Za ile lat wstecz mogę odzyskać alimenty?

Forum prawneKategoria: AlimentyZa ile lat wstecz mogę odzyskać alimenty?
AvatarMilena Z. zapytał 1 rok temu

Dzień dobry mam pytanie. Za ile lat wstecz mogę odzyskać alimenty? Czy skoro mąż nie płacił alimentów 7 lat, a ja nic z tym nie zrobiłam, to czy mogę się teraz ubiegać o zwrot alimentów z 7 lat? czy tylko 3 ostatnich lat?

Czytałam, że alimenty ulegają przedawnieniu. Jak to wygląda? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź. Czy pozostałych alimentów się nie da odzyskać?

Pozdrawiam. Będę ogromnie wdzięczna za odpowiedź.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

rzeczywiście zobowiązania alimentacyjne ulegają przedawnieniu.

Zgodnie z treścią art. 137 § 1 ustawy kodeks rodzinny i opiekuńczy roszczenia o świadczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech.

Jednakże od powyższej reguły art. 121 kodeksu cywilnego stanowi wyjątek wskazując, że:

Bieg przedawnienia nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu:

1) co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom – przez czas trwania władzy rodzicielskiej;
2) co do roszczeń, które przysługują osobom niemającym pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę – przez czas sprawowania przez te osoby opieki lub kurateli;
3) co do roszczeń, które przysługują jednemu z małżonków przeciwko drugiemu – przez czas trwania małżeństwa;
4) co do wszelkich roszczeń, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może ich dochodzić przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw danego rodzaju – przez czas trwania przeszkody.

Zatem, by móc odpowiedzieć na Twoje pytanie – za jaki czas możesz starać się odzyskać zaległe alimenty – należy wziąć pod uwagę, czy są to alimenty na dzieci, a jeżeli tak, to czy uprawnione do świadczeń alimentacyjnych dzieci weszły w pełnoletność, czy są to jednak alimenty na małżonka.

Jeżeli zadłużenie alimentacyjnego dotyczy dzieci, to przedawnienie nie biegnie do czasu, aż nie wejdą one w pełnoletność. Od ukończenia osiemnastego roku życia przez kolejne trzy lata będą one miały prawo domagać się spłaty całej należności. Natomiast alimenty należne po wejściu w pełnoletność będą przedawniać się z upływem lat trzech.

W sytuacji, kiedy dług alimentacyjny dotyczy małżonka, to bieg przedawnienia nie biegnie do czasu orzeczenia przez sąd rozwodu. Natomiast po ustaniu małżeństwa, zastosowanie znajdzie ta sama zasada, co w stosunku do dzieci pełnoletnich – trzyletni termin przedawnienia.

Przedawnione świadczenia alimentacyjne nie będą przez komornika egzekwowane – w obecnym stanie prawnym, komornik ma obowiązek badania wniosku egzekucyjnego pod kątem przedawnienia wierzytelności, odmawiając wszczęcia egzekucji, co do należności przedawnionych. Dlatego jeśli Twój były mąż nie spłaci przedawnionych alimentów dobrowolnie, nie istnieje środek przymusu, by je od niego wyegzekwować.

Podałaś jednak zbyt mało informacji, bym mogła odpowiedzieć na Twoje zasadnicze pytanie, czy cała należność za siedem lat uległa przedawnieniu.

Przydatne wzory pism:

Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów wzór

Odpowiedz-na-pozew-o-podwyzszenie-alimentow-wzor
Odpowiedź na pozew o podwyższenie alimentów – wzór

Pozew o uchylenie alimentów

Pozew-o-uchylenie-alimentów
Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego

Wniosek-o-umorzenie-dlugu-alimentacyjnego-wzor-pdf-doc
Wniosek o umorzenie długu alimentacyjnego wzór

Koniecznie przeczytaj:

AvatarOlga T. odpowiedział 1 rok temu

Zaległe alimenty do ilu lat wstecz jeśli dziecko jest już pełnoletnie? i nadal przysługuje mu świadczenie alimentacyjne?

AvatarOlga T. odpowiedział 1 rok temu

Ile wstecz można ubiegać się o alimenty przy dziecku pełnoletnim?? hallo jest tu ktoś??

Twoja odpowiedź