Mobbing w pracy przez koleżankę – co robić?

Forum prawneKategoria: RóżneMobbing w pracy przez koleżankę – co robić?
Danka P. zapytał 4 lata temu

Witam! chodzi o mobbing w pracy przez koleżankę. Zazdrosna koleżanka w pracy oczernia mnie za moimi plecami, opowiadając kłamstwa, np. pomówienie o kradzieży czegoś. Wydaje mi się, że jest zazdrosna za wyniki, jakie osiągam w firmie, próbuje nastawić przeciwko mnie wszystkich współpracowników.

Nie wiem co robić, z jednej strony nie chcę robić zadymy na całą pracę, a z drugiej nie mogę dalej pozwolić jej na mobbing. Co mogę zrobić w tej sytuacji? Problem z zazdrosną koleżanką w pracy zaczął się, gdy awansowałam trochę wyżej, równając się z nią kompetencjami.

Proszę o poradę, co od strony prawnej mogę poczynić.

2 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli chcesz w miarę po cichu rozwiązać problem z zazdrosną koleżanką w pracy, myślę, że najłatwiej będzie poprosić o pomoc szefa lub szefową. Są to osoby, z którymi Twoja współpracownica musi się liczyć i też takie, które z pewnością mogą na nią wpłynąć.

Uważam, że skoro dostałaś awans w pracy, to przełożeni Cię szanują i powinni podjąć się rozwiązania konfliktu. Warto więc spróbować odbyć szczerą rozmowę z przełożonymi i poprosić ich o pomoc, przedstawiając sprawy dokładnie tak, jak się mają. Musisz wspomnieć o pomówieniach i plotkach.

Mam nadzieje, że szefowie porozmawiają i albo przekonają zazdrosną koleżankę, że jej postępowanie jest nieetyczne i nieakceptowane w firmie, albo doprowadzą do tzw. konfrontacji pomiędzy Tobą a nią, przejmując pałeczkę mediatorów, bo mobbing w pracy przez koleżankę jest niedopuszczalny.

Jeśli nie zechcą podjąć się załatwienia sprawy, możesz próbować pójść drogą prawną, np. zarzucając koleżance zniesławienia lub nawet wspomniany mobbing.

Uważam jednak, że skoro sprawy dotyczą firmy, to powinny być regulowane właśnie w firmie. Jeśli skierujesz sprawę do sądu przed podjęciem próby jej rozwiązania z szefostwem, możesz zostać uznana za osobę nielojalną i niewartą zaufania. Dla zacznij od przełożonych, a dopiero jeśli się nie uda, pociągnij sprawę dalej.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

Klaudia odpowiedział 3 lata temu

witam, spotkałam się w pracy z mobbingiem, jednak jak jeden z moich oprawców został zwolniony to ja awansowałam ku zdziwionych moich kolegów którzy dokuczali mi nieco mniej, ale zmieniło się nastawienie do mojej osoby, jeden z moich podległych mi kolegów podlizuje mi się, wykonuje więcej, niż od niego oczekuję, jest mi usłużny, wezwałam go do swojego biura na rozmowę i powiedziałam mu, że żadnej taryfy z tego powodu nie będzie miał, ale doceniłam, jak okazuje mi szacunek, np. otwierając mi drzwi, odsuwając krzesło, informując mnie o wszystkim i odnosi się do mnie z szacunkiem