Kwota wolna od zajęcia a kilka kont bankowych – jak liczy komornik?

Forum prawneKategoria: KomornikKwota wolna od zajęcia a kilka kont bankowych – jak liczy komornik?
ddklite zapytał 1 rok temu

Pytanie 1: mam kilka zajęć egzekucyjnych i kilka kont bankowych, każde w innym banku – czy kwota wolna od zajęcia sumuje się jako jedna dla wszystkich kont bankowych, czy dla każdego konta z osobna? na chwilę obecną kwota wolna to około ~ 2100 zł, czy na każdym koncie mogę mieć wpłaconą taką kwotę bez obaw?

Pytanie 2: zależy mi na spłacie wszystkich długów i normalnym funkcjonowaniu, niemniej jestem jedną z wielu osób, które komuś ręczyły bądź sytuacja, gdzie była żona z teściową zaciągały na mnie pożyczki np. poprzez aplikacje bankowe online (mając w posiadaniu moje szczegółowe dane w tym dane do kont bankowych) – w jakiej sytuacji komornik będzie zmuszony w końcu “anulować” prawnie roszczenie wobec mojej osoby?

Słyszałem nieoficjalnie, że brak jakiegokolwiek kontaktu komornika ze mną (przez 5~6 lat) skutkuje zdjęciem blokady środków w banku z tytułu zerowej reakcji z mojej strony np. nawet na korespondencje od komornika.

Proszę mnie źle nie zrozumieć, nie jest moim celem byciem zbiegiem celowym egzekucji, niemniej próbuje uniknąć długów, których sam nie zrobiłem, liczę na jakąś sprawiedliwość boską.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witam serdecznie,

niestety nie mogę Pana pocieszyć. Po pierwsze dlatego, że kwota wolna od zajęcia przy rachunku bankowym jest jedna. Dlatego bez względu na liczbę posiadanych kont bankowych zawsze saldo wolne od zajęcia będzie jedno.

Co więcej, zakładając kilka kont, dłużnik naraża się na problemy z kolejnymi blokadami (rozliczanie wolnych kwot przez wszystkie banki, w których dłużnik ma konta), a dodatkowo ponosi opłaty związane z prowadzeniem rachunków.

Odnośnie przedawnień odpowiedzialności za spłatę długów, to również nie jest to prosta sprawa i na pewno nie można na 100% założyć, że długi przedawnią się. Obecnie do przedawnienia roszczenia wystarczy wspomniane przez Pana 6 lat bezczynności ze strony wierzyciela.

Jednakże każdy kolejny wniosek egzekucyjny przerywa bieg terminu przedawnienia roszczenia. Pan wspomina o pismach od komornika i blokadach na rachunkach – takie czynności świadczą o otwartych postępowaniach egzekucyjnych, które przerywają bieg terminu przedawnienia.

Na koniec muszę napisać, że jeśli długi powstały w trakcie trwania małżeństwa, mogą zostać podzielone pomiędzy Pana i byłą żonę, w taki sam sposób, jak dzieli się majątek wspólny. Natomiast jeśli żona dopuściła się przestępstwa, wyłudzając na Pana kredyty, może Pan złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

Podobne wątki: