Pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego uzasadnienie

Forum prawneKategoria: AlimentyPozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego uzasadnienie
AvatarKrystian zapytał 4 miesiące temu

Witam, chcę złożyć pozew o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, ale nie wiem jak napisać uzasadnienie do tego wniosku.

Chcę, żeby sąd ustalił wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego, który na mnie ciąży, ponieważ dziecko usamodzielniło się na tyle, że samo utrzymuje się. To co się dowiedziałem, to pozew muszę złożyć do sądu rejonowego, wydział rodzinny i nieletnich.

Pozew należy wnieść do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania pozwanego (czyli osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów).

…czyli jeśli syn mieszka w Sosnowcu, to składam pozew w sądzie rejonowym w Sosnowcu? pozew zamierzam oczywiście złożyć osobiście w budynku sądu, jest tam biuro podawcze.

Kolejne pytanie, to wartość przedmiotu sporu, jak zrozumiałem z jednego artykułu, jeśli płaciłem 800 zł miesięcznie alimentów, to wartość przedmiotu sporu mnożę przez 12 miesięcy? czyli 800 × 12 miesięcy = wartość przedmiotu sporu 9600 zł tak?

Wartością przedmiotu sporu jest iloczyn kwoty alimentów miesięcznych oraz liczba 12 miesięcy (art. 22 Kodeksu postępowania cywilnego).

Żądanie pozwu – też ciężki temat, ale jak wyczytałem:

Należy wskazać czego żądamy i od kogo. Wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego polega na żądaniu odebrania przez sąd pozwanemu uprawnienia do otrzymywania alimentów od powoda przez zmianę okoliczności, czyli usamodzielnienie się pozwanego.

Później trzeba napisać, że powód winien zwrócić powodowi (czyli mnie) koszty procesu, które poniosłem. Trzeba też napisać, aby sąd w przypadku nieobecności powoda przeprowadził rozprawę.

Dowody – to mam ogarnięte w miarę, bo zamierzam powołać świadków, by potwierdzili, że dziecko jest samodzielne, mieszka samo, nie uczy się i pracuje.

No i czas na uzasadnienie pozwu o wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego.

Wiem, że ma to być opisowa część pisma, w której opisuję krótko i zwięźle całą sprawę. Czy mam powołać się na osiągnięcie wieku dojrzałego przez dziecko? i opisać jego możliwości zarobkowe? nie wiem jak wszystko sformułować, żeby sąd czasem nie odrzucił mojego pozwu, ktoś pomoże na tym etapie pisania pozwu?

1 odpowiedzi
Grzegorz SzwacińskiGrzegorz Szwaciński Personel odpowiedział 4 miesiące temu

Witaj Krystian,

w pierwszej kolejności zachęcam Cię do przeczytania tego wpisu: Pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego – wzór oraz pobrania gotowego wzoru pozwu:

Pozew o uchylenie alimentów

Uzasadnienie pozwu nie musi być długie, ale za to musi być treściwe, zawierające ważne fakty, np.:

Od 10 lat płacę alimenty. Pozwany jednak ukończył naukę i rozpoczął pracę w firmie …………… na stanowisku i zarabia około ……….. zł netto.

Mój dochód natomiast wynosi …… zł netto i jest to moje jedyne źródło utrzymania. Ledwo wiążę koniec z końcem. Na dowód moich zarobków dołączam odcinek z wypłaty.

Syn ukończył naukę, podjął pracę i jest w stanie samodzielnie się utrzymać. Natomiast moja sytuacja finansowa nie jest najlepsza, dlatego uważam powództwo za zasadne.

Twoja odpowiedź