Co mogę zrobić, aby odzyskać zaległe alimenty? były mąż pracuje na czarno

Forum prawneKategoria: AlimentyCo mogę zrobić, aby odzyskać zaległe alimenty? były mąż pracuje na czarno
Magda zapytał 5 lat temu

Dzień dobry.

Mój były mąż nie płaci alimentów na syna, sprawa jest u komornika, dług alimentacyjny opiewa już na kwotę 15 000 zł, komornik niestety nie ma z czego ściągnąć alimentów, gdyż były mąż pracuje na czarno. Obecnie zakończyła się sprawa w sądzie między mną a byłym mężem o wkład pieniężny w mój majątek (mieliśmy rozdzielczość majątkową).

Muszę go spłacić kwotą 130 000 zł. Potrzebuję porady, co mogę zrobić, aby odzyskać zaległe alimenty i dopóki syn nie skończy 18 lat, miał co miesiąc zasądzone alimenty w kwocie 600 zł. Wiem, że nie mogę pomniejszyć mojego długu wobec byłego męża, ale może jest jakieś inne rozwiązanie? Proszę o poradę.

6 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 lat temu

Witaj,

najważniejsze, to kontynuowanie postępowania egzekucyjnego, tym bardziej że były mąż spodziewa się niemałej kwoty, którą notabene Ty będziesz musiała mu zapłacić. Wystarczy, że komornik będzie kontynuował zajęcia z rachunku, na który przelejesz pieniądze, by te znów trafiły do Ciebie.

Jeśli bardzo potrzebujesz gotówki, a nie masz całych 130 000 zł, by jednorazowo spłacić męża, to radzę Ci, wpłać właśnie te 15 000 zł, które jest winny synowi, na zajęte przez komornika konto bankowe.

Jeżeli rachunek męża, będzie nadal zajęty przez komornika, a Ty dokonasz na niego wpłaty, z tytułu częściowej spłaty rozliczenia majątku dorobkowego, całą kwotę zajmie komornik, bo pamiętaj, że przy egzekucji zaległości alimentacyjnych z rachunku bankowego kwota wolna od zajęcia nie obowiązuje.

Myślę, jednak, że skoro Twój były mąż świadomie unika płacenia alimentów, przydałaby mu się mobilizacja. Być może Twój eks wystraszy się wizji odsiadki za alimenty. Brak alimentacji, stanowi przestępstwo, za które dłużnik może trafić do więzienia.

Wniosek o ściganie alimentów możesz złożyć ustnie w Prokuraturze, lub na Komisariacie Policji.

Dodatkowo możesz zadziałać z innej strony – kontaktując się z pracodawcą byłego męża. Zatrudnienie ludzi na czarno, stanowi nielegalną formę zatrudniania. Okoliczność tę możesz zgłosić do ZUS i do Państwowej Inspekcji Pracy, która może nałożyć na pracodawcę karę w wysokości do 30 000 zł.

Co więcej, byłego męża, jako dłużnika alimentacyjnego możesz umieścić w rejestrach dłużników oraz złożyć wniosek (do wójta, burmistrza, prezydenta miasta) o zatrzymanie jego prawa jazdy.

Masz więc kilka asów w rękawie, które mogą  zadziałać pozytywnie na ojca dziecka, który do tej pory zapominał o swoim obowiązku alimentacyjnym.

Ściśle powiązane artykuły:

córka odpowiedział 5 lat temu

Witam,

około 2 lata temu gdy byłam nieletnia, moja mama złożyła wniosek do sądu i ściganie mojego ojca o nie zapłacone alimenty. Dług w tej chwili wynosi około 20 000 zł wraz z odsetkami, które nalicza komornik sądowy.

We wrześniu 2019 roku po rozprawie sądowej o podtrzymanie wniosku, spotkałam się z ojcem i doszliśmy do porozumienia. Mianowicie podpisałam mu papier, w którym było napisane, że spłacił mi należyty dług, to był zwykły druk napisany w Wordzie, bez żadnych pieczątek adwokata czy sądu. Zrobiłam to, bo w przeciwnym razie trafiłby do więzienia.

Ojciec obiecał mi co miesiąc od listopada 2019 roku do moich alimentów tj. 500 zł dodawać kwotę 500 zł, aby ten dług spłacić w ratach. Niestety od niepełnych 2 miesięcy nie dostałam żadnej wpłaty od niego, ani alimentów, ani rat zadłużenia.

Obecnie sprawa toczy się w prokuraturze. Czy przez to, że podpisałam to pismo, mogę nie odzyskać zaległych alimentów? Co mogę w tym momencie zrobić?

Michalczeska odpowiedział 4 lata temu

Kiedy do komornika po zaległe alimenty? Jestem rodziną zastępczą. Sąd przyznał alimenty matce z wyrównaniem od kwietnia 2019. Z ojcem zawarliśmy ugodę, że będzie płacił alimenty po wyjściu z więzienia. Ojciec wyszedł w grudniu 2019.

Do 10 go stycznia miał wpłacić przyznane alimenty. Nic nie wypłacił. Chcemy podać matkę do komornika, bo już minęło 3 miesiące od rozprawy. Ojciec twierdzi, że jak znajdzie pracę to reguluje długi. Czy ojca po 1 miesiącu niepłacenia alimentów też można podać do komornika?

Beata odpowiedział 4 lata temu

Były mąż uchyla się od płacenia alimentów. Sprawa jest u komornika – nie ma z czego ściągać długu, sprawa trafiła do sądu za okres od 2016 do 2018 – wyrok prace społeczne. Od 2019 do chwili obecnej raz płaci, a raz nie, dług sięga ok. 15 tys., moje pytanie: czy jest możliwość odzyskania zaległych alimentów do 2018 i czy o egzekucje bieżących alimentów mam złożyć kolejny wniosek do prokuratury, czy istnieje jakaś uproszczona procedura dla osób z wyrokiem? Nie pobieram alimentów w Funduszu Alimentacyjnego, bo przekraczam próg dochodowy.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam,

niestety wydaje się, że bezskuteczność egzekucji może trwać bez końca, jeśli tylko Pani były mąż zaweźmie się w zamiarze, że nie będzie płacić na dziecko.

Jestem świadoma, że nie ma Pani wpływu na byłego męża, a wyrok nakazujący wykonywanie prac społeczno-użytecznych niewiele pomógł, jednak może Pani podjąć pewne kroki, które być może w przyszłości przyniosą skutek.

Przede wszystkim radzę Pani:

  • z każdym nowym rokiem składać kolejny wniosek o ściganie i ukaranie za brak alimentacji – jeśli wyrok dotyczy okresu wcześniejszego niż 2019 roku, należy złożyć kolejne zawiadomienie i wnosić o ukaranie w postacie pozbawienia wolności
  • złożyć wniosek do Krajowego Rejestru Długów o wpisanie tam dłużnika alimentacyjnego – powyższe zablokuje ojca dziecka w możliwości zaciągania zobowiązań kredytowych, zakupów na raty, a nawet zawarcia umowy abonamentowej
  • złożyć do odpowiedniego ze względu na miejsce zamieszkania dłużnika alimentacyjnego Starosty wniosku o pozbawienie ojca dziecka prawa jazdy.

Dodatkowo może Pani rozszerzyć wniosek egzekucyjny o przeprowadzenie egzekucji z nieruchomości dłużnika i przysługujących mu wierzytelności. Może Pani również złożyć wniosek o sądowe wyjawienie majątku przez dłużnika.

By uprzykrzyć mu życie, warto zobowiązać komornika do przeszukania majątku dłużnika w jego miejscu zamieszkania.

Może Pani również złożyć wniosek o pozbawienie ojca praw rodzicielskich. Jeśli były mąż jest za dzieckiem, być może to rozwiązanie wpłynie na jego postępowanie.

Musi Pani działać tak, by ojciec dziecka zaczął brać sprawę alimentów na poważnie, w przeciwnym razie nie odzyska Pani nigdy zaległych świadczeń, a i bieżące nie będą regulowane w terminie.

Podsumowując:

To Pani jako opiekun prawny małoletniego wierzyciela ma prawo składać kolejne wnioski o ukaranie dłużnika alimentacyjnego.

Sprawy karne o brak alimentacji nie są podejmowane z urzędu, więc to Pani musi złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Zasadnym będzie powielanie wniosku z każdym nowym rokiem.

Jeśli alimenty nadal nie będą regulowane w terminie, a mąż będzie uchylał się od podjęcia pracy zarobkowej, należy wnioskować o zastosowanie wobec niego bezwzględnej kary pozbawienia wolności.

Myślę, że tylko kary i konsekwencje mogą pomóc w odzyskaniu zaległych alimentów. Musi Pani działać i być wytrwała, bo niestety żadna instytucja nie pomoże Pani w batalii o pieniądze na dziecko.

Powodzenia!

Sandra odpowiedział 2 lata temu

Zadzwoń do mnie załatwię sprawę alimentacyjną, natychmiast będą uregulowane zaległości Sandra nr 534 966 O35