Odrzucenie spadku przez pierwsze pokolenie, co z drugim pokoleniem?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówOdrzucenie spadku przez pierwsze pokolenie, co z drugim pokoleniem?
AvatarAgnieszka zapytał 2 miesiące temu

Jeżeli pierwsze pokolenie przyjmie dług, to drugie pokolenie też może być obciążone? Po śmierci wujku zrzekła się spadku moja mama, ciocia i ja, zostało moje cioteczne rodzeństwo i przyszło im spłata długów, ale oni się czepiają, że moje dzieci, które się nie zrzekły spadku, też mają się dołączyć do spłaty długu.

Ale nam nie przyszła żadna informacja do spłaty, czy to możliwe gdy jedno pokolenie przyjęło dług, to następne też może być obciążone? czy na tym pierwszym się zatrzymuje?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-BajsonPrawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

przede wszystkim należy ustalić krąg spadkobierców.

Rozumiem, że wuj zmarł jako kawaler, stąd do dziedziczenia po nim doszło jego rodzeństwo – w tym Pani mama.

Po tym, jak mama i jej siostra odrzuciły spadek po bracie, do dziedziczenia doszły ich dzieci – w tym Pani i jej rodzeństwo cioteczne. Dalej, po tym jak Pani spadek po wuju odrzuciła, w Pani miejsce do dziedziczenia doszły jej dzieci.

Jeśli natomiast Pani rodzeństwo cioteczne pozostało bierne i nie złożyło żadnego oświadczenia spadkowego lub spadek po wuju przyjęło, to będzie ono dziedziczyło udział po swojej mamie w zbiegu z Pani dziećmi, które nie składały żadnego oświadczenia.

Przyjąć więc można, że spadkobiercami po Pani wuju są Pani dzieci, które odziedziczyły przysługujący Pani udział w zbiegu z Pani rodzeństwem ciotecznym. Jeśli wuj miał tylko dwie siostry, to spadek dzielony jest po połowie pomiędzy Pani dzieci, a rodzeństwo cioteczne.

Muszę jednak dodać, że w obecnym stanie prawnym niezłożenie oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku w ustawowym sześciomiesięcznym terminie skutkuje przyjęciem spadku z tzw. dobrodziejstwem inwentarza.

Zatem bez względu na to, jak Pani rodzeństwo cioteczne nabyło spadek po wuju (czy przyjęło spadek wprost, czy też z ograniczeniem swej odpowiedzialności za długi spadkowe) Pani dzieci na skutek swej bezczynności odziedziczyły spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co znosi ich odpowiedzialność za zobowiązania wuja do wartości/wysokości nabytego spadku.

Pani dzieci mogą więc czuć się bezpieczne o swój prywatny majątek. Wierzyciel nie może bowiem żądać od nich spłaty, która przekracza wartość spadku (nabytego udziału).

Przy czym trzeba zaznaczyć, brak informacji o powołaniu do spadku, daje podstawy do przywrócenia terminu do złożenia oświadczenia spadkowego. Jeśli Pani dzieci nie otrzymały z sądu spadku informacji o tym, że Pani spadek odrzuciła, co do zasady mogą złożyć wniosek o przyjęcie od nich oświadczenia o odrzuceniu spadku po wuju, powołując się na brak informacji o biegnącym dla nich terminie na złożenie oświadczenia.

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź