Kupno i rejestracja auta mając komornika [Jak Uniknąć Zajęcia?!]

Witam. Mam następujący problem. Mam na głowie komornika. Dług około 39 tys. PLN. Potrzebny mi środek transportu, by móc dostać się do pracy z miejscowości, w której mieszkam. Do jakiej kwoty mogę zakupić samochód osobowy, by nie został zajęty przez komornika? jak zarejestrować auto mając komornika? czy komornik znajdzie auto po OC?

Czy istnieje taka dozwolona kwota zakupu pojazdu jak w Niemczech? co ewentualnie zrobić, żeby komornik nie zabrał auta? Bardzo proszę o odp.


Witaj. O przedmiotach wyłączonych spod egzekucji traktuje art. 829 kodeksu postępowania cywilnego.

Wśród przedmiotów, które zostały przez ustawodawcę wyłączone spod egzekucji komorniczej, nie znajduje się jednak samochód dłużnika, chociażby miał mu służyć wyłącznie w celach zarobkowych i przedstawiał znikomą wartość.

Powyższe bezwzględnie wpływa na to, że jeżeli jesteś dłużnikiem, który do spłacenia ma sporą kwotę, bo jak podajesz 39 000 zł, to niestety musisz liczyć się z faktem, że twój majątek (w tym samochód) może zostać przez komornika zajęty w toku podejmowanych czynności egzekucyjnych.

Jak zarejestrować auto mając komornika?

Jest jednak kilka możliwości, by uchronić samochód przed zajęciem komorniczym.

Przede wszystkim piszesz, że postępowanie egzekucyjne jest w toku. Jeśli więc dojdziesz do porozumienia z komornikiem – w toku postępowania, komornik będzie zabierał część twojego wynagrodzenia za pracę, lub ty sam będziesz dokonywał ustalonych z komornikiem miesięcznych wpłat, to jest szansa, że komornik nie podejmie dalszych kroków zmierzających do ustalenia kolejnych składników twojego majątku, chyba że z takim wnioskiem wystąpi sam wierzyciel (wniosek o zajęcie samochodu – jako ruchomości).

Zastanów się więc, jak długo prowadzone jest obecne postępowania egzekucyjne i czy jest ono skuteczne, tzw. czy do wierzyciela trafiają pieniążki, oraz ustal, od jak dawna komornik nie dokonywał kolejnych czynności egzekucyjnych, czy zatrzymał się jedynie na zajęciu rachunku bankowego i pensji.

Jeśli wierzyciel jest sukcesywnie zaspokajany, możesz spróbować kupić samochód na własny rachunek, rejestrując go na własne nazwisko, ryzykując jednak, że zostanie on zajęty przez komornika.

Wartość samochodu, którego komornik nie zajmie

Musisz wiedzieć, że w Polsce tak naprawdę nie ma znaczenia wartość samochodu. Komornik może zająć samochód w każdym wieku, w każdym stanie technicznym i każdej wartości.

Równie dobrze komornik może znaleźć nabywcę na auto o wartości 3 000 zł, co auto, którego wartość wynosi 150 000 zł. Nie ma więc znaczenia, za jaką kwotę kupisz samochód.

Jednak kupując samochód tańszy mniej oczywiście ryzykujesz.

W jaki sposób komornik odnajdzie samochód dłużnika?

Odnośnie ustalenia, czy dłużnik posiada samochód, to w praktyce wygląda to w ten sposób, że komornik wysyła zapytanie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Jednakże sama informacja o tym, że dany dłużnik posiada samochód, nie jest jednoznaczna z jego zajęciem.

To odbywa się poprzez zlokalizowanie auta, zabezpieczenie i wpisanie do protokołu zajęcia.

Inną formą ustalenia, czy dany dłużnik jest właścicielem pojazdu mechanicznego, jest zobowiązanie go do złożenia wyjawienia majątku, które może mieć miejsce na wniosek wierzyciela lub bezpośrednio przed umorzeniem postępowania egzekucyjnego z uwagi na jego bezskuteczność.

Dlatego tak jak napisałam powyżej, dobrze prowadzona egzekucja, ze stałymi wpłatami może uchronić twój samochód przed zajęciem i sprzedażą w toku postępowania egzekucyjnego.

Dodam jeszcze, że w przypadku skutecznej egzekucji, czyli jeśli w toku sprawy będą następować wpłaty na rzecz wierzyciela, to nawet jeśli dojdzie do zajęcia samochodu przez komornika, masz prawo wnosić o zwolnienie samochodu spod zajęcia.

Postępowanie egzekucyjne, a auto osoby trzeciej w posiadaniu dłużnika

Jeżeli jednak chcesz naprawdę spać spokojnie, może warto rozważyć zakup samochodu na inną osobę?

Jeżeli będziesz posługiwać się autem, które należy do osoby trzeciej, to bezwzględnie takiego samochodu komornik nie będzie mógł zająć.

Wiedz również, że samochód w Polsce może kupić każda osoba pełnoletnia, nawet jeśli nie posiada prawa jazdy. Może więc to być również twoja mama, babcia lub dziadek.

Z właścicielem samochodu, dla uregulowania stanu posiadania możesz zawrzeć umowę użyczenia pojazdu na czas określony.

Ugoda z wierzycielem w przedmiocie cofnięcia egzekucji komorniczej

Na koniec dodam jeszcze, że postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika, to duże obciążenie finansowe dla dłużnika.

Dlatego uważam, że zawsze warto rozważyć możliwość zawarcia porozumienia (umowa ugody) z wierzycielem, w przedmiocie dokonywania własnych wpłat na poczet spłaty długu z pod warunkiem cofnięcia egzekucji.

W tym celu zapraszam Cię do przeczytania artykułu: Jak zawrzeć ugodę z wierzycielem, oraz pobrania wzoru umowy ugody, którą możesz przedstawić wierzycielowi i prosić o umorzenie egzekucji.

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel

Umowa-ugody-dluznik-wierzyciel-wzor-doc-pdf

Umowa ugody dłużnik – wierzyciel – wzór

Zastanów się więc, czy jest szansa dojść z wierzycielem do porozumienia. Zaproponuj ugodę i dobrowolne wpłaty w konkretnej miesięcznej sumie, a jeśli uda Ci się dojść do ugody z wierzycielem i egzekucja zostanie umorzona, unikniesz wielu opłat komorniczych.

Wierz mi, że życie bez komornika nawet z „zaciśniętym pasem” po to, by spłacić wierzyciela, może być o wiele spokojniejsze niż to, które prowadzisz obecnie.

Mam nadzieje, że podejmiesz starania i uda ci się szybko i bez większych problemów wyjść z długów. Powodzenia!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Kupno i rejestracja auta mając komornika [Jak Uniknąć Zajęcia?!]”

Comments are closed.