Ile trwa zajęcie konta przez komornika po złożeniu dokumentów?

Forum prawneKategoria: Jak odzyskać pieniądze od dłużnikaIle trwa zajęcie konta przez komornika po złożeniu dokumentów?
AvatarMilena Z. zapytał 8 miesięcy temu

Dzień dobry mam pytanie. Ile trwa zajęcie konta przez komornika jeśli zaniosę dokumenty do komornika dziś? Boję się, że mąż w międzyczasie wypłaci pieniądze z konta. Bardzo mi zależy na odpowiedzi.

Sama bardzo ich potrzebuje, bo mąż nie płaci alimentów już 7 lat. Rozumiem, że mogę ubiegać się o alimenty za ostatnie 3 lata?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 8 miesięcy temu

Witam serdecznie,

myślę, że podjęcie przez komornika sprawy, to kwestia kilku dni. Wszystko zależy od toku pracy danej kancelarii komorniczej i nakładu obowiązków zatrudnionych w niej osób.

Jeśli będziesz miała szczęście, bo komornik nie będzie miał masy zaległych spraw, to pierwsze czynności egzekucyjne, do których zalicza się właśnie zajęcie rachunku bankowego dłużnika, mogą mieć miejsce dzień lub dwa po złożeniu wniosku.

To, co jest pocieszające w Twojej sprawie, to okoliczność, że najbardziej zależy Ci na zajęciu rachunku bankowego byłego męża, kiedy komornicy obecnie czynności tej dokonują zza biurka, przy użyciu aplikacji OGNIVO.

Powyższe przekłada się na to, że odszukanie rachunków bankowych i ich zajęcie, to nie więcej niż kilkanaście minut.

Zatem jeśli złożysz do komornika wniosek egzekucyjny bez żadnych braków formalnych, masz szansę w przeciągu kilku dni, otrzymać pierwsze pieniądze od komornika. Pod warunkiem oczywiście, że na koncie dłużnika znajdować się będą środki do zajęcia.

Pamiętaj, że przy długach alimentacyjnych nie występuje kwota wolna od zajęcia przy egzekucji z rachunku bankowego. To znów plus dla Ciebie, bowiem bank realizując zajęcie, będzie mógł przekazać komornikowi wszystkie pieniądze, jakie znajdować się będą na koncie Twojego byłego męża w dniu zajęcia.

Odnośnie przedawnienia roszczeń alimentacyjnych, to rzeczywiście ulegają one przedawnieniu z upływem lat trzech od daty wymagalność. Jeżeli jednak dochodzisz alimentów na dziecko, które nie uzyskało jeszcze pełnoletności, to kolejne raty alimentacyjne nie będą się przedawniać do czasu, aż dziecko skończy 18 lat.

Po uzyskaniu pełnoletności przez uprawnionego do alimentacji wszystkie świadczenia sprzed pełnoletności przedawniają się na zasadach ogólnych – czyli po trzech latach. Najwcześniej, z uzyskaniem przez dziecko 21 lat.

Zasad rozliczania świadczeń nie musisz znać, składając wniosek do komornika, jestem bowiem przekonana, że organ egzekucyjny odpowiednio wyliczy kwotę do wyegzekwowania oraz należne odsetki.

Życzę skutecznej egzekucji! Powodzenia.

Przydatne wzory pism:

Ugoda alimentacyjna – wzór

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty
Wniosek o wszczęcie egzekucji w sprawie o alimenty

Wniosek o podwyższenie alimentów

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź