Nie mam długu dzwoni windykator

Forum prawneKategoria: WindykacjaNie mam długu dzwoni windykator
Dawid R. zapytał 4 lata temu

Witam,

mam problem z firmą windykacyjną, bo nie mam długu i dzwoni windykator codziennie i upomina się o spłatę długu.

Windykator przez telefon nie chce powiedzieć, o jaki dług chodzi, tylko żąda ode mnie potwierdzenia swoich danych przez podanie daty urodzenia przez telefon i dopiero wtedy powie mi, o jaki dług chodzi.

Trochę czytałem o uznaniu długu i nie chcę ryzykować, bo być może jakiś dług miałem i być może jest on już przedawniony, a jak podam datę urodzenia, to może uznam przedawniony dług i będę musiał go spłacać.

Co robić, kiedy wiem, że nie mam długu a dzwoni windykator? czy jest to bezpodstawne nękanie przez firmę windykacyjną? a tak w ogóle, to skąd firma windykacyjna ma mój numer telefonu?

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

oczywiście rozumiem Twoje wątpliwości i nie dziwi mnie okoliczność, że nie chcesz współpracować z firmą windykacyjną, która na samym wstępie żąda podania chronionych danych osobowych.

Jeśli masz wątpliwości, odnośnie nieuregulowanych zobowiązań, radzę sprawdzić swoją historię w BIK oraz na giełdzie długów.

W BIK znaleźć możesz informacje dotyczące zobowiązań kredytowych. Na giełdzie długów mogą znajdować się dane pochodzące od innych instytucji finansowych niż banki.

Jeśli nie potwierdzisz istnienia nieuregulowanego zobowiązania, warto o tej okoliczności poinformować kontaktującego się z Tobą pracownika firmy windykacyjnej – windykatora.

W pierwszej kolejności jednakże należy zapytać z kim mamy przyjemność rozmawiać, tak aby ustalić, o jaką firmę windykacyjną chodzi.

Następnie o ujawnienie informacji na temat rzekomego zobowiązania. Jeżeli pracownik firmy windykacyjnej nadal nie będzie chciał prowadzić rozmowy bez podania chronionych danych osobowych, należy go poinformować, że w przypadku dalszej windykacji zostanie złożona skarga na działalność firmy windykacyjnej.

Skarga na firmę windykacyjną i wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Skarga-na-firme-windykacyjna-wniosek-o-zawieszenie-dzialan-windykacyjnych-wzor-doc-pdf

Skarga na firmę windykacyjną – wniosek o zawieszenie działań windykacyjnych

Dlatego, że windykacja długu przez wyspecjalizowane w tym zakresie firmy potrafi być naprawdę męcząca, zasadnym będzie, pismo z żądaniem zaniechania dalszej windykacji pod rygorem złożenia skargi do UOKiK.

Na koniec dodam tylko, że dane osobowe w tym prywatne numery telefonów są danymi prawnie chronionymi, a ich administrator musi stosować tzw. RODO.

Niestety, pomimo regulacji prawnych odnośnie przetwarzania danych osobowych są one często przedmiotem obrotu „sprzedaży”. Nielegalne pozyskiwanie danych osobowych pozwala wielu firmom dochodzić nieuzasadnionych roszczeń.

Czy tak jest w Twoim przypadku, nie umiem powiedzieć, bo sam też podajesz, że nie jesteś pewien czy posiadasz jakiś nieuregulowane długi, i czy roszczenie firmy windykacyjnej jest zasadne, czy też nie.

Podsumowując:

  1. Sprawdź się w BIK i na giełdach długów.
  2. Jeśli jesteś pewien, że nie masz długów, złóż skargę na firmę windykacyjną.
  3. Oraz zażądaj zaprzestania dalszej windykacji.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Jolka odpowiedział 4 lata temu

Dostałam dzisiaj telefon z firmy windykacyjnej SIGNI, żebym podał datę urodzenia, zapytałam windykatora, ale o co chodzi i czego dotyczy sprawa, to mi powiedział, że nie podanie daty urodzenia równa się odmowie współpracy i skierowaniem sprawy na drogę sądową. Oczywiście mimo gróźb nie dałam im swoich danych, bo z jakiej racji? nie mam żadnych długów, nigdy nie brałam pożyczki ani kredytu, nie mam nawet karty kredytowej, więc nie wiem, czego mógł chcieć ode mnie windykator. Czy prawo pozwala tak wydzwaniać do ludzi i pytać się ich o ich prywatne dane?

Olaf odpowiedział 4 lata temu

Ja też nie mam długu a dostałem dzisiaj SMS z prośbą o pilny kontakt, sprawdziłem numer telefonu pod który mam dzwonić i okazało się, że to windykacja. Zadzwonię zapytać o co chodzi ale także nie mam zamiaru podawać im jakichkolwiek danych.