Praca w Niemczech na umowę zlecenie a komornik

Forum prawneKategoria: KomornikPraca w Niemczech na umowę zlecenie a komornik
Ad. zapytał 4 lata temu

Witam, piszę do Pani, ponieważ mam problem z komornikiem i oświadczeniem o zmniejszenie zajęcia komorniczego z wynagrodzenia. Pracuję obecnie w Niemczech na umowie zlecenie, jako opiekun osób starszych w polskiej firmie Promedica.

Mój komornik skontaktował się z firmą i powiedział, że chce zająć mi 100% wynagrodzenia. Obecnie mam problem, ponieważ ta praca stanowi dla mnie jedyny dochód, jaki posiadam i z którego się utrzymuję.

W tym momencie nasuwa się moja prośba o wzór oświadczenia o zmniejszenie zajęcia komorniczego do 60%. Proszę o pomoc i jak najszybszy kontakt.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli wynagrodzenie z tytułu pracy zleconej stanowi Twój jedyny dochód, należy o tym fakcie poinformować pracodawcę – wspomnianą firmę, do której trafiła informacja komornika o zajęciu.

Na podstawie udzielonych przez Ciebie informacji, pracodawca powinien ograniczyć zajęcie, stosując przepisy art. 87 § 3 kodeksu pracy, w brzmieniu:

Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

  • w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych – do wysokości trzech piątych wynagrodzenia;
  • w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych – do wysokości połowy wynagrodzenia.

Zatem tak jak napisałam powyżej – w tym momencie nie kontakt z komornikiem jest ważny, lecz zastosowanie ograniczenia egzekucji przez pracodawcę. Musisz zadać by firma, która Cię zatrudnia, dokonała odpowiedniego wyliczenia – przy długach innych niż alimentacyjne pracodawca powinien wypłacić Ci co najmniej 50% uzyskanego dochodu nie mniej jednak niż 2 600 zł brutto, czyli 1 878 zł na rękę.

Przy czym wspomnieć należy, że w 2021 roku płaca minimalna wzrośnie do 2 061 zł na rękę.

Dopiero jeśli nie znajdziesz porozumienia z pracodawcą, zasadnym będzie podjęcie kontaktu z komornikiem i złożenie formalnego wniosku o ograniczenie zajęcia w oparciu o art. 833 § 21 kpc, w myśl którego przepisy art. 87 i art. 87(1) kp odnosi się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania albo stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną.

Natomiast w przypadku zajęcia całego wynagrodzenia z pracy zleconej pomimo złożonych wyjaśnień u pracodawcy oraz wniosku do komornika, zasadne będzie przygotowanie skargi na czynność komornika.

Myślę jednak, że jeśli zajmiesz się sprawą w takiej kolejności jak napisałam, wszystko zostanie szybko wyjaśnione i pracodawca właściwie zastosuje przepisy o ograniczeniu zajęcia.

Powodzenia!

Przydatne wzory pism:

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu – wzór

oswiadczenie-dla-komornika-ze-umowa-zlecenie-to-jedyne-i-powtarzalne-zrodlo-dochodu-wzor-pdf-doc

Oświadczenie dla komornika, że umowa zlecenie to jedyne i powtarzalne źródło dochodu

Warto przeczytać: