L4 w czasie ciąży a zajęcie komornicze kwoty wolnej

Forum prawneKategoria: KomornikL4 w czasie ciąży a zajęcie komornicze kwoty wolnej
AvatarAnetta zapytał 12 miesięcy temu

Witam, jestem na zwolnieniu L4 z powodu ciąży. Zasiłek wynosi najniższą krajową, mimo to zostaje potrącana kwota od jego wysokości dla komornika.

Co mam zrobić, bo czytałam, że komornik nie można ruszyć kwoty wolnej. Zobowiązania nie dotyczą alimentów.

Jeżeli jest jakiś paragraf na to, to bardzo proszę o podanie go i jeżeli nie jest to zgodne z przepisami, jak odzyskać pieniążki od komornika? Dziękuję.

5 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witaj,

jesteś na zasiłku chorobowym z powodu choroby w ciąży, zatem należy Ci się świadczenie w pełnej wysokości pensji (całe 100% wynagrodzenia).

Podajesz, że jest to kwota odpowiadająca najniższej krajowej, zatem gdybyś nadal pracowała, z kwoty tej komornik nie mógłby pobrać ani złotówki, bowiem przy egzekucji długów innych niż alimentacyjne obowiązuje kwota wolna od zajęcia wynosząca obecnie 1634 zł na rękę.

Niestety w przypadku chorobowego ograniczenie egzekucji wygląda nieco inaczej.

W przypadku zasiłku chorobowego zastosowanie bowiem zjadą przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W art. 140 niniejszej ustawy znajdziemy zapis, że potrącenia inne niż te związane z alimentami, odpłatnością za pobyt w domach pomocy społecznej, odpłatnością za pobyt w zakładach opiekuńczo-leczniczych i odpłatnością za pobyt w zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych mogą być dokonywane do wysokości 25% świadczenia. Powyższe dotyczy zasiłku chorobowego, czyli tzw. L4.

Jeśli pracodawca lub ZUS wypłaca Ci zasiłek chorobowy w wysokości 1634 zł na rękę, to na rzecz komornika zostanie potrącone 25% świadczenia.

Jeżeli potrącenia z L4 przekraczają wspomniane 25%, zasadnym będzie skarga na czynności komornika wraz z żądaniem zwrotu niesłusznie potrąconych kwot.

Skarga na czynności komornika – wzór

Skarga-na-czynności-komornika
Skarga na czynności komornika – wzór

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy - wzór
Wniosek do komornika o zwrot pieniędzy

Artykuły warte przeczytania:

Avatarolej odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam, komornik wziął mi kwotę z konta za L4 w wysokości 800 zł, wyczytałem, że od 2019 roku może maks 50% zająć, a wziął całość, fakt, że biuro pracy nie napisało na przelewie za L4, tylko wynagrodzenie za prace. Dzwoniłem do komornika i powiedział, że za alimenty może całość zająć z L4, czy to prawda? wiem ze państwo bazuje na niewiedzy człowieka.

Avatarlucyna odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam, jestem na zasiłku chorobowym L4 w ciąży. Już 4 Msc. Zasiłek wypłaca mi pracodawca. Mam komornika, zajęcie niealimentacyjne, czy komornik może mi ściągnąć? Jeśli na umowie mam najniższa krajowa 2250 zł brutto. Bo już 3 Msc mam pomniejszona wypłatę i szefowa twierdzi, iż coś przelewają komornikowi. Czy muszą?

Avatarona odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam serdecznie,
Potrzebuje porady w kwestii blokady konta i pobierania pieniędzy na poczet długu. W obecnej chwili jestem na l4 i pobierane mam 25% z wypłaty, która mi wypłaca ZUS i kolejne 25% dla drugiego komornika. Moje pytanie brzmi czy w obecnej sytuacji mogę jakoś te środki uchronić przed komornikiem?

Avataron odpowiedział 12 miesięcy temu

Dzień dobry pani. Bardzo proszę o wyjaśnienie mi, czy pracodawca ma prawo potrącić mi z kwoty 1287 zł tj.na /zwolnieniu lekarskim l4/jakąkolwiek kwotę dla komornika? Otóż jestem zatrudniony na umowę o prace na cały etat na minimalnej krajowej, czyli 2250 zł brutto, a jak pani wiadomo 1634 zł netto. Za wyjaśnienie mi tego bardzo dziękuję. Bo w tej kwestii nie mam rozeznania, jak to jest prawnie. Czekam na odpowiedź.

Twoja odpowiedź