Czy komornik może zająć konto mojego dziecka? za moje długi?

Forum prawneKategoria: KomornikCzy komornik może zająć konto mojego dziecka? za moje długi?
AvatarBasiaUla zapytał 1 rok temu

Czy komornik może zająć konto mojego dziecka? za moje zadłużenia?założyłam dziecku konto w banku, obecnie dziecko ma 16 lat, czy w razie czego komornik będzie mógł zająć jego konto za moje długi?

Chciałabym dziecku wpłacać drobne sumy na konto, aby miało na swoje wydatki, dlatego chciałabym wiedzieć, czy komornik będzie miał prawo zablokować mu konto?

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam.

3 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

jeśli konto, które założyłeś dziecku jest przypisane wyłącznie jemu, to komornik takiego konta zająć nie będzie mógł.

Organ egzekucyjny nie będzie miał nawet szans taki rachunek bankowy zlokalizować, bowiem rachunki dłużników wyszukiwane są przez komorników w systemie OGNIVO min. po numerze PESEL.

Jednak, aby ustalić, czy Twoje dziecko ma konto bezpieczne, sprawdź, czy na pewno jest to jego rachunek, a nie konto przypisane do Twojego rachunku. Znajdź umowę rachunku, a w nim zapis, kto jest posiadaczem konta.

Jeśli Twoje dziecko to OK i nie musisz bać się komornika. Musimy bowiem odróżnić konta dla osób małoletnich, które ukończyły 13 rok życia (tzw. konta dla młodych, konto junior) – są to propozycje wielu komercyjnych banków – od rachunków dla dzieci, które nie posiadają zdolności do czynności prawnych, czyli maluchów przed 13 rokiem życia.

Rachunki dla najmłodszych (poniżej 13 roku życia) będą zawsze rachunkami przypisanymi do rachunków rodziców i te komornik może zająć. Natomiast po ukończeniu 13 roku życia dziecko może założyć konto dla siebie, którego komornik nie będzie mógł zająć za długi rodziców.

Podajesz, że dziecko ma 16 lat, w takim razie nawet jeśli okaże się, że wspomniane konto podlega pod Ciebie, możecie założyć już rachunek na dziecko, który będzie wolny od Twoich długów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

AvatarHalal odpowiedział 1 rok temu

Dzień dobry, mam taki problem: mam konto w banku zajęte przez komornika i nie mogę wypłacić powyżej 1950 zł. Na początku miesiąca dostałam zwrot kaucji za mieszkanie 500 zł i dostałam pensje 1815 zł, z wypłaty wypłacił mi 1440 zł, reszty nie mogłam wypłacić, ponieważ nie może przekroczyć 1950 zł. Czy mogę założyć konto oszczędnościowe dla dziecka wpłacić te pieniądze, których nie mogę ruszyć z konta i czy komornik ruszy te pieniądze na koncie oszczędnościowym dziecka? Czy konta dziecka nie może ruszyć? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

AvatarFera odpowiedział 9 miesięcy temu

Witam. Jeśli założyłam konto junior dziecku poniżej 13 lat. A tym kontem dysponuje ja. Czy komornik ma prawo zająć konto dziecka. Ja mam inny numer rachunku i córka też ale ten sam bank.

Twoja odpowiedź