Rozdzielność majątkowa a długi męża

Forum prawneKategoria: DługiRozdzielność majątkowa a długi męża
AvatarAnna M. zapytał 5 miesięcy temu

Chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda podział majątku w sytuacji, kiedy mąż jest zadłużony, a mamy rozdzielność majątkową.

Niestety nie jestem w stanie określić kwoty zadłużenia, jest to ok. 100 000 tys. (urząd skarbowy, ZUS i inne zobowiązania).

Spłacam wspólny kredyt na mieszkanie i boję się, że w przyszłości może ono być zajęte przez komornika na poczet długów męża.

Czy w przypadku podziału majątku przejmuje część jego długów?

Dziękuję za pomoc. Anna

1 odpowiedzi
Katarzyna Janas-BajsonKatarzyna Janas-Bajson Personel odpowiedział 5 miesięcy temu

Dzień dobry Pani Ani!

Pisze Pani, że macie z mężem rozdzielność majątkową małżeńską, zatem nie będzie Pani odpowiadać za długi powstałe po dacie zawarcia tzw. intercyzy małżeńskiej.

Na skutek zawartej umowy posiadacie Państwo bowiem dwa osobne majątki i nie odpowiadacie za zobowiązania współmałżonka.

Jeżeli chodzi o zobowiązania, które mąż zaciągnął przed powstaniem rozdzielczości majątkowej małżeńskiej, to jest szansa, że za część z nich nie ponosi Pani odpowiedzialności.

Aby szerzej odnieść się w tej kwestii, należałoby sprawę rzetelniej przestudiować, również pod kątem pochodzenia długów męża.

Natomiast w kwestii ewentualnej egzekucji ze wspólnego mieszkania na poczet długów męża, to oczywiście jest taka szansa.

Jeśli mieszkanie stanowi własność wspólną małżonków, to komornik może dokonać zajęcia po przeprowadzeniu podziału majątku.

Jeżeli nabyliście Państwo mieszkanie na zasadzie udziałów po ½ każdy, to wierzyciele mają uproszczoną drogę – egzekucja z mieszkania może być prowadzona bez żadnych dodatkowych formalności z przysługującego Pani mężowi udziału.

Pani udział w mieszkaniu jest jednak chroniony, chyba że wierzyciele uzyskają klauzulę wykonalności na małżonka dłużnika, czyli na Panią.

Warto przeczytać:

Twoja odpowiedź