Rozdzielność majątkowa PO ślubie – jakie są KOSZTY? o czym pamiętać?

Witam, interesuje mnie rozdzielność majątkowa po ślubie, mój mąż ma problemy z zadłużaniem się i chcę się zabezpieczyć przed jego długami w przyszłości. Chodzi o to, że nie wiem, co się stanie z naszym dotychczasowym majątkiem, jak w praktyce wygląda przeprowadzenie rozdzielności majątkowej? czy można ewentualnie później tę rozdzielność znieść i z powrotem mieć wspólność majątkową?

Obecnie razem spłacamy kredyt, który razem zaciągaliśmy, kto w takim razie przejmie odpowiedzialność za spłatę tego kredytu, gdy podpiszemy rozdzielność majątkową? i jakie są koszty takiej procedury? Dziękuję i pozdrawiam!


rozdzielność-majątkowa-po-ślubie
Rozdzielność majątkowa po ślubie – koszty – zniesienie rozdzielności majątkowej i odpowiedzialność za długi! o tym wszystkim dowiesz się z poniższego poradnika!

Witam, z chwilą zawarcia małżeństwa z mocy prawa powstaje pomiędzy małżonkami tzw. ustawowa wspólność majątkowa, która w praktyce oznacza nic innego, niż gromadzenie wspólnego majątku, do którego wliczają się m.in.:

 • pobrane przez małżonków dochody za pracę oraz przychody z innej działalności zarobkowej,
 • dochody z majątku wspólnego,
 • dochody z majątku osobistego każdego z małżonków,
 • środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.

Od tego momentu powstaje też wspólna odpowiedzialność za zaciągnięte zobowiązania całym majątkiem dorobkowym – majątkiem wspólnym, gdy dług pochodzi z czynności prawnej, której stroną małżonkowie oraz jeżeli czynność prawna została dokonana przez jednego z małżonków za zgodą drugiego.

Natomiast w przypadku, gdy czynność prawna została zawarta przez jednego z małżonków bez zgody drugiego, wierzyciel może dochodzić zapłaty z majątku osobistego dłużnika, oraz z pobranego przez niego wynagrodzenia za pracę, co niestety może wpłynąć niekorzystnie na sytuację finansową całej rodzinny.

Rozdzielność majątkowa po ślubie

Obecnie coraz więcej małżonków, nawet zaraz po ślubie, decyduje się na zawarcie umowy majątkowej. Rozdzielność majątkowa po ślubie ma ich ochronić przed odpowiedzialnością za długi zaciągnięte przez drugiego małżonka.

Pętla zadłużenia, w którą z łatwością wpadają osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, hazardu – może bowiem nie tylko zrujnować wspólne życie, ale również na wiele lat zakłócić spokój i stabilizację finansową tego małżonka, który we właściwym czasie nie zorientował się, że jego partner wpadł w tarapaty finansowe i nie zdążył ustrzec się przed odpowiedzialnością za długi, dążąc do zawarcia odpowiedniej umowy rozdzielności majątkowej.

Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji i boisz się tego, co mąż może w przyszłości nabroić, to masz dwie możliwości:

 • uzyskać rozdzielność majątkową poprzez zawarcie odpowiedniej umowy sporządzonej przez notariusza w formie aktu notarialnego
 • złożyć w sądzie rejonowym wniosek o orzeczenie rozdzielności majątkowej.

Rozdzielność majątkowa u notariusza

Pierwsza opcja wymaga od was stawienia się przed notariuszem w umówionym wcześniej terminie i złożenia przed nim stosownych oświadczeń. Cała procedura w praktyce ogranicza się do odczytania przez notariusza zapisów aktu notarialnego i złożenie przez was podpisów pod aktem.

Rozdzielność majątkowa koszt

rozdzielnosc-majatkowa-koszt
Rozdzielność majątkowa – koszty na jakie trzeba się przygotować

Zgodnie z obowiązującą obecnie taksą maksymalnych stawek notarialnych za sporządzenie aktu umowy majątkowej – małżeńskiej, małżonkowie zapłacą 400 zł plus podatek VAT 23%, oraz poniosą koszt opłat kancelaryjnych m.in. za przygotowanie odpisów aktu.

Sądowa rozdzielność majątkowa

Druga opcja – sprawa sądowa o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej jest znacznie tańsza i co do zasady nie wymaga jednoczesnej obecności obojga małżonków.

Założenie sprawy, to koszt rzędu 200 zł – opłata od wniosku. Sprawa nie jest skomplikowana, więc nie wymaga zatrudniania profesjonalnego pełnomocnika.

Małżonek żądający orzeczenia rozdzielności musi jedynie uprawdopodobnić istnienie powodów, przez które utrzymywanie dalszej wspólności majątkowej może krzywdzące dla rodziny.

Musi zatem postarać się właściwymi dowodowymi np. zeznaniami świadków, umowami kredytów przekonać sąd, że drugi małżonek trwoni wspólnie zgromadzony majątek, nie przyczynia się do jego powstawania, przedstawia lekkomyślną postawę do życia, zachowuje się w sposób uderzający w dobro rodziny.

Co istotne z ważnych powodów na wniosek jednego z małżonków sąd może orzec powstanie rozdzielności majątkowej małżeńskiej z datą wsteczną, czego nie da się uzyskać w umowie sporządzonej przez notariusza – tu można wskazać jedynie datę przyszłą.

Rozdzielność majątkowa, a odpowiedzialność za długi

Z datą orzeczenia rozdzielności, czy zawarcia umowy małżonków przestaje łączyć majątkowa współwłasność małżeńska, co nie znaczy, że nie nie mają oni już wspólnego majątku ani wspólnych zobowiązań.

Majątek, jaki udało się im zgromadzić w dacie pomiędzy zawarciem małżeństwa a ustanowieniem rozdzielności, jest majątkiem wspólnym, tak samo, jak długi w tym czasie zaciągnięte przez obojga małżonków. Aby zmienić ten fakt, należy przeprowadzić podział majątku dorobkowego – sądownie lub przed notariuszem.

Jeśli zatem zdecydujecie się na rozdzielność majątkową po ślubie, to żadne z was nie będzie zwolnione z obowiązku spłaty zaciągniętego wspólnie kredytu.

Oczywiście warto zajrzeć do postanowień umownych, jednak myślę, że zarówno ty, jak i twój małżonek figurujecie jako kredytobiorcy. Wasza odpowiedzialność za spłatę kredytu po rozdzielności majątkowej jest więc odpowiedzialnością solidarną – do spłaty kredytu jesteście zobowiązani obydwoje.

Zniesienie rozdzielności majątkowej

Na koniec dodam jeszcze, że umowa majątkowa małżeńska może być w każdym czasie zmieniona. Jeśli zajdzie taka potrzeba możecie zawrzeć umowę wspólności małżeńskiej z powrotem.

Jeżeli zawarlibyście umowę rozdzielności w formie aktu notarialnego, to aby przywrócić ustrój wspólności majątkowej, musielibyście zawrzeć kolejną umowę również w formie aktu notarialnego. Jest to wymóg prawny. Koszty zniesienia rozdzielności majątkowej będę takie same, jakie ponieśliście, ustanawiając rozdzielność majątkową po ślubie.

Jeśli np. było to sądowe oświadczenie o rozdzielności majątkowej, to nie ma konieczność iść do sądu ponownie, wystarczy wtedy wizyta u notariusza i złożenie stosownego oświadczenia przez Was oboje.

Ile kosztuje zniesienie rozdzielności majątkowej u notariusza? tak jak pisałam, będzie to ten sam koszt, który ponieśliście przy ustanowieniu rozdzielności majątkowej po ślubie, czyli 400 zł plus podatek VAT 23%.

Podsumowanie

Rozdzielność majątkowa po ślubie jest jak najbardziej możliwa. Tak samo możliwy jest powrót do wspólności majątkowej, wystarczy wtedy odwiedzić notariusza i złożyć stosowne oświadczenie. Co do kredytu zaciągniętego wspólnie, to rozdzielność majątkowa nie znosi odpowiedzialność za spłatę tego kredytu z żadnego z Was.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń nasz artykuł:
5 komentarzy w “Rozdzielność majątkowa PO ślubie – jakie są KOSZTY? o czym pamiętać?”
 1. Avatar

  Właśnie szukam informacji ile kosztuje rozdzielność majątkowa, bo chcemy z mężem na takie coś się zdecydować. Chcemy podpisać intercyzę i podzielić majątek. Mżż zaciągnął bez mojej wiedzy kilka kredytów których teraz nie ma z czego spłacać, nie chcemy stracić domu. Z tego co się orientowałam, to musimy to zrobić przez podział majątku, aby wierzyciele nie mogli wnieść skargi pauliańskiej.

 2. Avatar

  Czyli podsumowując koszt rozdzielności majątkowej u notariusza to około 500 -600 zł brutto tak? 400 netto tj 492 zł brutto + te opłaty za przygotowanie odpisów…. ??

 3. Avatar

  Witam. Czy sam będę spłacał kredyt po rozdzielności majątkowej? Wraz z żoną mamy dwóch małych synów. Pracuje w domu tylko ja, a żona opiekuje się dziećmi. Wynajmujemy mieszkanie jak dotychczas. Zdecydowaliśmy się na kupno mieszkania na kredyt. Na połowę mieszkania mieliśmy razem uzbieraną gotówkę.

  Jako, ze razem nie mieliśmy zdolności kredytowej, to dokonaliśmy rozdzielności majątkowej (tak nam podpowiedziano) i kredyt przyznano. W życiu rożnie bywa i obawiam się, że zona „wypnie” się na mnie i się rozejdziemy.

  Kto wtedy musiałby spłacać cały kredyt? Ja sam czy razem z żoną na spółkę? Jakby to wyglądało, gdy bym w takiej sytuacji przestał płacić raty kredytu. Proszę o wytłumaczenie wszystkich ZA i PRZECIW, proszę o wyjaśnienie jakie mogą spotkać mnie/nas konsekwencje. Pozdrawiam.

 4. Avatar

  Jak chronić majątek żony? Narobiłem długów, żona zrobiła rozdzielczość majątkową. Czy komornik zajmie mieszkanie, które spłacamy? Jeśli przepisze samochód na żonę czy komornik go zajmie? Na mieszkanie oboje wzięliśmy kredyt hipoteczny. Żona nie wiedziała, że wziąłem chwilówkę, żeby spłacić jedną, brałem drugą i tak wpadłem w kłopoty. Stąd ta rozdzielczość majątkowa, mamy czwórkę dzieci i wstydzę się tego, co narobiłem. Autem wspólnie jeździmy 40 km do pracy, w naszej wiosce nie ma PKS ani sklepu.

 5. Avatar

  Witam
  A czemu w artykule zakłada Pani, że zawsze chodzi o „męża”?
  cyt: „Jeżeli jesteś w podobnej sytuacji i boisz się tego, co mąż może w przyszłości nabroić, to masz dwie możliwości:”
  Myślę, że zabrakło bezstronności i wygrały stereotypy.
  BTW. Jestem akurat w odwrotnej sytuacji.
  Andrzej

Comments are closed.