Mam długi w Holandii a mieszkam w Polsce

Forum prawneKategoria: DługiMam długi w Holandii a mieszkam w Polsce
AvatarRonald zapytał 1 rok temu

Witam! mam długi w Holandii a mieszkam w Polsce, nie wiem, co mi grozi za uchylanie się przed spłatą długów zza granicy. Długi mam różnego typu, dlatego interesuje mnie też jak sprawdzić zadłużenie w Holandii.

Czy znajdą mnie i mój majątek w Polsce? kiedy m miejsce przedawnienie długu w Holandii? chciałbym się postarać o umorzenie długów, ale nie wiem nic na ten temat… co mi Pani poradzi?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj,

jeżeli mieszkasz w Polsce i właśnie tu znajduje się Twój majątek, to wierzyciele z Holandii, by móc wszcząć egzekucję przeciwko Tobie z udziałem polskiego komornika, muszą wejść w posiadanie tzw. europejskiego tytułu wykonawczego.

Procedura uzyskania dokumentu na podstawie, którego można prowadzić egzekucję zagranicznych długów, w państwie zamieszkania dłużnika nie jest skomplikowana ani kosztowna. Znam już kilka podobnych sytuacji, kiedy długi z zagranicy egzekwowane były u nas w kraju.

Jeśli więc Twoi wierzyciele będą zmotywowani, by odzyskać swoje pieniądze musisz liczyć się z okolicznością, że z pomocą polskich organów – sądu i komornika dotrą do Twojego majątku. Jeżeli chodzi o przedawnienie długów w Holandii, to ogólny termin przedawnienia zobowiązań cywilnych (zobowiązania pieniężne, rachunki, opłaty) wynosi lat 5 od daty wymagalności.

Jednakże roszczenia, o których orzekał już sąd przedawniają się dopiero po 20 latach od daty zakończenia postępowania. Dodatkowo podobnie, jak w polskim systemie prawnym, wierzyciel został wyposażony w instrumenty, które pozwalają mu przerwać bieg terminu przedawnienia tj. czynności przed sądem, egzekucja.

Aby móc wierzyć w przedawnienie, warto ustalić, co stało się z Twoimi długami. Myślę, że możesz spróbować odszukać swoje długi korzystają z rejestru dłużników – BKR, czyli Bureau Krediet Registratie (Biuro Rejestracji Kredytów).

Odnośnie umorzenia długów, to w tym przedmiocie należy kontaktować się z wierzycielem, składając stosowne wnioski. Przedtem jednak musisz ustalić, co się z wierzytelnością dzieje, czy trafiła do sądu, czy może uległa przedawnieniu.

Wiem, że w Holandii funkcjonują tzw. procesy polubowne, w których można starać się o umorzenie części długów lub o rozłożenie płatności na raty. Uzyskanie ugody wymagać będzie jednak Twojego zaangażowania lub zatrudnienia określonych osób. Możesz też spróbować skorzystać z pomocy jakiejś organizacji pomagającej zadłużonym osobom w Holandii.

Jeżeli chodzi o odpowiedzialność karną za brak spłaty zobowiązań finansowych, to jeśli nie doszło do popełnienia przestępstwa, np. w formie wyłudzenia, to takowej nie musisz się martwić. W Holandii bowiem, podobnie jak w Polsce, za długi nie idzie się do więzienia.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź