Mam komornika i chcę go spłacić kredytem konsolidacyjnym – gdzie szukać?

Witam, czy możliwa jest konsolidacja długów komorniczych? obydwoje z mężem pracujemy na umowy o pracę, ale cześć pensji zabiera komornik, jest do spłaty ok. 30 000 zł i czy jest możliwość płacenia jednej raty? nawet do 1000 zł miesięcznie?

Mamy umowy na czas nieokreślony, nie wiem do kogo zwrócić się o pomoc, aby wyjść z długów, proszę mi napisać: czy w ogóle jest sens coś robić w tym kierunku? dostanę kredyt konsolidacyjny z zajęciem komorniczym? czy czekać aż komornik ściągnie dług?


Konsolidacja zadłużenia to bardzo często ostatnia deska ratunku dla osób, które zmagają się ze skutkami zajęcia komorniczego. Przeważnie jedynie w ten sposób jesteśmy w stanie doprowadzić do zmniejszenia kosztów miesięcznej oraz rocznej obsługi zadłużenia, co stanowi jeden z kluczowych czynników w procesie wychodzenia z długów.

Niestety, liczba dostępnych rozwiązań w tym zakresie jest mocno ograniczona i, co więcej, charakter wielu spośród rozwiązań dostępnych z dużą dozą pewności nie zostanie uznany za korzystną opcję z punktu widzenia wielu dłużników.

Na samym początku warto dokonać pewnego rozróżnienia o charakterze definicyjnym. Kiedy mianowicie używamy takich terminów, jak na przykład kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych z komornikiem teoretycznie odnosimy się tylko i wyłącznie do oferty banków, ponieważ to właśnie udzielają kredytów (w przypadku instytucji pożyczkowych mamy do czynienia właśnie z „pożyczkami”).

Na potrzeby niniejszego tekstu dokonamy więc poszerzenia definicji pojęcia „kredyt”, włączając w nią również produkty dostępne w ofertach podmiotów pozabankowych, mam tu na myśli SKOK-i oraz firmy pożyczkowe.

Kredyt konsolidacyjny z zajęciem komorniczym

Jeżeli poza nawias naszych zainteresowań wyłączymy wszelkie pożyczki prywatne oraz inne tego rodzaju źródła, pozostaną nam de facto 3 podstawowe możliwości. Kredyt konsolidacyjny z komornikiem można, przynajmniej teoretycznie, uzyskać w takich instytucjach, jak:

  • Banki
  • Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowe (SKOKI)
  • Firmy pożyczkowe

Oczywiście, konsolidacja z komornikiem będzie znacząco się różnić w odniesieniu do każdego z wymienionych typów instytucji. Różnice te będą obejmować zarówno dostępność tego rodzaju finansowania, jak i oczywiście jego koszty. Zacznijmy od banków

Kredyt konsolidacyjny z komornikiem w banku

Na wielu stronach internetowych i blogach finansowych można się spotkać z informacjami, że w przypadku potrzeby dokonania konsolidacji kredytów osoby mające zajęcie komornicze mogą właściwie „z miejsca” zapomnieć o usługach banków.

Nie jest to do końca prawdą. Co do zasady, banki rzeczywiście bardzo, ale to bardzo niechętnie udzielają jakichkolwiek kredytów (w tym także kredytów konsolidacyjnych) klientom z zajęciem komorniczym. Istnieją właściwie tylko dwie metody, przy pomocy których możemy spróbować „obejść” tę niechęć.

Współkredytobiorca

Pierwszą z nich jest przystąpienie do kredytu osoby trzeciej, która w tym wypadku musi cechować się dobrą zdolnością kredytową oraz jednoznacznie pozytywną historią kredytową.

Kredyt pod zastaw nieruchomości

Drugi sposób to kredyt pod zastaw nieruchomości lub pożyczka hipoteczna. Jest to o tyle niebezpieczna forma kredytowania, że nie wywiązując się ze spłaty takiego zobowiązania, możesz bardzo s zybko (kilka miesięcy) stracić dach nad głową.

pozyczka-hipoteczna-z-komornikiem

W obu tych przypadkach bank może spojrzeć na nas przychylniej, ponieważ otrzymuje zabezpieczenie przyznanych nam pieniędzy. Należy jednak zaznaczyć, że zastosowanie tych „sztuczek” przynosi rezultat naprawdę rzadko i raczej jest to rozwiązanie dla osób osiągających regularne wysokie dochody, pracujących w branżach uchodzących za przyszłościowe itd.

Kredyt w SKOK-u na spłatę komornika

konsolidacja-skok

Zasadniczo, kredyty konsolidacyjne dla zadłużonych z komornikiem są również dostępne w ofercie SKOK-ów. Można powiedzieć, że w tym wypadku klient ma do czynienia z produktem dość dobrze zbalansowanym: kredyty konsolidacyjne z komornikiem w SKOK-ach nie są aż tak trudno dostępne, jak ma to miejsce w przypadku kredytów bankowych, a z drugiej strony nie odznaczają się aż tak dużymi kosztami, jak ma to miejsce w przypadku instytucji pożyczkowych.

Nie należy jednak wyciągać z tego zbyt pochopnych wniosków. Aby mieć jakąkolwiek szansę na kredyt konsolidacyjny z zajęciem komorniczym w SKOK-u, będziemy musieli przejść bardzo szczegółową procedurę weryfikacji naszej zdolności kredytowej. W przypadku niskich dochodów połączonych np. z wysokim zadłużeniem, z dużą dozą prawdopodobieństwa otrzymamy decyzję odmowną.

Co ważne, SKOK-i mają w swojej ofercie nie tylko kredyty konsolidacyjne dla osób zadłużonych, ale również pożyczki oddłużeniowe. Mechanizm działania tych dwóch wariantów jest znacząco odmienny: kredyt konsolidacyjny to scalenie w jedno już istniejących zobowiązań w celu zmniejszenia kosztów obsługi długu. Pożyczka oddłużeniowa zaś, jak sama nazwa wskazuje, ma za cel spłatę przez klienta istniejącego zadłużenia.

Wielu specjalistów uważa, że w niektórych przypadkach łatwiej jest uzyskać pożyczkę oddłużeniową, niż skonsolidować istniejące zadłużenie mając na karku komornika. Wydaje się, że w przypadku odrzucenia naszego wniosku o kredyt konsolidacyjny w SKOK-u, warto spróbować również z tą drugą możliwością.

Firmy pożyczkowe i konsolidacja długów komorniczych

Z oczywistych względów, konsolidacja długów komorniczych będzie najłatwiejsza (co nie oznacza: łatwa) w przypadku oferty firm pożyczkowych. Coraz więcej tego rodzaju podmiotów działających na polskim rynku wprowadza do swoich ofert również pożyczki dedykowane właśnie osobom zadłużonym z komornikiem.

Minusy? Oczywiście, należy liczyć się z tym, że konsolidacja dla zadłużonych z komornikiem w firmie pożyczkowej będzie wiązała się ze sporymi kosztami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto więc dokonać dokładnych wyliczeń w celu sprawdzenia, czy taki wariant, aby na pewno będzie dla nas opłacalny.

Nie należy również oczekiwać, że instytucje pożyczkowe na pewno i bez żadnych zastrzeżeń udzielą nam pożyczki konsolidacyjnej. Będziemy musieli przejść szczegółową weryfikację. Co więcej, należy się spodziewać, że im gorsza jest nasza sytuacja finansowa, tym droższa, jeżeli chodzi o koszty, będzie przygotowana dla nas oferta.

Firma pożyczkowa będzie rekompensować sobie ryzyko utraty kapitału wysokim RRSO pożyczki.

Kolejna ważna rzecz to fakt, iż nasze poszukiwania powinniśmy ograniczyć wyłącznie do ofert podmiotów posiadających status Instytucji Pożyczkowych, tj. widniejących w Polskim Związku Instytucji Pożyczkowych oraz działających zgodnie z przepisami Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Jakiekolwiek zadłużanie się w parabankach (podmiotach, które nie posiadają statusu Instytucji Pożyczkowych) w przypadku osób już mających problemy finansowe, to wręcz proszenie się o ekonomiczną katastrofę.

Pożyczki prywatne dla zadłużonych z komornikiem

Pozyczki-prywatne-dla-zadluzonych-z-komornikiem

Przed takimi prywatnymi pożyczkami muszę Cię przestrzec, bo albo zostaniesz nabrana na opłaty wstępne, po czym kontakt z pożyczkodawcą się urwie bądź bez względu na to, jak dobrą sytuację finansową będziesz mieć, i tak dostaniesz odmowę udzielenia pożyczki na spłatę komornika. Często biznesy takie polegają na wyłudzeniu od zdesperowanego pożyczkobiorcy opłaty przygotowawczej – nic więcej.

Jeśli jednak dojdzie już do tego, że faktycznie znajdzie się inwestor, który udzieli Ci pożyczki, to będzie ona niemiłosiernie oprocentowana i wtedy w ogóle nie opłaca się zaciągać takiego zobowiązania. Zatem odradzam pożyczki prywatne, a szczególnie jeśli masz już problemy z komornikiem.

Podsumowanie

Czy uzyskanie kredytu konsolidacyjnego z komornikiem jest możliwe? Odpowiedź należy podzielić na trzy części. W przypadku banków szanse są naprawdę nikłe. Nieco lepiej przedstawia się sytuacja, jeżeli chodzi o SKOKI. Najłatwiej powinno być w przypadku instytucji pożyczkowych, jednak tutaj musimy liczyć się z wysokimi, a niekiedy wręcz bardzo wysokimi kosztami pożyczki (czyt. wysokie RRSO).

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: , , , , , , ,

O autorze