Jak zabezpieczyć się przed spłatą długów męża?

Witam serdecznie, piszę do państwa z następującym pytaniem: jestem w związku małżeńskim ponad 10 lat, mamy również córkę 10-letnią. Cztery miesiące temu mąż wyprowadził się z domu i nie mam pojęcia, gdzie jest, przyjeżdża czasami co weekend głównie do dziecka (dziecko jest niepełnosprawne, ma cukrzyce typu 1, więc ja nie mogę podjąć pracy zarobkowej żadnej, gdyż otrzymuje zasiłek z tego tytułu).

Mieszkania swojego nie mamy, gdyż mieszkamy w domu jego rodziców, nie mam pojęcia czy mąż ma jakieś długi bądź kredyty zaciągnięte, z tego, co się dowiedziałam, posiada kartę kredytową, ale nie wiem, czy z niej korzysta, a jak korzysta, to ile ma na tak zwanym minusie.

Ja nie chcę spłacać jego długów, jeżeli dojedzie do takiej sytuacji, czy mogę się jakoś zabezpieczyć przed długami męża?


Jak się zabezpieczyć przed długami męża?

Myślę, że jesteś na właściwej drodze do uzyskania spokoju ducha, branie odpowiedzialności za długi męża jest oczywiście nie fair i podjęcie odpowiednich czynności, by się przed tymi długami zabezpieczyć, jest jak najbardziej w porządku, tym bardziej że w chwili obecnej nie masz kontaktu z mężem i nie wiesz, co on właściwie porabia…

Jak więc zabezpieczyć się przed długami, które narobił mąż? kiedy zareagować i co w tej kwestii w ogóle może zrobić zaniepokojona żona? o tym dowiesz się, kontynuując czytanie, zapraszam!

Polskie prawo niestety przewiduje sytuację, w której niewypłacalność jednego z małżonków kończy się pociągnięciem do odpowiedzialności drugiego małżonka. Na wstępie zaznaczę, że odpowiedzialność za długi małżonka zależy od wielu różnych czynników i sytuacji. Kluczowymi aspektami w takich sytuacjach jest:

 • data powstania zobowiązania,
 • źródło zobowiązania (pożyczka, kredyt hipoteczny czy rachunki),
 • oraz ustrój majątkowy małżeństwa…

Wspólność majątkowa

Najpierw szybko wyjaśnię czym jest wspólność majątkowa. Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, między małżonkami dochodzi do powstania ustawowej wspólności majątkowej, do której należy zaliczyć wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania i mogą to być przedmioty czy inne dobra nabyte wspólnie, lub nabyte przez jednego z małżonków.

Jeśli chodzi o przedmioty i inne dobra które każdy z małżonków posiadał przed wejściem w związek małżeński, to przedmioty te pozostają częściami majątku osobistego każdego z małżonków.

Jak zabezpieczyć się przed długami małżonka?

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie się przed długami małżonka jest oczywiście podpisanie rozdzielności majątkowej, czyli intercyzy. Rozdzielność majątkowa podpisywana jest przed notariuszem i jest to umowa notarialna.

Podpisując intercyzę oboje małżonków znosi między sobą łączącą ich wspólność majątkową. Intercyzę można zawrzeć w trakcie trwania małżeństwa lub przed jego powstaniem.

Ile kosztuje rozdzielność majątkowa?

Podpisanie intercyzy jest płatne i przeważnie kosztuje kilkaset złotych, dodam tylko, że maksymalna taksa notarialna wynosi max 500 zł netto. Wysokość taksy notarialnej reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tekst jednolity Dz.U. z dnia 20 lutego 2013 roku, poz. 237).

Jeśli do podziału jest jakiś majątek, małżonkowie muszą liczyć się z poniesieniem dodatkowych kosztów, bowiem opłata będzie tym większa, im większy i wartościowszy jest majątek wspólny małżonków.

W intercyzie oboje małżonków musi jasno określić, które składniki majątku, który już posiadają wejdzie w majątek osobisty każdego z nich, określić również trzeba czyje będą przyszłe składniki majątku nabyte wspólnie…

… i teraz bardzo ważne:

Umowa intercyzy (ograniczenie odpowiedzialności za długi w małżeństwie) będzie ważna i skuteczna dla wierzycieli (firma pożyczkowa, bank, itd), jeśli spełnicie dwa warunki:

 1. Powstanie zobowiązania nastąpiło po dniu w którym podpisana została intercyza i zniesiona została wspólność majątkowa.
 2. Wierzyciel otrzymał informację o wystąpieniu rozdzielności majątkowej.

Ale co zrobić jeśli mąż lub żona ma mnie gdzieś i nie godzi się na podpisanie intercyzy?

Alternatywą w tym przypadku jest rozdzielność majątkowa przymusowa. Wtedy, jeśli jeden z małżonków ma obawy co do poczynań drugiego współmałżonka i nie ma z nim kontaktu, sąd orzeka o rozdzielności majątkowej.

Czy separacja chroni przed długami męża lub żony?

Wspólność majątkową znosi także ubezwłasnowolnienie jednego z małżonków lub orzeczenie sądu o separacji małżonków. Separacja bowiem natychmiast powoduje ustanie wspólności majątkowej i kosztuje mniej niż intercyza, bo jedyne 100 zł.

Separacja to tak naprawdę tylko jedna rozprawa sądowa… Odpowiadając więc na tytułowe pytanie: Czy separacja chroni przed długami współmałżonka? TAK! ale musi to być separacja ogłoszona przez sąd.

Wtedy oboje z małżonków mają z powrotem swoje majątki osobiste i mogę zaciągać pożyczki i kredyty bez zgody współmałżonka.

Podsumowując:

Czy rozdzielność majątkowa chroni przed długami małżonka? tak! zresztą nie tylko rozdzielność majątkowa ale i separacja którą orzekł sąd i która kosztuje jedynie 100 zł. Mam nadzieję, że wiesz już jak zabezpieczyć się przed długami męża, jeśli nie masz z nim kontaktu, lub gdy kontakt jest mocno ograniczony, to na Twoim miejscu zdecydowałabym się albo na separację, albo na przymusową intercyzę. Mam nadzieję, że sobie poradzisz, trzymam za Ciebie kciuki!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze

3 komentarzy w “Jak zabezpieczyć się przed spłatą długów męża?”
 1. Witam, właśnie szukał informacji czy intercyza chroni przed długami małżonka, teraz już wiem o co chodzi, dziękuję za artykuł. Mój problem jest skomplikowany, ponieważ mąż narobił długów w trakcie małżeństwa, teraz firmy pożyczkowe ścigają mnie, nie wiem co się dzieje z mężem, czy jest jeszcze w Polsce czy postanowił się ulotnić. Długi męża opiewają na kwotę prawie 30 tys zł. Nie wiedziałam, że mąż wpadł w spiralę zadłużenia. Miał pracę, miał rodzinę ale nie wie jak to wszystkie się potoczyło, że już nie jesteśmy razem. Długi męża ciągną się za mną od kilku lat… pomału prostuję sprawy ale jest z tym naprawdę sporo “zabawy”. Dla kobiet które to czytają, jeśli wchodzicie w związek małżeński, to naprawdę spróbujcie się dowiedzieć jak zabezpieczyć się przed długami przyszłego męża, bo pomału zaczynają wychodzi sytuacje w których śmiem twierdzić, że maż był zadłużony gdy się ze mną żenił… Pozdrawiam!

  1. Janina Gołębiecka

   Jeśli chodzi o odpowiedzialność za długi małżonka powstałe przed zawarciem małżeństwa, to tutaj sprawa powinna być jasna i klarowna, nie ponosisz za nie odpowiedzialności, są to długi męża więc i odpowiedzialność za ich spłatę leży wyłącznie po jego stronie… trzymam kciuki za pomyślne zakończenie toczących się spraw.

 2. Witam. Mąż w 1999 roku podżyrował pożyczkę koledze w pracy, kolega nie spłacał pożyczki i od 2000 roku spłata przeszła na męża, niestety mąż w 2001 roku uległ wypadkowi i nie był w stanie spłacać zadłużenia. Firma windykacyjna Asekuracja podjęła kroki na żonę, by ze wspólnego majątku móc egzekwować kwotę, w 2010 roku odbyła się rozprawa, na której zapadł wyrok… wyłączyć możliwość zaspokojenia się wierzyciela ze wspólnego majątku… co jakiś czas komornicy umarzali postępowanie, tym razem wierzyciel napisał w piśmie, że będzie składał o przymusową rozdzielność.

  Mamy wspólny dom, ja od 9 lat jestem osobą niepełnosprawną, że znacznym stopniem na stałe, mamy 3-letnie dziecko, mąż jest moim opiekunem. Czy jak już raz była sprawa o majątek wspólny, to czy ta przymusowa rozdzielność jest możliwa?

  Zaznaczam, że w wyroku jest Solidarnie spłacenie długu, jest jeszcze jeden żyrant. Kwota długu to 3.900 zł, a na dziś odsetki 35.000 zł, nie wiem już co począć…dziękuję.

Comments are closed.