Przedawnienie nakazu zapłaty

Forum prawneKategoria: KomornikPrzedawnienie nakazu zapłaty
Joa zapytał 4 lata temu

Chodzi o przedawniony nakaz zapłaty. Komornik rozpoczął postępowanie egzekucyjne wobec mojej osoby na podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym z dnia 25 maja 2011, wyrok uprawomocnił się 11 sierpnia 2011 roku. Z tego co mi wiadomo, roszczenie stwierdzone nakazem jest przedawnione jak i sam nakaz zapłaty.

Co mogę w tej sytuacji zrobić? Zastanawiam się nad złożeniem do Sądu sprzeciwu od nakazu zapłaty… Proszę o poradę.

5 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam, jeżeli nakaz zapłaty wydany w 2011 roku nie dotyczył, wówczas już przedawnionego roszczenia, to nie doszło do przedawnienia.

Proszę zwrócić uwagę, na okoliczność, że art. 125 kc. § 1 wskazuje, iż roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym, albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawnia się z upływem sześciu lat.

Niemniej jednak w dacie wydania przez sąd wspomnianego nakazu zapłaty, obowiązywał termin dziesięcioletni. Dlatego pomimo zmiany przepisów, w 2018 roku, skracających termin przedawnienia roszczenia orzeczonego przez sąd, m.in. nakazem zapłaty z 10 do 6, w danej sprawie nadal obowiązuje termin wcześniejszy.

Zatem by doszło do przedawnienie roszczenia z nakazu zapłaty, musiałby upłynąć całe 10 lat od ostatniej czynności sądowej lub komorniczej.

Dodam jeszcze, że dziś komornicy mają obowiązek badania, czy wierzyciel nie wnosi o zaspokojenie przedawnionej należności. Jeśli tak jest, komornik odmawia wszczęcia egzekucji.

Powyższe nie oznacza jednak, że sąd nie orzekał w przedmiocie przedawnionego roszczenia właśnie w 2011 roku.
Jeśli tak było, masz szansę zaskarżyć egzekucję, składając powództwo przeciwegzekucyjne z zarzutem przedawnienia roszczenia z nakazu zapłaty w dacie przed złożeniem przez wierzyciela pozwu o zapłatę.

A jeśli wcześniej nie otrzymałeś wiadomości o wydanym przeciwko Tobie nakazie zapłaty, zasadne będzie zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności na przedmiotowy nakaz z zarzutem braku doręczenia nakazu zapłaty.

Sprawę jednak radzę omówić z prawnikiem, tak by nie narażać się na dodatkowe koszty, gdyby okazało się, że nie masz racji i dług nie był przedawniony, kiedy wierzyciel złożył pozew w postępowaniu upominawczym.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

edytaijurek odpowiedział 3 lata temu

Dostałam pismo od komornika o wszczęciu egzekucji prowadzonej na podstawie tytułu wykonawczego: Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego VI Wydział Cywilny z dnia 28-11-2011 r. zaopatrzony w klauzulę wykonalności z dnia 23-01-2012 r. Czy to nie jest już przedawniona sprawa?

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Witam serdecznie,

jeśli mamy do czynienia z orzeczeniem sądu – nakazem zapłaty z dnia 28 listopada 2011 roku to nie ma mowy o przedawnieniu roszczenia.

Proszę zwrócić uwagę na terminy przedawnienia, które w dacie ostatniej czynności wierzyciela, mającej wpływ na bieg terminu przedawnienia, czyli w dniu 23 stycznia 2012 roku wynosiły 10 lat. Biorąc owe 10 lat, można w prosty sposób wyliczyć, że do przedawnienia mogłoby dojść dopiero na początku 2022 roku – pod warunkiem, że wierzyciel pozostałby bierny.

Złożenie wniosku egzekucyjnego doprowadziło jednak do przerwania biegu terminu przedawnienia roszczenia, który rozpocznie na nowo swój bieg po prawomocnym umorzeniu bezskutecznego postępowania egzekucyjnego.

Dodatkowo wspomnieć muszę o nowym terminie przedawnienia roszczenia, który obowiązuje od lipca 2018 roku.

Zgodnie z nowym brzmieniem przepisu art. 125 § 1 kc:

Roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd przedawnia się z upływem sześciu lat. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenie okresowe należne w przyszłości przedawnia się z upływem trzech lat.

Nowy termin przedawnienia może być jednak liczony dopiero od dnia wejścia w życie znowelizowanych przepisów kc., czyli od 9 lipca 2018 roku.

Co więcej, termin ten należy liczyć od początku. Tak więc, jeśli chcemy zastosować nowy, krótszy termin przedawnienia jego bieg zaczniemy liczyć dopiero od 2018, co daje przedawnienie z końcem roku 2024 (2018 plus 6 lat).

W naszym przypadku zastosowanie poprzedniego terminu przedawnienia będzie korzystniejsze dla dłużnika, dlatego na samym początku odniosłam się do obowiązującego poprzednio 10- letniego terminu przedawnienia roszczeń, o których orzekał sąd.

Bez względu jednak na to, który termin zastosujemy w Twojej sprawie i tak stwierdzimy, że roszczenie może być skutecznie egzekwowane, nie doszło bowiem do jego przedawnienia.

Justyna D. odpowiedział 3 lata temu

24.05.2012 Sąd Rejonowy w Wołominie wydał postanowienie i nadał klauzulę wykonalności tytułowi egzekucyjnemu w postaci nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym Sądu Rejonowego w Wołominie z dnia 19.06.2002 r. Wydaje mi się, że wszczęta teraz Egzekucja Komornicza jest mocno Przedawniona. Czy mam pisać Pismo i do komornika i do Sądu i jakie pismo? Bardzo Proszę o Pomoc mam jeszcze 6 dni, bo List polecony przyszedł wczoraj od Komornika. Justyna D.

Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 3 lata temu

Pani Justyno,

z informacji, jakie Pani podaje, wynika że roszczenie wierzyciela nie uległo przedawnieniu i może być nadal przymusowo dochodzone. Proszę zauważyć, że terminy przedawnienia nie upłynęły.

Dla wyjaśnienia napiszę, że 24 maja 2012 roku Sąd nadał klauzulę wykonalności na nakaz zapłaty z dnia 19 czerwca 2002 roku. Jeszcze w dacie wydawania przez sąd postępowania klauzulowego nie minęło całe 10 lat, które jest wymagane, by doszło do przedawnienia. Przy czym wierzyciel miał jeszcze więcej czasu. Zapewne nakaz zapłaty uprawomocnił się dopiero w lipcu 2002 roku, zaś wniosek o nadanie klauzuli wykonalności został złożony co najmniej na kilka dni wcześniej, niż Sąd zajął się jego rozpoznaniem.

Wiemy więc, że klauzula wykonalności została nadana na nakaz zapłaty bez żadnych naruszeń. Natomiast co do przedawnienia w okresie od uzyskania klauzuli wykonalności do wszczęcia postępowania egzekucyjnego, to również do takiego nie doszło.

Uzyskanie klauzuli – przyjmując, że było ostatnią czynnością wierzyciela mającą wpływ na przerwanie biegu terminu przedawnienia – rozpoczęło na nowo bieg przedawnienia roszczenia, który wówczas wynosił 10 lat dla roszczeń orzeczonych wyrokiem sądu. Wierzyciel złożył wniosek egzekucyjny bądź na początku tego roku, bądź na końcu roku 2020 roku. Zachował więc 10-letni termin przedawnienia roszczenia, który w razie jego bezczynności upłynąłby dopiero w 2022 roku.

Jeśli myśli Pani natomiast o nowych terminach przedawnienia roszczeń obowiązujących od połowy 2019 roku – jest to 6 lat, to również nie są to terminy, które wywołają dla Pani pozytywne skutki w postaci możliwości podniesienia zarzutu przedawnienia roszczenia. Proszę zwrócić uwagę, że decyzja, który termin będzie stosowany, należy do dłużnika. Pani może wybrać, czy woli termin 10, czy 6-letni.

Przy czym bieg 6-letniego terminu może rozpocząć się nie wcześniej niż z dniem wejścia w życie przepisów skracających termin przedawnienia roszczeń. Dlatego owe 6 lat możemy liczyć dopiero od 2019 roku. Zatem do przedawnienia przy krótszym terminie mogłoby dojść najwcześniej z końcem roku 2025. Dla Pani korzystniej jest więc liczyć stary termin przedawnienia.

Niemniej jednak nie ma to już żadnego znaczenia, bowiem prowadzona obecnie egzekucja przerwała bieg terminu przedawniania i jeśli dług nie zostanie spłacony, a komornik umorzy postępowanie z uwagi na bezskuteczność egzekucji z dniem uprawomocnienia się postanowienia rozpocznie na nowo swój bieg 6 letni już terminu przedawnienia roszczenia.

Tyle wyjaśnień z mojej strony. Jeśli jednak ma Pani odrębne zdanie może złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, a w nim zarzut przedawnienia roszczenia.