7 sposobów na ZASTRZEŻENIE dowodu osobistego [SPRAWDŹ!]

Witam. Chodzi o zastrzeżenie dowodu osobistego. Został mi skradziony dowód osobisty, a jestem za granicą. Nie mam jego skanu. Jedynie znam numer serii. Jak mogę sprawdzić, czy ktoś nie wziął na mnie kredytu?

A jeśli ktoś już wziął na mnie kredyt, to co mogę w takiej sytuacji zrobić? Zgłosiłam ten fakt gminie, ale drogą elektroniczną i nie dostałam jeszcze od nich odpowiedzi, czy mi zablokowali skradziony dowód, a w każdej chwili ktoś może ten kredyt na mnie wziąć?


Zastrzeżenie dowodu osobistego

Możliwe konsekwencje zgubienia dowodu osobistego to temat, który wiele razy był już opisywany zarówno w prasie, jak i w internecie. Zapewne znacie historie osób, które po zgubieniu dokumentu tożsamości nie zastrzegły go odpowiednio szybko, w rezultacie kończąc z kredytem bankowym lub pożyczką pozabankową zaciągniętą na swoje nazwisko.

Jak doskonale wiadomo, w takich sytuacjach polskie sądy nie są, najdelikatniej mówiąc, szczególnie zainteresowane dobrem osoby, która padła ofiarą oszustwa.

Ogromna większość wyroków zapadających w tego rodzaju sprawach nie zwalnia osoby, której dowód został wykorzystany przez kogoś innego, z konieczności spłaty na przykład zaciągniętego przez oszustów kredytu. Oczywiście, to nie wszystkie zagrożenia związane z utratą dokumentu tożsamości.

Chociaż, jak wspominano, różnego rodzaju materiałów opisujących rozmaite konsekwencje zgubienia dowodu jest naprawdę sporo, to jednak wielu z nas nadal nie traktuje tej sprawy całkowicie poważne.

Dlaczego?

Najpewniej z tej przyczyny, że ogromna większość tekstów poświęconych temu tematowi nie opisuje wszystkich aspektów problemu.

Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej…

Czym może się skończyć zgubienie dowodu osobistego?

Zacznijmy od krótkiej charakterystyki o charakterze, nazwijmy to psychologicznym. Otóż każdy, kto chociaż przez krótki czas “obracał się” w środowisku chuligańsko-przestępczym, wie doskonale, że jest bardzo specyficzna sfera społeczna.

O wielu wydarzeniach jakie miały miejsce w danym mieście, można dowiedzieć się jeszcze zanim zostaną opisane one w internecie lub też lokalnej prasie. Jest to środowisko, w którym tak naprawdę “wszyscy znają wszystkich”.

Przykładowo, szeregowy dresiarz czy też “pener” z pewnością nie zajmuje się na przykład ściąganiem haraczy, ale najczęściej ma znajomego, który ma znajomego… i tak dalej. Właśnie w ten sposób to działa. Dlaczego jednak mówimy o tym w kontekście utraty dokumentu tożsamości?

Z tej przyczyny, że najpewniej sytuacja wygląda tutaj podobnie również, jeżeli chodzi o dostęp owego “szeregowego dresiarza” do zorganizowanych grup przestępczych, czyli ludzi, którzy, na nasze nieszczęście, będą umieć skorzystać z możliwości, jakie daje niezastrzeżony dokument tożsamości.

Gubiąc dowód osobisty mamy więc niewielkie szanse na to, że w bezpośredni sposób wpadnie on w ręce ludziom, którzy będą w stanie użyć go do czegoś więcej, niż zaciągnięcie chwilówki na kwotę 1200 zł.

W żadnym wypadku nie oznacza to, że możemy czuć się bezpiecznie. Dlaczego?

Zostało to opisane w poprzednim akapicie. Tak naprawdę więc znaczenie ma każda godzina, dlatego po tym, jak zdamy sobie sprawę z tego, iż zgubiliśmy dowód osobisty, należy zastrzec go najszybciej, jak jest to możliwe.

To jednak nie wszystko.

Warto profilaktycznie dokonać zastrzeżenia nawet wówczas, gdy tylko mamy podejrzenie, iż doszło do zguby dowodu tożsamości.

Szukanie dowodu w domu, pracy i tak dalej może zająć nam wiele godzin. Jeżeli zaś okaże się, że naprawdę go zgubiliśmy, czas ten może okazać się dla nas brzemienny w naprawdę poważne konsekwencje.

Warto podkreślić, że sama procedura zastrzeżenia dowodu osobistego jest naprawdę prosta.

Co więcej, można z łatwością cofnąć takie zastrzeżenie (jeżeli więc okaże się, że po prostu zostawiliśmy dowód w mieszkaniu znajomych lub w samochodzie, będziemy mogli dalej z niego korzystać).

Jak zastrzec dowód osobisty?

Możliwości zastrzeżenia dowodu osobistego jest kilka. Zacznijmy od zdecydowanie najbardziej dogodnej z nich. Mowa rzecz jasna o przeprowadzeniu tej procedury poprzez portal internetowy Biura Informacji Kredytowej.

Oczywiście, wcześniej musimy posiadać konto na stronie BIK (warto je mieć nie tylko na wypadek utraty dokumentu tożsamości). Jeżeli takie konto posiadamy, procedura jest dziecinnie prosta i trwa co najwyżej kilkanaście minut.

Wystarczy, że zalogujemy się do naszego profilu, wybierzemy odpowiednią zakładkę oraz klikniemy “zastrzeż dokument”.

W ciągu parunastu minut zastrzeżony dowód osobisty będzie całkowicie zablokowany, nikt nie posłuży się nim w celu na przykład zaciągnięcia kredytu, pożyczki, założenia fałszywej firmy i tym podobnych.

W czym leży przewaga zastrzegania dowodu przez BIK w porównaniu do innych opcji?

Wszystko trwa znacznie krócej. Zastrzeżenia możemy dokonać 24 godziny na dobę (co na przykład w przypadku banków rzecz jasna nie jest możliwe).

Możemy zastrzec dowód, będąc w przysłowiowym szczerym polu (o ile mamy dostęp do internetu) albo też przebywając za granicą.

Co również ważne, tak samo prosta jest procedura anulowania zastrzeżenia dokumentu tożsamości.

Także w tej sytuacji wystarczy zalogować się na swoje konto w portalu Biura Informacji Kredytowej, wybrać odpowiednią zakładkę, a potem już tylko kliknąć odpowiednie miejsce.

Dowód osobisty możemy zastrzec rzecz jasna także w banku. Tutaj będzie jednak konieczna osobista wizyta w oddziale.

Co więcej, zastrzegając dowód osobisty w banku, będziemy musieli podać wszystkie szczegółowe informacje na temat zastrzeganego dokumentu, w tym na przykład datę ważności, datę wydania, numer dokumentu i tak dalej.

W przypadku sposobu opisywanego powyżej (zastrzeżenie poprzez BIK), nie jest to konieczne.

Zastrzeżenia zgubionego dokumentu tożsamości możemy dokonać także w urzędzie gminy lub też polskiej placówce konsularnej (jeżeli przebywamy za granicą).

Co ważne, zastrzeżenia dowodu osobistego można dokonać na komisariacie policji tylko i wyłącznie wówczas, gdy dokument został nam skradziony. W tym wypadku musimy rzecz jasna złożyć także zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. W sytuacji, gdy dowód po prostu zgubiliśmy, policja odeśle nas z kwitkiem. 

Dwie z ostatnich możliwości są również ważne pod innym aspektem, a mianowicie wówczas, gdy potrzebujemy pisemnego potwierdzenia utraty dowodu osobistego.

Takim potwierdzeniem możemy posługiwać się jako substytutem dowodu aż do momentu odzyskania starego dokumentu tożsamości lub też wyrobienia nowego.

Jak wygląda procedura w tym wypadku?

Najpierw musimy udać się na komisariat policji, gdzie zgłaszamy fakt utraty dowodu osobistego. Dopiero potem udajemy się do urzędu gminy, gdzie zostanie nam wydane wspominane potwierdzenie utraty dokumentu tożsamości.

Co ważne, nie musimy realizować wszystkich wymienionych procedur poprzez te same kanały, tj. możemy zastrzec dowód online poprzez portal BIK, a następnie udać się na komisariat policji i potem do urzędu gminy w celu uzyskania czasowego substytutu dokumentu tożsamości.

Inne ważne informacje

Niestety, nawet szybkie zastrzeżenie zgubionego dowodu osobistego nie daje nam całkowitej gwarancji bezpieczeństwa.

Powód?

Informacje o zastrzeżeniu dowodu są wysyłane tylko i wyłącznie do tych podmiotów, które przystąpiły do systemu zastrzeżenia kredytowego. Oznacza to w praktyce, że po zastrzeżeniu dokumentu tożsamości wciąż ktoś może posłużyć się naszym dowodem do zaciągnięcia pożyczki w jakimś parabanku. 

Na szczęście, i przed tym można się ochronić. Remedium jest wykupienie pakietu alertów na portalu Biura Informacji Kredytowej. Alerty ten będą nas na bieżącą informować o wszelkich próbach zaciągnięcia jakiejkolwiek pożyczki na nasz dowód, również, jeżeli będzie miało to miejsce w parabanku, który nie przystąpił do systemu zastrzeżenia kredytowego.

alerty-bik

jak-działają-alerty-bik

Co więcej, alerty BIK informują także o próbach, na przykład o zapytaniach kierowanych do Rejestru Dłużników  BIG InfoMonitor przez dostawców różnego rodzaju usług, na przykład mediów czy telefonii komórkowej.

Oczywiście, aby móc zareagować na wysłany do nas alert bezpieczeństwa z portalu BIK, będziemy musieli na bieżąco śledzić sytuację po utracie przez nas dokumentu tożsamości.

Kolejna dodatkowa możliwość zabezpieczenia się przed negatywnymi konsekwencjami utraty dokumentu tożsamości to wykupienie na portalu BIK alertu umożliwiającego zastrzeżenie kredytowe.

Na czym to polega zastrzeżenie kredytowe?

zastrzeżenie-kredytowe

Po prostu poprzez portal dokonujemy owego zastrzeżenia, w rezultacie czego do wszystkich podmiotów, które przystąpiły do systemu zastrzeżenia kredytowego, wysyłana jest informacja o tym, że nie jesteśmy zainteresowani pożyczką, kredytem ani jakąkolwiek inną tego rodzaju usługą.

W ten sposób, nawet jeśli oszust posiadający nasz dowód osobisty uda się do banku lub firmy pożyczkowej jeszcze zanim zdążymy zastrzec dokument, i tak spotka się z odmową.

Oczywiście, funkcja ta działa tylko w przypadku podmiotów, które przystąpiły do systemu zastrzeżenia kredytowego. Z tej przyczyny, nie należy pomijać alertów opisanych powyżej.

Jeżeli zaś chodzi o zastrzeżenie kredytowe, to możemy je w każdej chwili cofnąć online, na przykład przed udaniem się do banku w celu uzyskania kredytu.

Być może niektórym wyda się to niezbyt dogodne, ale z pewnością dokonanie zastrzeżenia kredytowego daje nam dodatkową ochronę na wypadek utraty dokumentu tożsamości.

W jakim banku można dokonać zablokowania dowodu osobistego?

Poniżej przedstawiam Wam sposoby na zablokowanie dowodu osobistego w różnych bankach, które działają na terenie Polski. W każdym banku proces zastrzeżenia odbywa się w inny sposób. Oto one:

Zastrzeżenie dowodu osobistego mBank

Aby zablokować zgubiony lub skradziony dowód osobisty należy zalogować się do bankowości elektronicznej, wybierając kolejno:

  1. Pasaż
  2. Usługi
  3. Dyspozycje
  4. Kategorie
  5. Rachunki
  6. Zastrzeżenie.

Usługa zastrzeżenia dowodu osobistego jest całkowicie darmowa.

jak-zablokować-dowód-osobisty-przez-mbank

jak-zablokować-dowód-osobisty-przez-mbank-2

jak-zablokować-dowód-osobisty-przez-mbank-3

Zastrzeżenie dowodu osobistego PKO BP

W banku PKO BP nie ma potrzeby logować się do bankowości elektronicznej, ponieważ zastrzeżenie dowodu osobistego odbywa się poprzez wykonanie telefonu na bezpłatną infolinię PKO BP pod numer 800 302 302.

Zastrzeżenie-dowodu-osobistego-PKO-BP

Zastrzeżenie dowodu osobistego ING

Klienci banku ING mogą dokonać zastrzeżenia dowodu osobistego na 3 sposoby, poprzez:

  1. Zalogowanie się do bankowości elektronicznej.
  2. Dzwoniąc na infolinię pod numer +48 32 357 00 12.
  3. Osobiście w dowolnym oddziale banku.

Zastrzeżenie-dowodu-osobistego-ING

Zastrzeżenie dowodu osobistego Santander

W przypadku Santander banku, zastrzeżenie dowodu osobistego może odbyć się jedynie w placówce banku, tak przynajmniej wynika z materiałów zamieszczonych na stronie internetowej tego banku:

Zastrzeżenie-dowodu-osobistego-Santander

Zastrzeżenie dowodu osobistego Millenium

Aby zablokować zgubiony lub skradziony dowód osobisty w banku Millenium jesteśmy proszeni o założenie Profilu Zaufanego, za pomocą którego można dokonać blokady dowodu osobistego.

Zastrzeżenie-dowodu-osobistego-Millenium

jak-założyć-profil-zaufany-w-banku-millenium

Wybrane specjalnie dla Ciebie

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 4,75 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii:

O autorze

20 komentarzy w “7 sposobów na ZASTRZEŻENIE dowodu osobistego [SPRAWDŹ!]”
  1. Zastanawiam się tym, czy ktoś mógł wziąć kredyt na moją osobę i zastanawiam się czy ktoś na moje dane osobowe podawane osobie drugiej np. o prace czy na skierowanie, czy itp i itd i zastanawia mnie, bo mogę mieć podejrzenie o popełnieniu na mojej osobie przestępstwa, a jak nie to jak bym mógł dowiedzieć się czy ktoś wziął kredyt na mnie?

    1. Janina Gołębiecka

      Samymi danymi raczej nikt nie jest w stanie wyłudzić na Twoje dane kredytu czy pożyczki, musiałbyś stracić z oczu swój dowód osobisty fizycznie. Dlatego tak ważne w dzisiejszych czasach jest pilnowanie dowodu osobistego!

  2. Mam problem, ponieważ na portalu internetowym na F przez nieumyślność podałem swoje dane osobowe, Imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer Pesel, po 5 minutach post usunąłem, czy mając takie dane jak te powyższe złodzieje mogą wziąć na moje nazwisko pożyczki oraz narobić mi problemów? Dziękuję za porady.

    1. Janina Gołębiecka

      Witaj Hubert, nie powinieneś się tym przejmować, skoro Twój dowód osobisty nie wpadł w czyjeś ręce, nic nie powinno Ci grozić.

  3. Podejrzewam że ktoś wziął na mnie pożyczkę w Holandii. Podejrzewam, że ktoś ukradł moją kopię dokumentu i wziął na mnie pożyczkę, jak mogę sprawdzić czy faktycznie doszło do tego? gdzie i jak mogę dokonać wglądu w Holandii? bardzo się boję zastrzegłem dowód osobisty w BIK ale i tak oszust miał miał sporo czasu na wzięcie pożyczki, jeżeli jesteście w stanie mi odpowiedzieć to bardzo proszę.

  4. Skradziono mi dowód osobisty i dokonano zakupu w systemie ratalnym. Dotarłem już do umowy z podrobionym podpisem. Nie otrzymywałem żadnej korespondencji, ponieważ był podany nie mój adres. O zadłużeniu dowiedziałem się dopiero w banku przy odbiorze emerytury. Nadmienię, że mam duże podejrzenia co do sprawcy tego czynu, jest to osoba bardzo dobrze mi znana. Co robić?

  5. Jak zastrzec dowód osobisty przed samym sobą? jestem uzależniony od brania chwilówek

  6. Cześć, właśnie szukam info jak zablokować dowód osobisty, zgubiłem cały portfel, karty bankowe już zablokowałem będąc w placówce bankowej, oprócz dowodu zgubiłem też prawo jazdy, nie wiem w sumie czy dokumenty starciem czy mi je ukradziono. Widziałem wczoraj program w tv jak reporterzy pokazywali jak oszuści wyłudzają dane i zaciągają na nie pożyczki i chwilówki, bo wiadomo, że w banku taki przekręt nie przejdzie, zbyt wiele zabezpieczeń.

  7. jak zastrzec dowód osobisty będąc za granicą? od kilku lat mieszkam w Anglii a dowód osobisty mam oczywiście polski, jak mam go zastrzec? przecież bez dowodu osobistego nie będę mógł nawet przyjechać do Polski żeby wyrobić nowy dowód, a paszportu nie mam :/ czy pomogą mi w polskim konsulacie w Londynie?

  8. Chodzi o wykradzione dane, jak zablokować dowód osobisty nie mając konta, ani możliwości jego założenia w BIK? Zostały wyciągnięte ode mnie dane osobowe wraz z numerem PESEL i numerem dowodu osobistego, co mogę zrobić w takiej sytuacji, a przebywam za granicą i mam w planach zlecieć do Polski, lecz obawiam się, że mogę mieć nieprzyjemności. Bardzo proszę o państwa pomoc i radę co w takiej sytuacji mogę zrobić.Z góry dziękuję za odpisanie

  9. Dziś zgubiłam portfel, znajdował się w nim dowód osobisty, stało to się w południe, ale dopiero wieczorem zauważyłam jego brak, jutro z samego rana jadę do miasta, w którym go zgubiłam, ale jak mam zastrzec dowód, jeżeli się nie odnajdzie? Co potrzebuję? Czy sama legitymacja szkolna wystarczy? To stresująca sytuacja i nie wiem jak się zachować.

  10. Mam pytanie. Skradziono mi dowód osobisty i inne dokumenty w sobotę 27.04.19, odkryłam to dopiero późnym wieczorem, rano w niedzielę zgłosiłam to telefonicznie na policji, a następnie w poniedziałek zastrzegłam dowód osobisty i inne dokumenty pisemnie na policji, Bankach i w Urzędzie Stanu Cywilnego.Czy mając już bardzo duży kredyt, czy inna osoba może zaciągnąć kredyt, czy zakupy na raty, chwilówki itp. na mój dowód? Kradzież dokumentów odbyła się w czasie podróży autokarem z Niemiec do Polski. Dzięki z góry za odpowiedź.

  11. Przy procesie rekrutacji dzwoniła do mnie pani, która potrzebowała takich danych jak PESEL i nr dowodu osobistego. Czy jest to typowy proces rekrutacji? Czy ktoś się podszył i po prostu ukradł moje dane? Bardzo proszę o odpowiedź, ponieważ nie mogę znaleźć informacji w internecie. Z góry dziękuję za odpowiedź

  12. Czy blokowanie dowodu osobistego można później cofnąć? jak dowód się znajdzie? bo nie wiem co robić, nie wiem, czy dowód zgubiłam, czy został mi on ukradziony no bo skąd to wiedzieć? wciąż liczę, że mój dowód osobisty znajdzie się i nie chcę pochopnie blokować go wszędzie.

  13. Czy jest możliwość zastrzec dowód osobisty przez telefon? nie ma ani komputera, ani internetu i wolałbym się nigdzie nie rejestrować (BIK), chciałbym zastrzec swój dowód telefonicznie, gdzie zadzwonić w takim razie? także nie wiem, czy dowód zgubiłem czy mi go ukradli z całym portfelem…

  14. Na pewno najłatwiejsze jest zgłoszenie zagubienia dowodu osobistego przez internet, telefonicznie też można, wystarczy zadzwonić do banku. Jeśli chodzi o zgłoszenie utraty dowodu osobistego w banku, to możesz nawet iść do placówki osobiście, ale skoro trzeba działać szybko, to naprawdę najszybciej będzie zadzwonić do banku, numer telefonu do banku znajdziesz na rachunkach lub umowie.

  15. Czy mogę czasowo zastrzec dowód osobisty? W związku z wykradzeniem ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przy ulicy Nowoursynowskiej danych osobowych chciałabym zgłosić czasowe zastrzeżenie dowodu osobistego. Jak to zrobić? Czy lepiej unieważnić trwale dowód? I czy należy zgłosić sprawę na policję? Proszę o szybką odpowiedź.

  16. Wyciek moich danych osobowych co mam robić? Zaginął laptop z uczelni, gdzie były zapisane dane osobowe studentów. Administrator moich danych – SGGW – uznał, że istnieje ryzyko wykorzystania skradzionych – zagubionych danych studentów i powiadomił mnie o zaistniałym incydencie, by zminimalizować ewentualne negatywne konsekwencje wykorzystania danych. Czy mam zgłosić ten fakt na policję i do mojego banku? Czy powinnam pomyśleć o zmianie dowodu osobistego?

  17. Witam, czy jest możliwość odblokowania dowodu osobistego. przez przypadek zablokowałam. Teraz nie wiem, jak i gdzie odblokować dowód osobisty. Proszę o pomoc. Nigdzie nie mogę nic załatwić, bo wyświetla się, że jest dowód zastrzeżony. A nie wiem, na jakiej stronie to mam zrobić, proszę o szczegóły lub link. Dziękuję i czekam na odpowiedź

Comments are closed.