Komornik umorzył egzekucję, czy windykator może mnie nękać?

Forum prawneKategoria: WindykacjaKomornik umorzył egzekucję, czy windykator może mnie nękać?
Avatarkrystynka1951 zapytał 1 rok temu

Komornik umorzył postępowanie egzekucyjne, a windykator nadal mnie nęka. Komornik umorzył egzekucję z powodu braku majątku i oszczędności. Skoro umorzył, to czy windykator w dalszym ciągu może mnie zmuszać do spłaty długu?

Windykator twierdzi, że przyjedzie do mnie do domu z komornikiem, ale przecież komornik umorzył egzekucję. Jak postępować z takim windykatorem? Jakie pismo wysłać do firmy windykacyjnej?

Ponadto windykator straszył moją mamę, że przyjdzie do niej z komornikiem (a moja mama nie ma nic wspólnego z moimi długami). Windykator wchodzi na posesję jak do siebie i wypytuje o mnie sąsiadów. Jak to powstrzymać? proszę o pomoc i odpowiedź, dziękuję.

2 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, to prawda, że raz umorzone postępowanie komornicze, nie zamyka wierzycielowi drogi do żądania spłaty długu.

Wierzyciel w szczególności może:

  • złożyć kolejny wniosek egzekucyjny, u tego samego lub innego komornika
  • zatrudnić firmę windykacyjną, do prowadzenia negocjacji z dłużnikiem
  • sprzedać wierzytelność firmie skupującej długi
  • ujawnić dług w rejestrze dłużników.

Jednakże zatrudniony windykator, to nie komornik i jemu już nie wolno wielu rzeczy, które może komornik.
Przede wszystkim windykator, który nachodzi rodzinę dłużnika, informuje osoby trzecie o nieuregulowanych zobowiązaniach dłużnika i dopuszcza się gróźb wobec niego i jego najbliższych – łamie prawo.

Proszę więc skontaktować się z windykatorem lub jego przełożonymi i stanowczo zaznaczyć, że jeśli prowadzona w opisany sposób windykacja nie zakończy się, to zostanie złożone zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

Proszę również dodać, że sprawa rozpowszechniania chronionych danych osobowych przez firmę windykacyjną trafi do urzędu kontroli i zostanie złożony wniosek o wypłatę odszkodowania.

Te wszystkie informacje możesz przesłać listem pod adres firmy zajmującej się windykacją. Mam nadzieje, że tak przygotowane pismo zatrzyma nazbyt gorliwego windykatora.

Przydatne wzory pism:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc
Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Skarga-na-firme-windykacyjna-wzor-doc-pdf
Skarga na firmę windykacyjną – wzór

Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Wniosek-do-firmy-windykacyjnej-o-rozłożenie-długu-na-raty-wzor-pdf-doc
Wniosek do firmy windykacyjnej o rozłożenie długu na raty

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarNina odpowiedział 1 rok temu

Miałam podobną sytuację, komornik umorzył postępowanie z powodu braku możliwości ściągnięcia zadłużenia. Nie pracowałam, nie posiadałam żadnego dochodu.

Ale wyszło to i tak na moja niekorzyść, bo w związku z niemożliwością ściągnięcia długu po jakimś czasie sprzedali dług innej „firmie”, a tym samym doszły dodatkowe koszty. Nowa firma złożyła wniosek do komornika o ściąganie długu.

W międzyczasie zmieniła się moja sytuacja finansowa. Osiągałam dochód. Więc komornik zajął część dochodu + jego koszty (komornika), po roku spłata zadłużenia, postanowienie o umorzeniu w związku ze spłatą zadłużenia. A co najgorsze wierzyciel, nadal upomina się, ze jeszcze jakaś tam kwota jest do zapłaty (ok. 270).

W tym przypadku postanowiłam złożyć skargę do dyrekcji wierzyciela, a nawet zastanawiam się nad złożeniem skargi gdzieś indziej. Bo skoro dług został spłacony i potwierdzony przez komornika o spłacie, to dlaczego wierzyciel domaga się jeszcze jakiejś tam kwoty.

Reasumując: wszystko zależy od podejścia ze strony windykacyjnej. Są tacy, że robią to bez skrupułów, nie patrząc na sytuację finansową dłużnika, ale są też tacy, którzy „atakują” w sposób bardziej ludzki.

Nie wiem co ci poradzić, sama przez to przeszłam, wiązało się to ze stresem, depresją. Może udaj się do prawnika w swoim mieście, są takie porady bezpłatnie. Życzę ci powodzenia.

Twoja odpowiedź