Miałem komornika czy dostane kredyt hipoteczny?

Forum prawneKategoria: DługiMiałem komornika czy dostane kredyt hipoteczny?
AvatarKordian M. zapytał 9 miesięcy temu

Dzień dobry, potrzebuję porady w kwestii – komornik a kredyt hipoteczny. Kiedyś (ponad 2 lata temu) miałem komornika czy dostane kredyt hipoteczny w takim przypadku? czy banki skreśliły mnie przez kiedyś toczące się postępowanie egzekucyjne wobec mnie?

Czy to, że miałem komornika widać w BIK-u? czy dostanę kredyt hipoteczny będąc w BIK-u? będąc młody byłem głupi, przez co narobiłem sobie sporo długów, ale wszystko już spłaciłem, proszę o poradę i jak to się w ogóle ma – zajęcie komornicze a zdolność kredytowa?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 9 miesięcy temu

Witaj,

zajęcie egzekucyjne tak naprawdę nie ma nic do zdolności kredytowej. Informacje o toczących się postępowaniach egzekucyjnych nigdzie się nie pojawiają. Nie ma też ogólnej bazy spraw egzekucyjnych.

Jednakże samo istnienie nieuregulowanych, przeterminowanych zobowiązań może być ujawnione w BIK, KRD i innych rejestrach dłużników. I jeśli Twoje dawne długi, to zobowiązania bankowe możesz mieć problem z uzyskaniem kredytu hipotecznego.

Musisz wiedzieć, że dane na temat spłacanych z opóźnieniem (powyżej 60 dni) kredytów, pożyczek, debetów na koncie, czy karcie oraz chwilówek mogą widnieć w BIK przez kolejne pięć lat od daty ich całkowitej spłaty. Natomiast sam dłużnik nie ma możliwości usunięcia wpisu w BIK, nawet po spłacie należności. Tzw. czyszczenie BIK nie istnieje!

Informacja, że w przeszłości nie dbałeś o spłatę zobowiązań bankowych, może postawić Cię w mało korzystnym świetle w oczach banków, ale niekoniecznie. Jeśli dziś masz dobre dochody, to historia w BIK nie musi być najważniejszym kryterium branym pod uwagę przez bank, przy ocenie wniosku kredytowego.

Doradzam Ci zadbanie podjąć starania o zbudowanie nowej historii BIK. Może zacznij od kredytu na raty. Spróbuj kupić jakiś drobny sprzęt, czy mebel. Jeśli wniosek kredytowy przejdzie, a Ty spłacisz kredyt w terminie, Twoja ocena BIK na pewno podskoczy w górę.

Nie napisałeś, jakiego pochodzenia były Twoje długi, dlatego na koniec muszę napisać, że jeśli komornicy ścigali Cię np. z nieuregulowane rachunki telefoniczne, czy inne zobowiązania pozabankowe, to informacja na ich temat powinna zniknąć z KRD po spłacie długu. KRD działa inaczej niż BIK.

Jak jest w rzeczywistości, możesz sprawdzić, składając wniosek o kredyt lub generując raport BIK i KRD.

Przydatne wzory pism:

Wniosek o aktualizację danych w BIK

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania - WZÓR
Wycofanie zgody z BIK na przetwarzanie danych po wygaśnięciu zobowiązania – WZÓR

Koniecznie przeczytaj:

Twoja odpowiedź