Konto oszczędnościowe i walutowe córki a komornik

Forum prawneKategoria: KomornikKonto oszczędnościowe i walutowe córki a komornik
AvatarCyla zapytał 1 rok temu

Witam,

moja córka 16-letnia ma konto oszczędnościowe w PKO i założyła teraz również konto walutowe, ja jako opiekun też tam figuruję i mam komornika, z pieniędzmi na koncie oszczędnościowym nie było problemu, a czy tak samo wygląda sytuacja z kontem walutowym? że przelane tam pieniądze będą bezpieczne od zajęcia komorniczego i będą do dyspozycji córki?

Czy komornik może zająć cokolwiek z konta oszczędnościowego i walutowego mojego dziecka?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj, jak zapewne wiesz, komornik ma prawo dokonać zajęcia rachunku bankowego dłużnika. Egzekucja długu może być prowadzona zarówno z konta oszczędnościowego, jak i z rachunku walutowego.

Powyższe wynika z regulacji zawartej w art. 889 § 1 kpc, który stanowi, że jeżeli zajęto rachunek bankowy prowadzony w walucie obcej, bank przekazuje komornikowi należność w walucie polskiej przeliczonej według kursu kupna waluty obcej, w której prowadzony jest rachunek, ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w dniu przekazania należności komornikowi.

Jednakże Twoje dziecko nie jest dłużnikiem. Postępowanie komornicze prowadzone jest wobec Twoje osoby. Dlatego jeśli Twoja 16 letnia córka jest jedynym posiadaczem konta, to komornik nie będzie miał prawa zająć środków na nim zgromadzonym i tak pewnie było z kontem oszczędnościowym.

Wspominasz, że jesteś wpisana do konta walutowego. Jeśli tak jest, to warto udać się do banku i przepisać konto wyłącznie na córkę.

Wiem, że wiele banków oferuje już konta walutowe dla młodych – osób, które nie ukończyły jeszcze osiemnastego roku życia. Dziecko po ukończeniu trzynastego roku życia, posiada częściową zdolność do czynności prawnych i może być samodzielnie posiadaczem rachunków bankowych.

Oczywiście zgoda rodziców jest niezbędna, ale dziecko może posiadać własny rachunek, bez rodziców. Zatem jeśli jesteś wpisana do wspomnianego rachunku walutowego córki, musisz się z niego wypisać, w przeciwnym razie komornik będzie miał prawo zająć zgromadzone na nim środki pieniężne.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź