Firma windykacyjna BEST – co zrobić aby przestali nękać telefonami?

Forum prawneKategoria: WindykacjaFirma windykacyjna BEST – co zrobić aby przestali nękać telefonami?
Essi zapytał 3 lata temu

Chodzi o nękanie telefonami przez firmą windykacyjną BEST. Od maja br. Firma windykacyjna BEST Opole dzwoni do mnie po kilka razy dziennie (mam 2 telefony mojej firmy).

Przedstawiam się, jako moja firma BHP. Proszą do telefonu mojego nieżyjącego od 6 lat męża. Po odpowiedzi, że takiej osoby w mojej firmie nie ma i prośbach, żeby nie dzwonili, jednak dalej wydzwaniali. Po 3 miesiącach zaczęli mnie prosić po imieniu i nazwisku. Na moje pytanie, czy dzwonią w sprawie bhp, jeżeli nie to się rozłączałam.

Mam już zablokowane z 55 ich numerów, ale to jest syzyfowa praca. Mieszkam w Kędzierzynie-Koźlu przez przypadek zaczęłam blokować interesantów o podobnych numerach telefonicznych.

Mam 66 lat (emerytka, która dorabia, mając swoja działalność). Każdy sygnał telefonu wywołuje stress, zdenerwowanie (choruję na serce). Jedyna sprawa, jaką miał mój mąż lub ja jest sprzed 20 laty (kredyt, który się przedawnił bardzo dawno temu).

Nie wiem, w jaki sposób zmusić firmę windykacyjną BEST, aby przestała mnie codziennie nękać telefonami. W przypadku odebrania od nich telefonu nie wdawałam się w żadne dyskusje z windykacją BEST dot. kredytu i itp.

19 odpowiedzi
Best Answer
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam Panią,

z informacji, jakie Pani nam podaje, wynika, że firma windykacyjna BEST, chcę za wszelką cenę ściągnąć stary dług Pani lub nieżyjącego już męża.

Jest Pani zmęczona trwającą od kilku miesięcy windykacją, dlatego przyszedł najwyższy czas, by zmusić firmę windykacyjną BEST do zaprzestania codziennych nękań telefonicznych.

Przede wszystkim radzę wystosować do firmy BEST pismo z żądaniem zaniechania dalszych czynności windykacyjnych (telefonów), podnosząc, że w tym momencie czuje się Pani nękana, zastraszana oraz że codzienne telefony naruszają Pani dobra osobiste, prywatność, godność i utrudniają prowadzenie działalności gospodarczej.

Wzór takiego pisma proszę pobrać poniżej:

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Skarga-na-firme-windykacyjna-wniosek-o-zawieszenie-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Radzę podnieść, że jeśli windykacja nie zostanie zakończona, złoży Pani zawiadomienie do prokuratury oraz pozew do sądu cywilnego o zapłatę zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych.

Mam nadzieje, że oficjalne pismo pomoże. Jeśli jednak firma windykacyjna BEST nie przestanie Pani nękać codziennymi telefonami, proszę nie tracić sił, lecz zrealizować groźby zawarte w wezwaniu/żądaniu zaniechania dalszej windykacji.

Proszę pamiętać, że sądy przyznają już odszkodowania za nękanie dłużników – może w kwotach niezbyt okazałych, bo po kilka tysięcy złotych, ale jednak.

Powodzenia!

Artykuły wybrane specjalnie dla Pani:

janka odpowiedział 3 lata temu

Posiadam tytuł wykonawczy z e sądu Lublin z klauzulą nadaną 22.08.2012, komornik wszczął egzekucję 20 11.2019 Czy dług się przedawnił, komornik żąda tylko należności głównej i odsetki od 20.11.2019 roku. Wierzycielem była Polska Telefonia Komórkowa, a obecnie Komornik podaje wierzyciela Firma Best. Pozdrawiam

Wioleta odpowiedział 3 lata temu

Spłata należności w firmie windykacyjnej BEST. Dzień dobry. 6 września br. spłaciłam swój dług w firmie BEST, która przejęła go od t-mobile. Do dzisiejszego dnia firma ta nie wysłała konkretnego pisma do komornika, który prowadzi zajęcie egzekucyjne na moim koncie bankowym o spłaceniu przeze mnie należności. 25 listopada wysłali tylko informację o tym, że kupili mój dług, a nie że go spłaciłam. Pismo z firmy BEST potwierdzające spłatę zadłużenia dostałam 10 września na maila. Pisałam e-maile do komornika, lecz on twierdzi, że nic nie mogę więcej zrobić, ponieważ potwierdzenia musi wysłać sama firma BEST i że wysłał również zapytanie do samego wierzyciela, ale odpowiedzi jeszcze nie otrzymał. Byłam już u nich (w firmie BEST) już wielokrotnie, ale za każdym razem zostałam odesłana ‘z kwitkiem’, a nawet raz zostałam zapewniona, że sprawa zostanie zamknięta w ciągu 3 dni. W takim razie chciałabym się dowiedzieć ile faktycznie czasu ma firma, żeby powiadomić komornika o spłacie zadłużenia, które nastąpiło we wrześniu, a mamy już grudzień i żeby egzekucja została zamknięta?
Proszę o odpowiedź.
Wioleta W.

Michał odpowiedział 3 lata temu

Dzień dobry,
Miałem zadłużenie w T-mobile, który był wierzycielem. Sprawa była skierowana do komornika, ale jednocześnie do ściągnięcia długu została wybrana firma BEST z Gdynii. Dług został spłacony w całości firmie BEST 12.08.2019 r. Przez ponad 2 miesiące BEST nie poinformował komornika, że dokonałem wpłaty. Dopiero moje telefony do komornika i BEST to przyśpieszyły, co trwało około miesiąca. Komornik dostał w końcu pismo z BEST 21.11.2019, które miało być potwierdzeniem dla komornika, że dokonałem wpłaty, ale według komornika cały zapis (prawniczym stylem) nie informuje, że jest to potwierdzenie wpłaty, przez co komornik nie może wysłać do mojego pracodawcy i banku informacji o zakończeniu egzekucji komorniczej. BEST twierdzi, ze ich pismo jest odpowiednie i inni komornicy je respektują. Podsumowując: od sierpnia mój dług jest spłacony. Pensje mam dalej potrącaną, rachunek bankowy zablokowany. Pieniądze są lokowane na jakimś depozycie, utworzonym przez komornika. BEST daje sobie 30 dni na odpowiedź na moje pismo, a moja kolejna wypłata będzie potrącona. Chciałbym wiedzieć, co robić w tej sytuacji?

Joanna odpowiedział 3 lata temu

Chcę sprawdzić, czy dług po moim mężu już się przedawnił. Mój mąż w 1999 roku wziął kredyt konsumpcyjny w banku, a w 2004 mąż zmarł. Teraz moja córcia dostała pismo z firmy windykacyjnej BEST, że nie odrzuciła spadku i musi spłacić zaległości, bo inaczej pójdzie to do komornika, czy córka musi to spłacić? dziękuję bardzo za odpowiedź

beata odpowiedział 3 lata temu

witam, mam pytanie: zadłużyłam się u komornika, dług ma firma windykacyjna Best s.a., dług ma już ponad 10 lat, dzwonią do mnie bardzo często, ale ja wpłat nie robię, bo nie mam skąd – z długu 18 tys. urosło u nich ponad 50 tys., ostatnia wplata była 2011 czy dług nie jest już przedawniony ? co można z tym zrobić?

Anton odpowiedział 3 lata temu

Witam, miałem w Polsce dług za telefon komórkowy, nie mieszkam w Polsce od 2005. Teraz firma Best 2 straszy mnie sądem. Czy ten dług jest przedawniony? Jak mogę to sprawdzić. Raczej po 16 latach powinno to być przedawnione Jak sprawdzić i gdzie czy dług za telefon komórkowy jeszcze istnieje? czy muszę stawić się przed sądem, żeby to udowodnić?

oncki odpowiedział 3 lata temu

Witam, mam dług z 2012 r. za telefon, teraz komornik zajął mi konto i wszedł na pensje, firma windykacyjna Best jest wierzycielem. Czy mój dług nie jest przedawniony? co mogę zrobić, nikt nie chce mi pomóc – dlaczego? W artykułach jest, że dług przedawnia się po 3 latach, co mam robić, był dług 7000, a teraz 14000, komornik za dzień nalicza 10 zł odsetek.

best odpowiedział 3 lata temu

Pewna pani wynajmuje mieszkanie, czasami tam mieszkam, czy windykator z firmy windykacyjnej BEST może tam wejść? mam zasądzone po rozwodzie alimenty na żonę, dokąd mogłem, to płaciłem.

Od 2012 nie płacę, ale komornik się nie czepia, ale prowadziłem firmę, nie wyszło, miałem trochę długu, który powoli staram się spłacać, jest jednak firma BEST, która jest natrętna i mnie nachodzi i wydzwania, a ja nie mam nic, ani pracy, ani kasy, gdyby nie moja koleżanka, bym zdechł, a ona wynajmuje mieszkanie, bywam tam rzadko, mam 58 lat nikt nie chce mnie zatrudnić, zdrowie już nie to, pracuje tylko dorywczo.

Neck odpowiedział 3 lata temu

Best SA nęka mnie telefonami kilka razy w tygodniu – straszy, że może mi zabrać telefon, samochód etc, dług w moim mniemaniu jest przedawniony – kredyt faktycznie brałem ale utraciłem w 201o roku płynność finansową i przestałem spłacać. Windykator nie przedstawia żadnego nakazu sądowego. Proszę powiedzieć co mam zrobić, parokrotnie odpowiadałem i prosiłem, żeby nie dzwonili, teraz po prostu nie odbieram, dzwonią z różnych numerów.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 3 lata temu

Witaj Neck,

jeśli uważasz, że firma windykacyjna BEST próbuje wyegzekwować od Ciebie przedawniony dług, to wyślij na adres siedziby firmy pisma, w których podniesiesz zarzut przedawnienia roszczenia i zażądasz zaprzestania działań windykacyjnych i naruszania Twoich dóbr.

Wzór obu wniosków zamieszczam poniżej:

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Pismo-do-firmy-windykacyjnej-przedawnienie-długu-wzor-pdf-doc

Pismo do firmy windykacyjnej – przedawnienie długu

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Skarga-na-firme-windykacyjna-wniosek-o-zawieszenie-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

urszula odpowiedział 2 lata temu

Wyslalam pisma z prosba o rozlozenie na raty Już glupieje
Czy lepiej splacac calosc pozyczki czy po trochu kazda ? Nekaja mnie telefonami .Mam dość rozmow .które sa nie zasadne .Ja mowie o sytuacji a oni refinansowanie Ogromne kwoty. Bzdura. Jak bym miała 1200 to bym splacila calosc, Droga krzyzowa .  

Wiesława odpowiedział 2 lata temu

Witam.
Bardzo proszę o poradę co mam zrobić aby powstrzymać firmę windykacyjną BEST od nękania mnie  telefonami. Nie mam i nigdy nie miałam długów. Jedyna moja wina jaką uczyniłam, to kupiłam u operatora nr telefonu, który prawdopodobnie należał do dłużnika firmy BEST. Dzwonią do mnie od kilku miesięcy kilka razy dziennie i podają nazwisko i imię  mężczyzny z którym chcą rozmawiać. Nie pomaga grzeczne i niegrzeczne tłumaczenie że nie znam tego mężczyzny i że nr telefonu należy do mnie od kwietnia 2020 . Po okazaniu im mojej flustracji,od dwóch tygodni dzwonią nawet trzy razy dziennie, a kiedy podnoszę słuchawkę, rozłączają się. Operator proponuje mi zmianę nr tel.ale wiąże się to z kosztami, no i nie chce zmieniać nr tel.

Grzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 2 lata temu

Pani Wiesławo,

mamy sygnały, że czasami pomaga wysłanie na adres windykacji BEST pisma – żądania zaprzestania działań windykacyjnych, proszę spróbować w ten sposób. Wzór żądania zamieszczam poniżej:

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

zadanie-zaprzestania-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf

Żądanie zaprzestania działań windykacyjnych

Mariola odpowiedział 2 lata temu

Dzień dobry. Firma Best S.A., odkupiła w 2013 r. niespłacony kredyt od Credit Agricole zawarty w 2009 r. Około 3 lata temu komornik umorzył postępowanie komornicze z powodu braku możliwości spłaty zadłużenia. Dziś firma BEST. S. A wysyła mi wezwania do zapłaty. Czy dług jest już przedawniony, czy firma windykacyjna może ściągać przedawniony dług?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam serdecznie,

jeżeli postępowanie egzekucyjne zostało umorzone na skutek braku majątku, z którego wierzyciel mógł zostać zaspokojony około 3 lata temu, to nie ma mowy o przedawnieniu roszczenia.

Musisz zdać sobie sprawę z faktu, że każda czynności prawna przed sądem lub organem egzekucyjnym podjęta przez wierzyciela celem wyegzekwowania świadczenia prowadzi do przerwania biegu terminu przedawnienia.

Spółka BEST składając wniosek egzekucyjny, skutecznie wydłużyła sobie termin do dochodzenia zapłaty należności, bowiem od daty prawomocnego umorzenia postępowania przez komornika zyskała dodatkowe 10 lat w przeciągu, których może śmiało domagać się spłaty należności.

Musisz więc wziąć pod uwagę okoliczność, że wezwanie do zapłaty jest dopiero pierwszym krokiem podjętym przez firmę BEST celem odzyskania długu. Jeśli nie skontaktujesz się z wierzycielem, nie spłacisz długu lub nie zawrzesz ugody, niebawem może dojść do kolejnego postępowania egzekucyjnego, którego skutkiem będzie przymusowe ściągnięcie długu przez komornika lub ponowne umorzenie nieskutecznej egzekucji.

Żadna z dwóch powyżej przedstawionych opcji nie będzie dla Ciebie korzystna – pierwsza narazi na koszty, druga znów skutkować będzie rozpoczęciem biegu terminu przedawnienia roszczenia od początku.

Na koniec dodam, że aktywny wierzyciel może tak pilnować swoich „dłużników”, że nigdy nie dopuści do przedawnienie roszczenia, wystarczy, że będzie składał np. kolejne wnioski egzekucyjne przed upływem terminu przedawnienia roszczenia.

D.R. odpowiedział 1 rok temu

Witam, posiadam dług 64 500 zł i 8000 zł w firmie windykacyjnej BEST, dług ten pochodzi z 2008 r. Firma Best wpisała mnie w BIG, chciałbym się z nimi dogadać, ale nie stać mnie na spłacenie nawet części. Z tego co słyszałem, to dług jest przedawniony i można anulować nawet 80%, chciałbym wynegocjować usunięcie moich danych z BIG, a wtedy wezmę z mojego banku kredyt na spłatę tego zadłużenia. Mój bank jest w stanie udzielić mi kredytu, ale blokuje mnie BIG. PROSZĘ O INFORMACJĘ CZY JESTEŚCIE W STANIE MI POMÓC
Pozdrawiam 

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

nie wiem, na jaką pomoc liczysz, jednakże wydaje mi się, że masz na myśli faktyczne zajęcie się Twoimi sprawami, a tak niestety nie działamy. Niemniej jednak postaram się Cię naprowadzić, pisząc jakie korki warto podjąć celem pozbycia się starych długów.

Po pierwsze jeśli przedmiotowe zobowiązania są faktycznie przedawnione, to być może znajdzie się bank, który udzieli Ci kredytu. Zwróć uwagę, że w raporcie BIK Twoje zobowiązania są określone właśnie, jako zobowiązania przedawnione. W kwestii tej warto skontaktować się z pośrednikiem kredytowym.

Jednocześnie należy pamiętać, że Twoje nieuregulowane długi są faktycznie duże, dlatego warto podjąć rozmowy z firmą windykacyjną. Należy rozeznać się w możliwości zmniejszenia należności. W rozmowie z konsultantem musisz jednak uważać, aby nie wysuwać żadnych propozycji i nie zawierać niekorzystnych umów, które mogą zostać potraktowane za uznanie przedawnionego długu.

Podczas rozmowy z konsultantem staraj się raczej zadawać pytania. Nie składaj zapewnień i żadnych oświadczeń. Musisz starać się ustalić, jaką kwotę należy wpłacić, by dług został uregulowany.

Dodam jeszcze, że mało prawdopodobne, by firma windykacyjna zgodziła się na anulowanie wpisu w BIK przed spłatą ustalonej części zobowiązania. Wydaje mi się, że będziesz musiał zabezpieczyć określone środki, dokonać spłaty zobowiązania, a dopiero czekać na oczyszczenie BIK.

Co więcej, zgodnie z prawem po spłacie starego długi, informacje w BIK mogą być przetwarzane przez kolejnych pięć lat. Powyższe powinno zmusić Cię do podjęcia negocjacji także na temat wcześniejszego usunięcia danych z rejestru.

Eflin odpowiedział 11 miesięcy temu

Firma Best nęka moją znajomą i wypytuje o numer telefonu koleżanki. Znajoma tłumaczy że Proszę do mnie nie wydzwaniać?A oni dalej bombardują telefonami.  Co możemy z tym zrobić.  Bo to jest męczące.