Co zrobić żeby nie odpowiadać za długi męża? jak się zabezpieczyć? [PORADNIK]

Witam, jak zabezpieczyć się przed długami męża alkoholika? jak nie odpowiadać za nie? Mam zamiar wziąć rozwód z mężem. Jednak dziś dowiedziałam się, że mąż jest poważnie chory. Wiem o niektórych długach męża, ale na pewno nie o wszystkich.

Nie mam pojęcia, ile pożyczek mąż ma w banku. Moje pytanie to: co zrobić, żeby nie odpowiadać za długi męża? jak zabezpieczyć się? czy rozdzielność majątkowa chroni przed długami małżonka?


Jak zabezpieczyć się przed długami męża alkoholika?

Musisz mieć świadomość, że jeśli mąż zaciągał pożyczki gdziekolwiek, czy w banku, czy w parabankach, a Ty o tym nie wiedziałaś, to nie będziesz musiała spłacać jego długów Waszym majątkiem wspólnym! Mąż za swoje długi odpowiada swoim prywatnym majątkiem, nie ma co do tego wątpliwości.

jak-zabezpieczyc-sie-przed-dlugami-meza

… a co jeśli wiedziałaś o długach męża?

Jeśli wiedziałaś, że Twój mąż zaciąga pożyczki i miałaś tego świadomość, a np. międzyczasie pojawiły się problemy ze spłacaniem pożyczek zaciągniętych przez Twojego męża, to możesz ponieść częściową odpowiedzialność za jego długi, częściową odpowiedzialność mam na myśli, że możesz za te długi odpowiadać Waszym majątkiem wspólnym…

Jeśli bank, czy firma pożyczkowa będzie żądać spłaty długów męża z Waszego majątku wspólnego, to będą musieli najpierw udowodnić, że Ty jako żona, wiedziałaś o tych długach i że wyraziłaś na nie zgodę.

… podsumowując:

Jeśli żona nie wie o długach męża i komornik próbuje zająć Wasz wspólny majątek bądź Twój majątek osobisty (Twoje wynagrodzenie, świadczenia, konto bankowe itp.) to komornik łamie prawo i trzeba złożyć na niego skargę.

Wzór skargi na czynności komornika

Skarga-na-czynnosci-komornika-wzor-pdf-doc

Skarga na czynności komornika – wzór

Jeśli natomiast żona wyraziła zgodę na zaciągnięcie danej pożyczki i miała świadomość, że mąż zwrócił się o pożyczkę do banku czy firmy pożyczkowej, to żona odpowiada wraz z mężem za te długi – majątkiem wspólnym.

I jeszcze taka ciekawostka:

Bez względu na to, czy mąż zaciągnął pożyczkę na siebie bez Twojej zgody, czy Twojej wiedzy, bank nie ma prawa wyjawić Ci informacji dotyczących tej pożyczki czy kredytu, bo złamałby wtedy przepisy z ustawy o ochronie danych osobowych.

Czyli nawet jeśli chciałbyś iść teraz do banku czy firmy pożyczkowej sprawdzić, jakie dokładnie pożyczki brał Twój mąż i ile jest tam długu do spłaty, to nikt takich informacji nie może Ci udzielić.

i ostatnia już ciekawostka…

Oboje małżonkowie odpowiadają za długi, które zostały zaciągnięte na bieżące potrzeby rodziny, czyli indywidualne potrzeby każdego z członków rodziny, czyli mowa tutaj o:

  • pożyczce na jedzenie;
  • pożyczce na ochronę zdrowia;
  • pożyczce na ubrania;
  • pożyczce na opłaty za mieszkanie;
  • pożyczce na wychowanie dzieci;
  • pożyczce na rachunki za prąd, wodę, gaz itd.

Wtedy bez względu na to, który z małżonków zaciągał pożyczkę na takie potrzeby, oboje automatycznie ponosicie odpowiedzialność za takie długi.

Co zrobić, żeby nie spłacać długów męża?

Czy rozdzielność majątkowa chroni przed długami małżonka? tak! Jeśli chcesz zabezpieczyć się zawczasu, to warto w takiej sytuacji zdecydować się na rozdzielność majątkową, którą podpisuje się przed notariuszem. Nie ma wtedy instytucji majątku wspólnego małżonków, jest tylko majątek osobisty żony i majątek osobisty męża.

A więc Wasz majątek, który do tej pory był Waszym wspólnym, nie znika, każdy z małżonków ma nadal w nim swój udział. Jeśli żadne z Was nie zechce wystąpić do sądu z żądaniem ustalenia nierównych udziałów w majątku wspólnym, to każdy z Was otrzyma tyle samo udziału, czyli jeśli macie wspólne mieszkanie, to Ty otrzymasz udział odpowiadający połowie tego mieszkania, czy jeśli chodzi o samochód, to otrzymasz udział w połowie samochodu.

Ile kosztuje rozdzielność majątkowa?

Koszt rozdzielności majątkowej kosztuje tyle, ile dokładnie wynosi taksa notarialna, a wysokość taksy notarialnej reguluje rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (tekst jednolity Dz.U. z dnia 20 lutego 2013 roku, poz. 237). Maksymalną stawką notarialną jest  400 zł plus 23 proc. VAT.

Jeśli dojdzie do podziału majątku, np. nieruchomości, to trzeba liczyć się wtedy z dodatkowymi kosztami, im więcej wart jest majątek, tym większe opłaty poniesiecie. Jeśli nie macie nic wartościowego do podziału, to sprawa jest zamknięta, poniesiecie koszt tylko odpowiedniej taksy notarialnej.

Jak zabezpieczyć się przed długami męża w inny sposób?

Wzięcie rozwodu też jest rozwiązaniem, jednak jest to proces dość długi i przy ciężkiej chorobie męża, nie wiem, czy nie niemożliwy.

Wracając jeszcze do ciężkiego stanu małżonka, to jeśli nie daj Boże stanie się, że mąż umrze, to możesz też w całości odrzucić spadek po nim, a razem ze spadkiem jego długi, lub możesz przyjąć spadek po zmarłym mężu z dobrodziejstwem inwentarza, czyli przejmujesz długi męża do wysokości odziedziczonego po nim spadku.

O tym, czym jest dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza <— dość szeroko pisałam w tym poradniku, koniecznie więc tam zajrzyj.

Podsumowanie

Jak nie odpowiadać za długi męża? znasz już kilka sposobów na nie ponoszenie odpowiedzialności za długi męża. Jeśli nie wiedziałaś o długach, które zaciągał mąż, to nie ponosisz za nie żadnej odpowiedzialności, jeśli wiedziałaś o zaciąganych pożyczkach i wyraziłaś na nie zgodę, to ponosisz odpowiedzialność za długi męża tylko Waszym majątkiem wspólnym.

Jeśli pożyczki, które zaciągał mąż, szły na utrzymanie rodziny, to oboje ponosicie za nie odpowiedzialność!

Sposobem na uchylenie się od odpowiedzialności za długi męża jest wzięcie rozwodu, spisanie intercyzy (rozdzielność majątkowa), lub w przypadku śmierci męża – odrzucenie spadku w całości razem z długami, których małżonek kiedyś narobił <— to też dobry sposób na zabezpieczenie przed długami męża.

Mam nadzieję, że wiesz już jak zabezpieczyć się przed długami męża. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania do mnie, to śmiało pisz w komentarzu pod tym materiałem. Pozdrawiam i mam nadzieję, że sprawy jakoś się Wam poukładają. Pozdrawiam!

Artykuły, które wybrałam specjalnie dla Ciebie:

Oceń mój artykuł:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Wpis pochodzi z kategorii: ,

O autorze