku, które zająć jest najprościej, czyli od rachunków bankowych i stałych wpływów – wynagrodzenie za pracę, renta, emerytura.

Dopiero kiedy egzekucja nie jest skuteczna, sięgają po majątek ruchomy i nieruchomości (te na wniosek wierzyciela) celem ich spieniężenia. W Twojej sprawie komornik ograniczył się do rachunków, bo jesteś w tym momencie osobą bezrobotną. Jeśli taki stan rzeczy trwałby dłużej, być może doszłoby do umorzenia nieskutecznej egzekucji.

Skoro jednak niebawem zaczniesz pracę, może zdarzyć się tak, że komornik podejmie starania celem ustalenia nowego pracodawcy. Może również pozostać bezczynnym, jednak pieniądze i tak do niego trafią, bowiem na zajęte konto bankowe pracodawca przekaże Twoje wynagrodzenie za pracę. Dlatego tak jak już napisałam – zamiast czekać na rozwój spraw, radzę Ci wziąć je we własne ręce i podjąć próby zawarcia ugody w przedmiocie ratalnej spłaty należności.

Powodzenia!

Podobne wątki:

Agnieszka odpowiedział 7 miesięcy temu

Dziękuje. Pytałam się w banku i odsyłają mnie do wierzyciela jeśli chodzi o ewentualne zdjęcia z zajęć. Wierzyciel nie widzi interesu w zajmowaniu wynagrodzenia, woli zająć konto bankowe i zostawić mi kwotę minimalną wolną. Czyli nie ma żadnego paragrafu na który mogę się powołać by komornik zajmował tylko polowe wynagrodzenia a resztę zwolnił? Bank nie chce być stroną. Wierzyciel nie jest łatwy do współpracy. Staram się o układ ratalny ale to potrwa jeszcze pare miesięcy i nie mam gwarancji. Liczyłam, że komornik zajmie mi polowe wynagrodzenia a nie wynagrodzenie i resztę z konta poza kwotą wolną:(

Twoja odpowiedź