Mobbing w pracy przez koleżankę – co robić?

Kategoria: RóżneMobbing w pracy przez koleżankę – co robić?
Danka P. zapytał 12 miesięcy temu

Witam! chodzi o mobbing w pracy przez koleżankę. Zazdrosna koleżanka w pracy oczernia mnie za moimi plecami, opowiadając kłamstwa, np. pomówienie o kradzieży czegoś. Wydaje mi się, że jest zazdrosna za wyniki, jakie osiągam w firmie, próbuje nastawić przeciwko mnie wszystkich współpracowników.

Nie wiem co robić, z jednej strony nie chcę robić zadymy na całą pracę, a z drugiej nie mogę dalej pozwolić jej na mobbing. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Problem z zazdrosną koleżanką w pracy zaczął się, gdy awansowałam trochę wyżej, równając się z nią kompetencjami.

Proszę o poradę, co od strony prawnej mogę poczynić.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 11 miesięcy temu

Witam serdecznie,

jeśli chcesz w miarę po cichu rozwiązać problem z zazdrosną koleżanką w pracy, myślę, że najłatwiej będzie poprosić o pomoc szefa lub szefową. Są to osoby, z którymi Twoja współpracownica musi się liczyć i też takie, które z pewnością mogą na nią wpłynąć.

Uważam, że skoro dostałaś awans w pracy, to przełożeni Cię szanują i powinni podjąć się rozwiązania konfliktu. Warto więc spróbować odbyć szczerą rozmowę z przełożonymi i poprosić ich o pomoc, przedstawiając sprawy dokładnie tak, jak się mają. Musisz wspomnieć o pomówieniach i plotkach.

Mam nadzieje, że szefowie porozmawiają i albo przekonają zazdrosną koleżankę, że jej postępowanie jest nieetyczne i nieakceptowane w firmie, albo doprowadzą do tzw. konfrontacji pomiędzy Tobą a nią, przejmując pałeczkę mediatorów, bo mobbing w pracy przez koleżankę jest niedopuszczalny.

Jeśli nie zechcą podjąć się załatwienia sprawy, możesz próbować pójść drogą prawną, np. zarzucając koleżance zniesławienia lub nawet wspomniany mobbing.

prawnik

Nazywam się Katarzyna Janas-Bajson i udzielam najtańszych porad prawnych w Polsce

PROMOCJA TYLKO DZIŚ!

119 zł na 35 zł

Uważam jednak, że skoro sprawy dotyczą firmy, to powinny być regulowane właśnie w firmie. Jeśli skierujesz sprawę do sądu przed podjęciem próby jej rozwiązania z szefostwem, możesz zostać uznana za osobę nielojalną i niewartą zaufania. Dla zacznij od przełożonych, a dopiero jeśli się nie uda, pociągnij sprawę dalej.

Powodzenia!

Klaudia odpowiedział 1 miesiąc temu

witam, spotkałam się w pracy z mobbingiem, jednak jak jeden z moich oprawców został zwolniony to ja awansowałam ku zdziwionych moich kolegów którzy dokuczali mi nieco mniej, ale zmieniło się nastawienie do mojej osoby, jeden z moich podległych mi kolegów podlizuje mi się, wykonuje więcej, niż od niego oczekuję, jest mi usłużny, wezwałam go do swojego biura na rozmowę i powiedziałam mu, że żadnej taryfy z tego powodu nie będzie miał, ale doceniłam, jak okazuje mi szacunek, np. otwierając mi drzwi, odsuwając krzesło, informując mnie o wszystkim i odnosi się do mnie z szacunkiem

Twoja odpowiedź