Dostałem z e-sądu pismo z nakazem zapłaty – złożyć sprzeciw?

Witam, dostałem z e-sądu pismo z nakazem zapłaty. Nie wiem co mam robić, bo na dobrą sprawę nie mam żadnych dowodów sprzeciwu. Chodzi o kartę kredytową, w październiku 2017 wziąłem kartę kredytową, a w sierpniu 2018 bank zerwał ze mną umowę, gdyż widniałem w Biku, bank dał mi 2 miesiące na uregulowanie zadłużenie na karcie kredytowej.

Niestety nie uregulowałem go w tym terminie, w sierpniu i wrześniu miałem pieniądze, a w październiku straciłem pracę, raczej nie miałem, bo jestem na własnej działalności gospodarczej i miałem przestój w pracy, aż do stycznia tego roku.

Narobiło mi się tym ogromną ilość długów, nie posiadałem pieniędzy na jakiekolwiek spłaty, teraz jak dostałem wypłatę, to niestety musiałem uregulować inne zobowiązania. Nie wiem co robić, czy jest sens pisać sprzeciw od nakazu zapłaty? czy „lepiej poczekać” na komornika i z nim próbować się dogadać? np. o rozłożenie długu na karcie na raty? lub coś w tym stylu. Pozdrawiam.


E-sąd nakaz zapłaty

Witaj, ostatnią rzeczą, którą mogłabym ci doradzać, to cierpliwe czekanie na komornika. Takie rozwiązanie z pewnością nie przybliży cię do wyjścia z długów, a jedynie potroi koszty związane z nieuregulowanym debetem na karcie kredytowej.

Sprzeciw od nakazu zapłaty, czy warto składać?

Postępowanie prowadzone przez tzw. e-sąd rządzi się swoimi prawami. Nakazy zapłaty w postępowaniu upominawczym wydawane są przy zminimalizowanej procedurze dowodowej, dlatego każdemu pozwanemu przysługuje prawo wniesienia sprzeciwu.

Odwołanie od nakazu zapłaty nie musi być poparte trafnymi zarzutami.

Wystarczy, że w sprzeciwie od nakazu zapłaty podniesiesz zarzut niewykazania istnienia zobowiązania, aby sprawa trafiła do właściwego ze względu na twoje miejsce zamieszkania sądu i oczywiście na rozprawę.

Możesz zastanawiać się, co ci to da? A ja napiszę, że szansę uniknięcia dodatkowych, znacznych kosztów!

Jak zmniejszyć dług, składając sprzeciw od nakazu zapłaty?

Sprzeciw od nakazu zapłaty, to przede wszystkim odwleczenie ostatecznego terminu zapłaty. Zyskujesz kilka dodatkowych miesięcy, by:

  • pozałatwiać swoje sprawy finansowe,
  • zwiększyć dochody,
  • poprawić funkcjonowanie firmy,
  • lub podjąć pracę dodatkową na etat.

Co więcej, na rozprawie możesz starać się o umorzenie kosztów związanych z przedmiotową sprawą. Bo niestety przyjmując, że sąd orzeknie zgodnie z żądaniem strony powodowej, ty jako strona przegrana zostaniesz zobowiązany do zwrotu kosztów sądowych, które ta poniosła w związku ze złożeniem pozwu do sądu.

Koszty sprawy co do zasady już znasz, bo orzekł o nich sąd w nakazie zapłaty i nie powinny one się już zmienić.

Jednak jeśli wykażesz, że nadal masz problemy finansowe i dodatkowo na pierwszej rozprawie złożysz oświadczenie o uznaniu powództwa, to masz szansę na uzyskanie zwolnienia od kosztów sądowych.

Wniosek do sądu o rozłożenie płatności należności na raty

Dodatkowo na sprawie sądowej możesz wnosić o rozłożenie długu na raty. Wniosek składasz do sądu, a nie do wierzyciela. I decyzja ta należy do przewodniczącego prowadzącego sprawę.

Możliwość spłaty długu w ratach jest niezwykle istotne z punktu zaspokojenia roszczenia wierzyciela. Wniosek należy uargumentować możliwością spłaty długu w określonych przez sąd ratach, których wysokość możesz podać w oparciu o kondycję finansową, którą będziesz miał w dacie sprawy oraz tym, że w przeciwnym razie dług trafi do komornika, koszty po twojej stronie wzrosną, a zaspokojenie będzie wątpliwe.

Na koniec dodam, że jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, aby porozumieć się z wierzycielem, to za tę bierność słono zapłacisz.

Z komornikiem może i uda ci się „dogadać” w przedmiocie dokonywania stałych miesięcznych wpłat na poczet spłaty zasądzonej przez sąd należności, jednak tak jak wskazałam na wstępnie, postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika to dodatkowe koszty, które notabene poniesie dłużnik, czyli ty.

Zaliczyć do nich należy koszty postępowania egzekucyjnego i opłaty egzekucyjne (łącznie około 20 % dochodzonej kwoty), stale rosnące odsetki oraz koszty zastępstwa prawnego w egzekucji dla pełnomocnika powoda.

Jak widzisz, kosztów, które na Ciebie czekają – jest sporo, i zapewniam Cię, że koszty te znacznie zwiększą saldo Twojego zadłużenia, więc czym prędzej zacznij działać!

Mam nadzieje, że po tym co ci napisałam, nie będziesz cierpliwie czekał, aż skontaktuje się z tobą komornik sądowy, lecz zaczniesz mądrze i z determinacją działać. Powodzenia!

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

sprzeciw-od-nakazu-zaplaty-wzor-doc-pdf

Sprzeciw od nakazu zapłaty – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu – wzór

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

1 komentarz w “Dostałem z e-sądu pismo z nakazem zapłaty – złożyć sprzeciw?”
  1. Jak uwolnić się od komornika? nic nie zalegam, spłaciłem wszystko, a komornik dalej zajmuje mój samochód co trzeba zrobić?

Comments are closed.