Nie mogę wyegzekwować spadku od banku

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówNie mogę wyegzekwować spadku od banku
AvatarAnna zapytał 2 miesiące temu

Witam, mam postanowienie sądu o spadku po tacie, są na nim wypisane wszystkie dzieci oraz mama. Poszliśmy z tym postanowieniem do banku, aby nam wypłacili pieniądze z lokaty, którą tata miał, ale Pani w banku powiedziała, że nie przyjmie sprawy, ponieważ nie ma wszystkich uczestników zawartych w postanowieniu.

Problem jest taki, że od wielu lat nie mamy kontaktu z siostrą i nie możemy jej namierzyć i poinformować o śmierci taty i spadku po nim, który odziedziczyła. Sąd w trakcie sprawy spadkowej wyznaczył jej kuratora, bo też nie mógł jej znaleźć.

Proszę mi powiedzieć, co mogę zrobić w tej sprawie? No nie wierzę, że teraz nie możemy odebrać spadku przez taką sytuację… Czy jest jakieś rozwiązanie w tej sytuacji?

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 miesiące temu

Witam serdecznie,

jeśli na przedmiotowym rachunku bankowym zostały zgromadzone środki pieniężne, które chcecie Państwo wypłacić i podzielić zgodnie z udziałami określonymi przez sąd w postanowieniu spadkowym, myślę, że cała sprawa może zostać łatwo rozwiązana – wystarczy, że bank przekaże udział siostry do depozytu sądowego.

Uważam więc, że ktoś z Państwa powinien jeszcze raz pofatygować się do banku i porozmawiać z kompetentną osobą, przedstawiając jej jeszcze bliżej okoliczności sprawy, a dokładanie fakt, że miejsce zamieszkania jednego z uczestników postępowania spadkowego nie jest znane i w sprawie sądowej osobę tę reprezentował ustanowiony przez sąd kurator.

Następnie proszę wskazać, że wypłata środków z zamkniętego rachunku bankowego zmarłego posiadacza jest możliwa, jeśli bank przekaże udział siostry do depozytu sądowego.

Złożenie depozytu jest nie tylko prawem, ale również obowiązkiem banku, który powinien ułatwić pozostałym spadkobiercom otrzymać ich udział.  Dlatego moim zdaniem to bank powołując się na orzeczenie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, powinien złożyć udział przysługujący siostrze na właściwy rachunek depozytowy, jednocześnie składając do właściwego sądu rejonowego wniosek o zezwolenie na złożenie pieniędzy do depozytu, wskazując na podane przez Państwa okoliczności.

Powyższe wynika wprost z regulacji zawartej w art. 693 i następnych kpc.

Podobne tematy:

Twoja odpowiedź