Jak napisać porozumienie w sprawie alimentów?

Forum prawneKategoria: AlimentyJak napisać porozumienie w sprawie alimentów?
AvatarGienia zapytał 12 miesięcy temu

Dzień dobry! Jak napisać porozumienie w sprawie alimentów? chodzi o sporządzenie ugody/porozumienia między mną a byłym mężem.

Chciałam złożyć pozew o alimenty w sądzie, ale były mąż nie chce iść z tym do sądu i chce, abyśmy napisali polubowną ugodę.

Czy taka ugoda ma sens? czy można iść z nią do notariusza? co jeśli mimo podpisanej ugody, były mąż przestanie płacić alimenty na dziecko? gdzie wtedy z tym iść?

5 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 12 miesięcy temu

Witam,

jeżeli chce Pani mieć pełnoprawną umowę alimentacyjną, która da Pani te same narzędzia egzekucyjne, co wyrok sądu, to porozumienie w sprawie alimentów należy zawrzeć w formie aktu notarialnego.

Akt notarialny, na Pani zlecenie przygotuje wybrany notariusz, który jako doświadczony prawnik, z pewnością zadba o Pani interesy, zamieszczając w umowie alimentacyjnej zapis o dobrowolnym poddaniu się egzekucji przez zobowiązanego w przypadku nastąpienia zwłoki w regulowaniu kolejnych rat alimentacyjnych.

Co ważne – umowa alimentacyjna zawarta w formie aktu notarialnego wraz z klauzulą wykonalności stanowić będzie tytuł wykonawczy, na podstawie którego będzie możliwa egzekucja alimentów.

Natomiast dowolna umowa, zawarta jedynie w wersji papierowej nie zabezpieczy Pani interesów, nawet jeśli w treści umowy w rzetelny sposób zostaną opisane prawa i obowiązki stron.

Niestety akt notarialny musi być podpisany przez Panią i byłego małżonka przed notariuszem. Dlatego obydwoje będziecie Państwo musieli udać się na umówiony termin do kancelarii notarialnej.

Myślę jednak, że skoro były mąż chce uniknąć pozwu o alimenty i sprawy sądowej, nie będzie miał powodów, by odmówić zawarcia umowy alimentacyjnej przed notariuszem.

Oczywiście nie musicie iść do notariusza, ugoda alimentacyjna może być zawarta także pisemnie, wtedy wystarczy, że pobierzesz poniższy wzór ugody:

Ugoda alimentacyjna wzór

Koniecznie przeczytaj:

AvatarGienia odpowiedział 12 miesięcy temu

Dziękuję za szybką odpowiedź! a ile kosztuje ugoda alimentacyjna u notariusza? no i co jak były mąż mimo ugody nie będzie alimentów płacić?

AvatarIgor odpowiedział 12 miesięcy temu

Zawarcie ugody alimentacyjnej u notariusza to koszt nie duży, a notariusz wyliczając opłatę bierze pod uwagę:

  • wysokość alimentów,
  • termin płatności,
  • czas na jaki alimenty będą zasądzone ugodą alimentacyjną.

Jeśli chodzi o drugie pytanie, czyli co robić, gdy mimo zawarcia ugody dłużnik alimentacyjny nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego, to:

  1. Idziesz do sądu rejonowego i składasz ugodę alimentacyjną w formie aktu notarialnego wnioskując jednocześnie o nadanie mu klauzuli wykonalności.
  2. Czekasz aż sąd rejonowy nada klauzulę wykonalności.
  3. Gdy już to się stanie, idziesz do komornika z ugodą alimentacyjną zaopatrzoną w formie aktu notarialnego zaopatrzoną w klauzulę wykonalności i zlecasz egzekucję alimentów.

AvatarKaśka P. odpowiedział 12 miesięcy temu

Gdzieś czytałam, że sporządzenie umowy alimentacyjnej u notariusza to koszt 500-600 zł. Trochę dużo prawda? chyba wolę podpisać z byłym zwykłą umowę alimentacyjną, przecież się dogadujemy, nie powinien robić problemów… dopiero jak coś będzie nia tak, to naślę na niego komornika.

AvatarPatii odpowiedział 12 miesięcy temu

Ja polecam spotkanie mediacyjne w kancelarii prawniczej. Prawnik mediator wspólnie z rodzicami najpierw próbuje ustalić potrzeby dziecka, te potrzeby przełożyć na pieniądze a finalnie na wysokość alimentów. Większość takich spotkań kończy się ugodą alimentacyjną między rodzicami dziecka. Nie bez znaczenia jest tu też sytuacja finansowa obojga rodziców, dlatego warto otworzyć się na różne formy porozumienia, w końcu chodzi tu o dobro naszego dziecka…

Twoja odpowiedź