Co zrobić żeby długi rodziców nie przeszły na dzieci?

Forum prawneKategoria: DługiCo zrobić żeby długi rodziców nie przeszły na dzieci?
Utka zapytał 4 lata temu

Rodzice z roku na rok popadają w coraz większe długi, co zrobić, żeby długi rodziców nie przeszły na dzieci po ich śmierci? bo jak się domyślam, póki rodzice żyją, długi nie mogą przejść na dziecko tak? jak się zabezpieczyć na przyszłość?

Mam swoją rodzinę i nie jest lekko, jak jeszcze dojdą długi rodziców do spłacania, to będzie po nas. Proszę o poradę co robić.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witaj,

wiele osób piszę do nas z podobnym problemem. Czasem myślę, że trochę zawczasu zamartwiają się ewentualną odpowiedzialnością za długi rodziców, którzy jeszcze żyją, bo jest dokładnie tak, jak piszesz – za życia rodziców, dzieci nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ich nieuregulowane zobowiązania.

Sytuacje życiowe naszych czytelników bywają jednak różne, dlatego z drugiej strony nie dziwią mnie zapytania tych „dzieci”, które nie utrzymują kontaktu z rodzicami, przez co nie wyobrażają sobie sytuacji, by w po ich śmierci, spłacać ich nieuregulowane długi.

Zatem odpowiadając na Twoje pytanie mogę napisać, że obawiając się odpowiedzialności za długi rodziców, którzy zadłużają się na bieżąco, możesz pomyśleć o zawarciu z nimi notarialnej umowy zrzeczenia się dziedziczenia.

Jest to wygodny i tani sposób na zdjęcie z siebie, a co więcej ze swoich dzieci i wnuków, odpowiedzialności za ewentualne długi spadkowe.

Jednakże chcę Cię uspokoić, ponieważ nawet jeśli nie dojdzie do zawarcia umowy o zrzeczenie się dziedziczenia za życia spadkobierców ustawowych, to po ich śmierci spadek można odrzucić przed sądem lub u notariusza.

Oświadczenie o odrzuceniu spadku (także tego z długami) należy złożyć w terminie 6 miesięcy od dnia powołania do dziedziczenia. Niestety odrzucenie spadku nie rozciąga się na zstępnych.

Dlatego jeśli po śmierci rodziców odrzucisz spadek po nich, Twoje dzieci w dalszej kolejności będą musiały dokonać tej samej czynności.

Na szczęście ustawodawca zabezpieczył spadkobierców przez bezwzględną odpowiedzialnością za długi spadkowe. W obecnym stanie prawnych brak oświadczenia o odrzuceniu spadku, w przewidzianych 6 miesiącach od dnia powołania do spadku, powoduje przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Zatem spadkobierca nabywa spadek z długami, lecz za spłatę długów odpowiada jedynie w zakresie nabytego spadku. Spadkobierca nie musi obawiać się o swój prywatny majątek.

Także na spokojnie podejdź do sprawy długów rodziców, bo jeśli nie zrzekniesz się spadku za ich życia, będziesz miała szansę uniknąć problemów, odrzucając spadek po ich śmierci.

Koniecznie przeczytaj: