Zaległe raty kredytu samochodowego i licytacja auta [jak nie dopuścić?]

Mam zaległość 4 raty za samochód wzięty w kredycie w Niemczech, jutro jestem umówiony z firmą windykacyjną na zabezpieczenie tego samochodu, nie dam rady na teraz uregulować tego zadłużenia za ten kredyt na samochód. Potrzebuję miesiąc czasu jeszcze.

Jak nie oddam samochodu jutro, to zgłoszą sprawę na policję z art.284 k.k. moje pytanie brzmi: mam się podporządkować czy grać na zwlokę? bo coś czuję, że firma windykacyjna będzie chciała mi zlicytować samochód bardzo szybko. Proszę o poradę.


Witaj! Twój problem nie powstał dziś, lecz już kilka miesięcy temu. Zaległość w ratach kredytu samochodowego wynosi cztery miesiące, więc przez ten czas powinieneś już starać się dogadać z bankiem.

Wyjściem mogło być uzyskanie odroczenia płatności poszczególnych rat.
Dziś, skoro do działania wkroczyła firma windykacyjna odwrócić wypowiedzenie przez bank umowy kredytu może być bardzo ciężko. Ale nie trać głowy.

Kredyt na samochód – jak ustrzec się przed licytacją auta?

Nie wiem, co oznacza dla ciebie termin – “grać na zwłokę”. Jeśli myślisz o podjęciu rozmów z bankiem to jestem jak najbardziej na tak. W przypadku, gdy po głowie chodzi ci np. ukrywanie się przed windykacją, to szczerze odradzam.

Choć nie piszesz nic w tym temacie, to z doświadczenia wiem, że już po dwóch nieuregulowanych ratach bank może wypowiedzieć kredyt samochodowy żądając natychmiastowej jego spłaty.

Po wypowiedzeniu umowy kredytowej trzeba mieć jednak dużo szczęścia by na nowo dogadać się z kredytodawcą. Szansą na zatrzymanie samochodu jest oczywiście spłata wszystkich nieuregulowanych rat.

To jakie masz szanse na uratowanie sytuacji zależeć więc będzie od twoich możliwości finansowych na ten czas, oraz uprzejmości pracowników banku, z którymi przyjdzie ci rozmawiać.

Zabezpieczenie samochodu przez firmę windykacyjną

Firma windykacyjna, której zlecono zabezpieczenie auta nie podejmie z tobą negocjacji, ponieważ nie ma do tego umocowania. Firma windykacyjna nie jest uprawniona, by działać w imieniu banku, może jednak podpowiedzieć ci jak długo potrwają formalności związane z licytacją samochodu, co pozwoli ci określić, czy czas ten ci wystarczy.

Unikanie odpowiedzialności może natomiast wpędzić cię w jeszcze większe tarapaty.

Jeśli masz więc szansę na pożyczenie pieniędzy, to ja radzę podjęcie właśnie takich kroków. Bo tak jak podniosłam powyżej, tylko natychmiastowa spłata zadłużenia oraz błyskawiczny kontakt z właściwym pracownikiem banku może wyrwać cię od jeszcze większych tarapatów finansowych.

Umowa przywłaszczenia na samochód – skutki po wypowiedzeniu umowy kredytu

Nie znam postanowień wiążącej cię z bankiem umowy, jednak z praktyki wiem, że najczęstszym zabezpieczeniem jest umowa przewłaszczenia pojazdu, o której mowa w art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku prawo bankowe –

Zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych.

Zgodnie z powyższym, bank jako współwłaściciel samochodu (w określonej części), którym się posługujesz ma prawo żądać jego wydania w sytuacji, gdy popadłeś w zwłokę z zapłatą określonej w umowie liczby rat.

Chcę cię jednak pocieszyć, że wielokrotnie przejęcie samochodu wiąże się z potrzebą podjęcia szeregu czynności.

Przede wszystkim bank musi gdzieś samochód przechować do czasu jego sprzedaży. Z wszystkimi tymi czynnościami wiąże się również potrzeba poniesienia kosztów.

Bank nie ma też pewności za jaką kwotę przedmiotowe auto zostanie zlicytowane. Dlatego jeśli dziś nie jesteś w stanie dokonać zapłaty zaległych rat, zastanów się w jaki sposób zdobyć potrzebne środki w najbliższym okresie.

Jak wznowić kredyt, po jego wypowiedzeniu – negocjacje z bankiem

Jestem pewna, że słyszałeś o możliwości jaką jest wznowienie kredytu na samochód. Jeśli twoja zdolność kredytowa nie osłabła od czasu, kiedy badał ją bank (moment udzielenia kredytu na zakup samochodu) to być może spotkasz się ze zrozumieniem banku.

Podjęcie odpowiednich kroków i dogadanie się z bankiem jest dla ciebie szansą tak naprawdę na oszczędzenie pieniędzy, które będziesz musiał ponieść w związku z natychmiastową spłatą kredytu – tak się dzieje po wypowiedzeniu umowy kredytu, kosztów windykacji, odsetek i w najgorszej sytuacji również kosztów postępowania egzekucyjnego.

Dlatego jeszcze raz radzę ci przeanalizować swoją sytuację finansową, możliwości zgromadzenia lub pożyczenia potrzebnej kwoty na pokrycie zaległych rat i podjęcie negocjacji z bankiem (a może pożyczka od rodziny?)

Najlepszym wyjściem będzie bezpośrednia rozmowa z odpowiednim pracownikiem, a nie rozmowa z konsultantem na infolinii.

Być może bank zażąda dodatkowego zabezpieczenia lub drugiego kredytobiorcy. Rozważ czy ktoś z rodziny – żona, rodzeństwo, czy rodzice nie zechcą ci pomóc i przystąpić do kredytu.

Podsumowanie

Kredyt samochodowy trzeba spłacać terminowo, tak jak każdy inny rodzaj kredytu czy pożyczki, zaleganie z kilkoma ratami kredytu samochodowego zawsze kończy się wypowiedzeniem umowy kredytowej, ale to jeszcze nie koniec świata…

Myślę, że działając na spokojnie znajdziesz zadowalające wyjście z tej sytuacji. Unikanie windykacji nie będzie jednak dobrym rozwiązaniem. Trzymam kciuki za pozytywne rozwiązanie sprawy!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , ,

O autorze

1 komentarz w “Zaległe raty kredytu samochodowego i licytacja auta [jak nie dopuścić?]”
  1. Witam. Mam problem. Miałam kredyt samochodowy w Getin Bank. W styczniu bank wypowiedział mi umowę. Nadal przez dwa miesiące płaciłam raty. W marcu bank zażądał cesji w postaci zawarcia nowej umowy OC i AC. Również w marcu zgłosiła się do mnie firma windykacyjna, która przedstawiła mi moje zadłużenie wobec banku. Umówiłam się z windykatorem, że spłacę dług z kosztami windykacyjnymi w ratach. W lipcu przyszedł inny windykator z tej samej firmy i ukradł mi tablice rejestracyjne z samochodu. Sprawę zgłosiłam na policję.

    W sierpniu zapłaciłam całość zadłużenia oraz napisałam o rozliczenie i wznowienie kredytu, oraz skargę na windykatora. Po tygodniach Pan windykator włamał się do auta i zabrał je. Na razie sprawę zgłosiłam do prokuratury. Proszę o radę.

Comments are closed.