Oddalenie nakazu zapłaty a zajęcie pensji przez komornika

Forum prawneKategoria: KomornikOddalenie nakazu zapłaty a zajęcie pensji przez komornika
AvatarAlicja zapytał 1 rok temu

Dzień dobry,

komornik sądowy uzyskał nakaz zapłaty z e-sądu na kwotę 7000 zł + koszty wobec wspólnoty mieszkaniowej w sierpniu 2019. Nie mogłam bronić mojej sprawy w sądzie – bo był to e-sąd.

Napisałam jw sierpniu 2019 pismo do sądu wyjaśniające, iż nie mogłam bronic moich praw, bo nie zostałam prawidłowo zawiadomiona (pomyłkowy adres oraz nazwisko oraz kwota).

Sąd w dniu 9 stycznia 2020 oddalił nakaz zapłaty. Jednocześnie komornik w tym samym dniu 9 stycznia 2020 wysłał pismo z nakazem zapłaty do mojego pracodawcy, gdzie komornik zajął mi wynagrodzenie.

Co ja mogę zrobić w tym momencie? Czy mogę z tym oddaleniem nakazu zapłaty iść do działu płac w mojej firmie, by ściągnąć zajęcie wynagrodzenia?

Czy mam iść znowu do sądu i złożyć skargę na Komornika? proszę o wyjaśnienie co powinnam zrobić? z poważaniem Alicja.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 rok temu

Witaj Alicjo,

wydaje mi się, że skoro doszło do oddalenia przez sąd sprawy, w której wcześniej został wydany zaskarżony przez Ciebie nakaz zapłaty, zasadnym będzie kontakt z wierzycielem i wezwanie go do natychmiastowego wycofania bezprawnej egzekucji.

Ogólnie postępowanie egzekucyjne nie powinno mieć w ogóle miejsca. Po złożeniu wniosku o przywrócenie terminu do zaskarżenia nakazu zapłaty, postępowanie egzekucyjne powinno zostać zawieszone, a po uchyleniu nakazu zapłaty z urzędu umorzone.

Nie wiem, dlaczego tak się nie stało w Twojej sprawie, jednakże u pracodawcy nic nie zdziałasz i postępowania egzekucyjnego nie zatrzymasz. Twój pracodawca zobowiązany jest do dokonywania potrąceń do czasu, aż zajęcie nie zostanie cofnięte przez komornika, a ten natomiast działa na zlecenie spółdzielni.

W tym momencie, tak jak napisałam na wstępie, zasadnym będzie kontakt z wierzycielem i zażądanie natychmiastowego zatrzymania egzekucji pod rygorem złożenia skargi na czynność komornika wraz z wnioskiem o odszkodowanie za niesłuszną egzekucję.

Mam nadzieje, że spółdzielnia zareaguje natychmiast i wycofa wniosek egzekucyjny, w przeciwnym razie nie pozostanie Ci nic innego jak skarga do sądu. Powodzenia!

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf
Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Twoja odpowiedź