Nabrano na mnie pożyczek, Policja ich złapała a windykacja nęka mnie?!

Witam serdecznie, jakiś czas temu ktoś nabrał w różnych bankach różne kwoty pieniężne na moje nazwisko, zgłosiłem sprawę na policję. Policja znalazła winnych całego zajścia, była sprawa w sądzie i winni całego tego zajścia zostali zatrzymani i ukarani, ale niestety nadal dostaje różnego rodzaju pisma i telefony, abym spłacił długi, których ja nie zrobiłem.

Firma windykacyjna nęka też moje dzieci telefonami w tej sprawie. Odesłałem im odpis ze sprawy sądowej, ale nadal oni nękają moich bliskich. Telefony są o różnych godzinach rano i wieczorem, to już staje się bardzo męczące i niepokojące. Co mam zrobić z tym wszystkim? proszę o pomoc. Pozdrawiam.


Witaj serdecznie, na samym początku muszę napisać, iż jest mi bardzo przykro z powodu sytuacji, która cię spotkała, tym bardziej że konsekwencje całej sprawy odczuwasz nadal.

Uważam, że jest to bardzo niesprawiedliwe, iż nadal, pomimo zakończenia spraw karnych i ukaraniu przez sąd osób, które dopuściły się przestępstwa, posługując się twoimi danymi, jesteś nękany przez firmy windykacyjne, żądające od ciebie zapłaty długów, do których powstania się nie przyczyniłeś.

Wyłudzenie kredytu na fałszywe dane, a cesja wierzytelności

Muszę napisać, iż myślę, że dzieje się tak również przez wzgląd na to, że organy ścigania nie zrobiły wszystkiego, co można było zrobić, by długi wyłudzone na Twoje dane przestały obciążać twoją osobę.

Skoro doszło do wykrycia sprawców przestępstw i ich ukarania, to twoje dane powinny zniknąć z rejestrów dłużników, a banki i inne instytucje, w których zobowiązania zostały zaciągnięte na twoje nazwisko, nie powinny mieć prawa obrotu wierzytelnościami z użyciem twoich danych, jako dłużnika.

Tak się jednak nie stało, dlatego ty traktowany jesteś nadal jako dłużnik, a twoje dane pozostają nadal w obrocie firm zajmujących się skupowaniem wierzytelności.

Firma windykacyjna żąda zapłaty długu pochodzącego z przestępstwa

Co więcej, uważam, że jeśli nic nie zrobisz z obecną sytuacją i w tej chwili nie zatrzymasz działań firmy windykacyjnej, która tak uporczywie niepokoi ciebie i twoją rodzinę, to w ciągu kilku lat “twój” dług będzie przechodził przez kolejne ręce następnych firm windykacyjnych na drodze tzw. cesji wierzytelności, a telefony i wezwania do zapłaty nie zostaną zatrzymane.

Wiem z doświadczenia, że działania firm windykacyjnych potrafią być naprawdę skrajne…

Niektóre firmy windykacyjne wysyłają do domu swych dłużników „uporczywych” windykatorów terenowych, którzy potrafią być faktycznie nieprzyjemni.

Czasem w prowadzonej w taki sposób windykacji dochodzi do prawdziwie nagannych sytuacji – zastraszanie dłużnika, nachodzenie dłużnika i jego bliskich w pracy, odwiedzanie sąsiadów, naklejanie na drzwiach mieszkania dłużnika plakatów informacyjnych o niespłaconym zobowiązaniu, pozostawianie pod drzwiami wezwań do zapłaty, zaczepianie rodziny i znajomych.

Jak zatrzymać uporczywą windykację?

Skoro przesłałeś do firmy windykacyjnej informację na temat prowadzonego poprzednio postępowania sądowego, jednak i to nie zatrzymało działań windykacyjnych, myślę, że przyszła najwyższa pora by złożyć zawiadomienie na Policję w przedmiocie nękania telefonami w godzinach wieczornych i nocnych, oraz nękania osób ci bliskich.

Działanie firmy windykacyjne, a stalking

Takie działanie wyczerpują znamiona przestępstwa przewidzianego w art. 190 a § 1 kodeksu karnego, zgodnie z którym:

Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zgodnie z regulacją zawartą w § 4 niniejszego przepisu ściganie przestępstwa powszechnie określanego, jako stalking następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Zawiadomienie o uporczywym nękaniu przez firmę windykacyjną można złożyć ustnie do protokołu przyjmującego zgłoszenie na Komisariacie Policji lub w Prokuraturze Rejonowej bądź przesłać w formie papierowej opisując okoliczności, które miały miejsce w sprawie.

Myślę, że jeśli telefony nie ustaną, to nie masz na co czekać, lecz w najbliższych dniach dokonać zgłoszenia.

Skarga na firmę windykacyjną do Rzecznika Praw Konsumenta

Skargę na firmę windykacyjną możesz składać również w biurze Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta, który powinien przyjąć zgłoszenie oraz zająć się sprawą, udzielając ci jednocześnie wsparcia w tej sprawie.

Kredyt z wyłudzenia, a informacje o zobowiązaniach w BIK

Zastanawia mnie jeszcze kwestia, a mianowicie jak aktualnie przedstawia się twój BIK – czy dane na temat kredytów zaciągniętych na twoje nazwisko zniknęły z rejestru.

Czy jednak psują nadal twój wizerunek, jako wiarygodnego kredytodawcy. Wydaje się, że skoro sąd uznał w prawomocnym wyroku, że to nie ty zaciągałeś kolejne zobowiązania, to BIK powinien zostać wyczyszczony.

Jeśli tak się nie stało, powinieneś wystąpić z wnioskiem o aktualizację danych zawartych w BIK w oparciu o rozstrzygnięcie sądu.

Aktualizacja danych w BIK – wzór pisma

Możesz jeszcze wysłać firmie windykacyjne pismo, w którym żądasz zaprzestania działań windykacyjnych, skierowanych do Twojej osoby. Oto wzór takiego pisma:

Nie znaleziono Pobrania

Na koniec dodam, iż mam nadzieje, że twoje problemy wkrótce się zakończą i uda ci się zapomnieć o sytuacji, której stałeś się ofiarą. Życzę wszystkiego dobrego!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze