Kiedy przedawnia się pożyczka w SKOK-u?

Forum prawneKategoria: DługiKiedy przedawnia się pożyczka w SKOK-u?
marcinsila zapytał 4 lata temu

Witam. Czy pożyczka w SKOK-u jest przedawniona? Około roku 2002 pożyczyłem 7000 zł od firmy SKOK. Część spłaciłem. Po paru ratach przestałem pożyczkę spłacać, gdyż straciłem pracę i nie miałem żadnego innego dochodu. Po 2 latach wyjechałem do Wielkiej Brytanii i do teraz tutaj mieszkam.

Na polski adres przychodzą mi tylko prośby o kontakt bez wezwania do zapłaty itp. Czy mój dług w SKOK-u jest już przedawniony? Czy muszę podejmować jakieś działania, by to uskutecznić? Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam. Marcin

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Marcinie, trudno mi powiedzieć, czy Twój dług z pożyczki w SKOK na sto procent uległ przedawnieniu. Jeśli w czasie, kiedy mieszkałeś w Polsce, nie toczyły się żadne sprawy sądowe, to być może wierzytelność z nieuregulowanej pożyczki uległa przedawnieniu.

Kiedy wyjechałeś z Polski, wierzyciel miał utrudnioną możliwość dochodzenia zapłaty na drodze postępowania sądowego. Co jednak nie wyklucza okoliczności, że mógł otrzymać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, posługując się Twoim poprzednim adresem w kraju.

Jeśli mieszkasz za granicą, to ja raczej nie przejmowałbym się tą sprawą. Chyba że chcesz mieć czyste konto w BIK i innych rejestrach.

Musisz wiedzieć, że nawet przedawnione długi widnieją w różnych systemach, z których korzystają nie tylko banki, ale również operatorzy sieci telefonicznych i innych mediów.

Jednakże w BIK powinien znaleźć się zapis, że wierzytelność jest przedawniona. Możesz więc spróbować wygenerować raport BIK na swój temat i być może właśnie w nim znajdziesz informacje na temat dawnej pożyczki.

Jeśli chcesz mieć czyste konto, to możesz podjąć rozmowy z wierzycielem (SKOK lub inną firmą, która nabyła wierzytelność) na temat spłaty należności.

Wiedz, że przy starych długach, wierzyciele dość często zgadzają się na spłatę części dochodzonej kwoty.
Jeśli natomiast nie planujesz powrotu do kraju i istnienie długu w żaden sposób nie wpływa na Twój komfort, możesz nie robić nic.

Twój majątek w Wielkiej Brytanii jest bezpieczny od polskiego komornika i firmami windykacyjnymi. Możesz też odpowiedzieć firmie, która przesyła prośby o kontakt, by zaniechała dalszej korespondencji, bowiem nie posiadasz żadnych wymagalnych długów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie: