Przyjąłem spadek po rodzicach, czy muszę spłacać ich długi?

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówPrzyjąłem spadek po rodzicach, czy muszę spłacać ich długi?
Kordian M. zapytał 4 lata temu

Dobry wieczór, chodzi o dziedziczenie długów po rodzicach. Czy powinienem płacić długi po rodzicach, które pozostawili? spadek przyjąłem, bo jest to mieszkanie.

Rodzice zmarli oboje i teraz czy całość długu będę musiał płacić ja (kredyt bankowy)? według moich wyliczeń to jest to około 80 tysięcy, rata wynosiła ponad 1000 zł.

Czy to jakoś idzie ominąć? czy będę musiał płacić miesięcznie pełne raty tak, jak to rodzice płacili przed śmiercią?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Dobry wieczór,

niestety przyjąłeś spadek z długami, co wiąże się z tym, że wierzyciele rodziców, w tym przypadku bank, wcześniej czy później zwrócą się do Ciebie z roszczeniem o zapłatę nieuregulowanej części kredytu. Chyba że kredyt rodziców był ubezpieczony na wypadek ich śmierci.

Odnośnie już samej spłaty kredytu, to niestety raty z harmonogramu spłaty nie będą Cię obowiązywać. Umowa kredytu wygasła, dlatego bank wezwie Cię do spłaty całości długu. Jednakże, by mieć roszczenie przeciwko Tobie, bank będzie musiał wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności na spadkobierców dłużnika.

Procedura ta nie jest skomplikowana, jednak może potrwać jakiś czas. Dlatego zachęcam Cię, abyś w tym czasie podjął strategię, co dalej zrobić z długiem rodziców i jak negocjować z wierzycielami.

Musisz wiedzieć, że warto szukać porozumienia z bankiem odnośnie ratalnej spłaty zadłużenia. Korzystnie jest zaprezentować się w dobrym świetle (zdolność kredytowa, stałe dochody, możliwość jednorazowej spłaty część długu).

Podjęcie starań jest ważne o tyle, że jeśli nie dojdziesz do porozumienia z bankiem i nie będziesz miał pieniążków na spłatę długów rodziców, bank angażując komornika, będzie mógł zaspokoić roszczenie z mieszkania, które odziedziczyłeś (licytacja komornicza).

Nie chcę Cię jednak straszyć, bo Twoja decyzja o przyjęciu spadku była słuszna. Chcę, tylko żebyś wiedział, że bank może żądać spłaty długu jednorazowo.

Jednak to, co najważniejsze – ustal, czy kredyt rodziców nie był przypadkiem ubezpieczony. Życzę Ci, żeby tak było! Powodzenia!

Koniecznie przeczytaj: