Rosnący mimo spłacania dług z 2003 r. oraz odsetki – było 40 tys. zł a jest 99 tys. zł

Forum prawneKategoria: DługiRosnący mimo spłacania dług z 2003 r. oraz odsetki – było 40 tys. zł a jest 99 tys. zł
poczta.grafo zapytał 4 lata temu

Komornik na podstawie nakazu zapłaty potrąca dług ze świadczeń ZUS. Dług w 2003 r. wynosił ok. 40 000 zł. Po potrącaniu przez komornika przez lata, mój dług obecnie wynosi 99 000 zł.

Czy mam możliwość przedawnić odsetki? Jak mam to zrobić, gdzie wysłać stosowne dokumenty, czy w pierwszej kolejności do komornika, czy za jego pośrednictwem do wierzyciela?

Każde moje pismo o obniżenie odsetek, czy zapytanie do komornika jest lekceważone lub po prostu niebyłe.

1 odpowiedzi
Prawnik Katarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 4 lata temu

Witam serdecznie,

podane w zapytaniu informacje wydają się wręcz nieprawdopodobne. Radzę skontaktować się z komornikiem bezpośrednio w jego kancelarii i zażądać wglądu do karty rozliczeń egzekucji, składając poniższy pisemny wniosek:

Wniosek o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

wzór-pisma-do-komornika-o-stan-zadłużenia

Wniosek dłużnika o udzielenie informacji o dokonanych wpłatach i stanie zaległości

Tylko w ten sposób można zyskać wiedzę, w jaki sposób księgowane były potrącenia. Niemniej jednak wątpię, by przy stałej „ściągalności” i malejących od lat odsetkach ustawowych dług zwiększył się 100% przez same odsetki.

Mając powyższe na uwagę, radzę przejrzeć księgę rozliczeń, a następnie złożyć wniosek do Sądu Rejonowego, przy którym komornik działa o objęcie nadzorem przedmiotowego postępowania egzekucyjnego poprzez sprawdzenie prawidłowości rozliczeń wyegzekwowanych kwot.

Natomiast co do samych odsetek i ich przedawnienia, to co do zasady odsetki przedawniają się z upływem lat trzech od daty ich wymagalności, co przekłada się na to, że wierzyciel może domagać się zapłaty jedynie odsetek za ostatnie trzy lata.

Niemniej jednak wniosek egzekucyjny wstrzymuje bieg terminu przedawnienia roszczenia. Jeśli więc egzekucja jest trwale prowadzona od 2003 roku, można przyjąć, że odsetki za cały ten czas są nadal wymagalne – bieg terminu przedawnienia odsetek nie rozpocznie się, dopóki egzekucja jest w toku.

Zatem trudno oczekiwać od komornika reakcji na kierowane pisma.

Wniosek o umorzenie lub obniżenie odsetek można złożyć jednak do samego wierzyciela. Wątpię jednak, by ten miał interes w obniżeniu odsetek lub zawarciu ugody – w tym momencie otrzymuje comiesięczne wpływu i – co więcej – jest na prawie.

Mając powyższe na uwagę doradzam jak na wstępie – przejrzenie akt sprawy egzekucyjnej i ewentualne złożenie wniosku do Sądu Rejonowego o objęcie postępowania egzekucyjnego kontrolą sądową.

Warto przeczytać: