Odrzucenie spadku bo mam komornika

Forum prawneKategoria: Dziedziczenie długówOdrzucenie spadku bo mam komornika
AvatarAsia B. zapytał 1 miesiąc temu

Dzień dobry. Niestety posiadam zajęcia komornicze. Po śmierci bezdzietnej siostry mego zmarłego taty wraz z trojgiem innych osób w tej samej linii pokrewieństwa stanę się spadkobiercą. Mam córkę i jej dwoje dzieci. Nie wiem co i ile mogłabym pozyskać ze spadku. Jest trochę używanych mebli, sprzęt domowy, ubrania, może jakieś wyroby ze złota.

Wiem od znajomej mojej cioci, że na pewno posiadała środki na kontach bankowych. Córka zarabia bardzo małe pieniądze i bardzo nie chciałabym, by ten spadek przypisany mi stał się utracony.

Czy istnieją możliwości odrzucenia mej części spadku na jej rzecz? Czy nie obciążę jej moimi długami? Proszę o pomoc.

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 1 miesiąc temu

Dzień dobry,

sposób, na jaki Pani wpadła, daje realną szansę na zatrzymanie spadku w rodzinie. Dlatego moim zdaniem pomysł ten warto wprowadzić w życie.

W tym momencie dziedziczy Pani spadek po ciotce w części ¼. Jeśli złoży Pani oświadczenie o odrzuceniu spadku – najlepiej przed notariuszem – do dziedziczenia na Pani miejsce wejdzie córka i to na jej rzecz przypadnie wspomniana ¼ część spadku.

Musi Pani jednak pamiętać, że aby skutecznie odrzucić spadek, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przed sądem lub notariuszem w nieprzekraczalnym okresie 6 miesięcy od dnia powzięcia informacji o śmierci spadkodawcy. Jeśli termin ten zostanie zachowany, córka nie będzie musiała długo czekać, lecz niebawem po otrzymaniu informacji o tym, że Pani spadek odrzuciła, sama będzie mogła złożyć przed notariuszem oświadczenie o jego przyjęciu.

Jeżeli czynności formalne zostaną dokonane również przez pozostałych spadkobierców, będzie można wówczas zająć się podziałem spadku, w tym pobraniem pieniędzy z rachunków bankowych ciotki.

Odnośnie odpowiedzialności córki za Pani zobowiązania, to istnieje pewne ryzyko w postaci wystosowania przez Pani wierzycieli tzw. skargi Pauliańskiej. Odrzucając spadek, doprowadza Pani bowiem do ich pokrzywdzenia.

Niemniej jednak istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że wierzyciele mogą zdobyć informacje o całym procesie dziedziczenia. Proszę zwrócić uwagę, że dane dotyczące spadków nie są nigdzie ujawnianie, dlatego Pani pomysł wydaje się być bezpiecznym.

Mając powyższe na uwadze, można śmiało przyjąć, że odrzucenie spadku dla uniknięcia jego utraty, będzie najlepszym rozwiązaniem.

Życzę powodzenia!

Podobne wątki:

Twoja odpowiedź