Pozew o uchylenie alimentów czy wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego?

Forum prawneKategoria: AlimentyPozew o uchylenie alimentów czy wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego?
Tolek zapytał 2 lata temu

Co w mojej sytuacji będzie lepsze? pozew o uchylenie alimentów czy wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego? płacę alimenty na dziecko, które o dwóch lat jest samodzielne, nie uczy się i już pracuje. Chciałbym przestać płacić te alimenty, skoro już tego robić nie muszę.

Nie wiem jak pociągnąć temat, czy złożyć w sądzie pozew o uchylenie alimentów, czy powołać się na wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego? Zależy mi na zniesieniu alimentów, bo sam ledwo ledwo wiążę koniec z końcem i cały czas ciężko pracuję, by alimenty płacone były na czas.

Przy okazji zapytam, czy moje dziecko może złożyć odpowiedź na pozew o uchylenie alimentów, skoro pracuje i jest pełnoletnie? czy to jedynie kwestia formalna, że sąd przychyli się do mojego wniosku? od czego zacząć?

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 2 lata temu

Witam,

bez względu na to, w jaki sposób nazwiesz pismo procesowe, Twoje roszczenie będzie takie samo – orzeczenie przez sąd wygaśnięcia obowiązku alimentacji.

Zatem pismo kierowane do sądu możesz nazwać dowolnie – pozew o uchylenie alimentów na pełnoletnie dziecko lub pozew o ustalenie wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.

Pamiętaj, że najważniejsze są wnioski i dowody na potwierdzenie podnoszonych okoliczności.

Dlatego, głównym wnioskiem będzie żądanie ustalenie przez sąd wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego względem pełnoletniego dziecka, które jest w stanie samodzielnie się utrzymać.

Możesz wnosić o uchylenie obowiązku alimentacji z datą wsteczną lub od dnia wniesienia pozwu. Data będzie istotna jeżeli posiadasz zadłużenie alimentacyjne. Jeżeli wywiązujesz się z alimentów na bieżąco, zasadne będzie żądanie uchylenia alimentów od daty wniesienia pozwu.

W uzasadnieniu pozwu należy opisać stan faktyczny sprawy, podnosząc problemy materialne oraz okoliczność, że uprawniony do alimentacji od dwóch lat pracuje, jest w stanie samodzielnie się utrzymać i nie kontynuuje nauki.

A odnośnie Twoich pytań, to sąd zobowiąże dziecko do udzielenie odpowiedzi na pozew. Najlepiej będzie, jeśli dziecko złoży odpowiedź i uzna powództwo. Jeśli będzie inaczej, będziesz musiał powołać dowody na potwierdzenie swoich racji.

Możesz wnosić, by sąd zobowiązał dziecko do przedstawienia zaświadczenia o dochodach, PIT-u za ubiegły rok, zaświadczenia o kontynuowaniu nauki, zestawienia wydatków itp.

Możesz również powołać świadka, który potwierdzi Twoje racje.

Jeżeli dziecko przyzna się, że jest w stanie samodzielnie się utrzymać, nie ma problemów ze zdrowiem i nie kontynuuje, nauki sprawa powinna zakończyć się na jednym posiedzeniu.

Zatem to, co należy w tym momencie zrobić, to przygotować pozew o ustalenie przez sąd wygaśnięcie obowiązku alimentacji. Do pozwu warto dołączyć zaświadczenie z pracy i zestawienie stałych wydatków.

Zachęcam Cię do pobrania wielokrotnie już sprawdzonego wzoru pozwu o uchylenie alimentów:

Pozew o uchylenie alimentów

pozew-o-uchylenie-alimentow-wzor-pdf-doc

Pozew o uchylenie alimentów – wzór

Pozew należy złożyć do Sądu Rejonowego Wydział Rodzinny i Nieletnich właściwego ze względu na miejsce zamieszkania dziecka, a następnie czekać na informację z sądu.

Powodzenia!

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź

5 + 3 =